تصادفی یکماه اخیر

انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی و عدم شفاف‌سازی مالی

نقدی به فعالیت‌های انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی در دو سال گذشته(۳)/ محمد جهانپا، هنرمند مطرح تئاتر مشهد و خراسان رضوی


مشهدتئاتر- سخن پیرامون مصائب انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی فراوان است اما در آغاز لازم می‌دانم تاکید کنم ای کاش آرش خیرابادی همچنان منتقد و نویسنده تئاتر می‌بود و هیچ‌گاه سکان‌دار این مسئولیت خطیر نمی‌شد. مدیریتی که با لابی‌گری برخی از پیش کسوتان نام آشنا و با رای جمع‌کردن برخی از گروهای شهرستانی (که غالبا آگاهی دقیقی از شرایط تئاتر استان ندارند) و برخی از گروه‌های ثبت شده مشهدی به سرانجام رسید. حالا این منتخب و این انجمن در روزهای پایانی خودش ایستاده است. دوره ی کم فروغی که نباید فقط انگشت اتهام را به سوی آرش خیرآبادی گرفت که انجمن اعضای دیگری نیز دارد که باید همگی پاسخگوی سوالات هنرمندان متعهد خراسان باشند. عزیزان! ماه‌ها و سال‌های بسیاری برای تئاتر خراسان سپری شد که حاصل انتخابات و رای مستقیم همه ما بود، انتخابی که اگر با هوشمندی و درک صحیح صورت گیرد، می‌تواند باعث ارتقا و رشد تئاتر استان باشد.
بنده از همان ابتدایی فعالیت‌های این انجمن پیگیر اخبار و عملکردهای آن بودم و نقدهایی نیز داشته‌ام که هیچ‌گاه پاسخی به آن داده نشد اما بار دیگر به دلیل احساس مسئولیتی که بردوش خود دارم، به موارد ذیل اشاره می‌کنم. امید که برای آینده اثرگذار باشد:

۱_ در طی این سال‌ها حتی شاهد شکل‌گیری یک گفتمان علمی و کارشناسانه با حضور اهالی تئاتر نبودیم. حتی از یک مجمع عمومی نیز دریغ شد. گزارش سالیانه جای خود را دارد.

۲_ عدم تعامل و همکاری موثر با مرکز هنرهای نمایشی کشور و پیگیری و احقاق حقوق استانی که مهمترین و تاثیرگذارترین پایگاه تئاتر کشور پس از تهران است. چه در اجرای عمومی (حجم استقبال تماشاگران) و چه در حضور موفق در رویدادهای ملی و خارجی.

۳_ عدم توجه به هم‌افزایی و حتی رصد دقیق فعالیت‌های اهالی تئاتر خراسان و تصمیم‌گیری‌های شخصی و کم عمق(من در طی دوسال اخیر به یاد ندارم آرش خیرآبادی تماشاگر نمایشی با بازی حداقل بنده باشد. رئیس تئاتری که بیننده تئاتر نیست)

۴_ نداشتن یک بانک اطلاعاتی جامع از اعضای تئاتر خراسان رضوی با تعیین رشته فعالیت (بازیگر، کارگردان، نویسنده، طراح صحنه، گریم و…) شاید اگر این سامانه وجود داشت در این دوره تلخ تعطیلی اجباری ویروس کرونا حداقل می‌شد با دقت بیشتری بحث خسارت و مطالبات این خانواده نجیب را پیگیری کرد.

۵_ عدم شفاف‌سازی فعالیت‌های انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی در بحث مالی یکی از بحث برانگیزترین مواردی است که از آن غفلت شد.

۶_ تن دادن به سهم خواهی افرادی که در تعاملات خود با انجمن هنرهای نمایشی استان، منافع شخصی خود یا گروه خود را دنبال کرده‌اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه چاپی