تصادفی یکماه اخیر

تئاتر دارد می‌میرد!

  • توسط مشهد تئاتر
  • 2020/05/30
  • دیدگاه غیر فعال شده است
تئاتر شهر مشهد

نامه آرش خیرآبادی، رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی به اهالی هنر، رسانه‌ها و مدیران هنری استان
قرار بود یادداشتِ سومی از این قلم در سایتِ وزینِ «مشهدتئاتر» منتشر شود. اما سلسله‌ی روی‌دادهای چند روز گذشته و به ویژه انتشارِ یادداشتِ دوستِ عزیزم، یاسر عودی، مرا بر آن داشت که به قدرِ وسع، در مطالبه‌ی حقوقِ از دست شده‌ی اهلِ تآتر بکوشم و پیش از آن، یادداشتی دیگر را خارج از نوبت، به دست انتشار بسپارم. بالطبع در عمل نیز باید به جان کوشید و امیدوارم در روزهای آینده بتوانم قدمی ولو کوچک در حل مشکلاتِ متعددِ فعلی برداریم؛ ان‌شاءالله.

هزار جَهْد بکردم که سِرّ عشق بپوشم

نبود بر سَرِ آتش میّسرم که نجوشم

به راهِ بادیه رفتن، بِه از نشستنِ باطل

و گر مُراد نیابم، به قدر وُسع بکوشم

[سعدی]

 

مسوولانِ محترمِ فرهنگی و هنری!

این نامه‌ای سرگشاده است که در واقع باید خطابش به جنابِ وزیرِ محترمِ فرهنگ و ارشادِ اسلامی باشد. اما واقعیت آن است که نه این نامه به دستِ ایشان می‌رسد و نه اگر برسد، خوانده خواهد شد. پس از سرِ ناچاری روی سخنم را به تمامِ مسوولانی قرار می‌دهم که هرگونه مسوولیتی در قبالِ حفظِ فرهنگ و هنرِ کشور و استان‌مان دارند. شخص خاصی را نام نمی‌برم که از وزیر تا کارمند، هر کس این نامه را می‌خواند مخاطبش باشد؛ یعنی هر کسی که در قبالِ مراقبت و محافظت از فرهنگ و هنرِ این مرز و بوم، حقوق می‌گیرد.

من به رسمِ همه‌ی تآتری‌های بی‌پناهی که این روزها زیرِ بارِ فشارِ اقتصادی و بی‌توجهی‌های مسوولان، در خالی‌ی فضای تاریک و بی‌کرانِ تنهایی، نعره می‌کشند تا به خودشان تسلا بخشند، به عنوانِ کوچک‌ترین خادمِ هنرمندانِ استانم -که شرمگینانه کسوتِ ریاستِ انجمنِ هنرهای نمایشی را بر تن دارم- در این فضای تهی و بی‌پژواک، فریاد می‌زنم:

«تآتر دارد می‌میرد!»

 

مسوولانِ محترمِ فرهنگی و هنری!

این روزها هنرمندان ما از سر استیصال دست به دامان شبکه‌های اجتماعی شده‌اند و ندای کمک‌خواهی و توجه‌طلبی از سوی شما را سر می‌دهند و توقع دارند که انجمن به عنوانِ نماینده‌گانِ انتخاب شده‌ی آن‌ها، کاری برای‌شان بکند. جدای از آن‌که این انجمن‌ها در منظرِ وزیرِ محترم و هم‌عقیده‌های ایشان از جای‌گاهِ حقوقی و قانونی‌ی لازم برخوردار نیستند و از بیخ و بن باید نابود شوند، ولی هنوز که ما نفس‌های آخر را می‌کشیم و عمرِ پُر شرم‌ساری‌مان به دنیا ست، چاره‌ای نداریم که خطاب‌مان به سوی شما باشد.

 

بزرگواران!

حال تآتر در این‌جا نه تنها خوب نیست که در حالِ مرگ است. ما شرایط را درک می‌کنیم. می‌دانیم که وضعیت شیوعِ ویروس بسیار بد است و خطرِ ابتلا هم‌چنان ادامه دارد. می‌دانیم که دولت دست‌اش بسته است و اقتصاد مملکت دچار چه بحران‌هایی شده. ما می‌دانیم که پول نیست و امکانات وجود ندارد. و این قدر هم عقل‌مان می‌کشد که در این وانفسای کُشنده و ویران‌گر، منطق‌مان را کنار نگذاریم و از شما چیزی طلب نکنیم که امکانِ انجامش نیست. ولی اگر انصاف داشته باشید، خواهید دید که برای عبور از این بحران، بسیار کارها هم می‌توان انجام داد.

 

مدیرانِ محترم فرهنگی و هنری!

قولِ کمک‌های مالی و حمایت‌های آن‌چنانی و بخشودن‌های بدهی و این چیزها، خوب است ولی وقتی که به «عمل» درآید. ما متأسفانه با واژه‌ها نمی‌توانیم شکم‌مان را سیر کنیم و هزار افسوس که با کلمات نمی‌توانیم بدهی‌های‌مان را بپردازیم. قبض‌ها در دنیای ما واقعی پرداخته می‌شوند و ما چون انسان‌ایم، نیاز داریم که در دنیای واقعی، کمک‌های واقعی برای حل مشکلاتِ واقعی، به دست‌مان برسد؛ با حلوا حلوا گفتن، دهان شیرین نخواهد شد!

تآترِ استانِ ما با انبوهِ شمارناپذیری از افتخاراتِ نمایشی، اینک در بدترین وضعیتِ ممکن قرار دارد. هیچ کمکی از سوی مرکز به ما نمی‌شود و پاسخِ پی‌گیری‌های ما تنها وعده‌یی به آینده است. ما «الآن»، «اینک»، «همین حالا»، «الساعه»، «فوری»، «آنی» نیاز داریم که به مشکلات‌مان پرداخته شود.

مسوولانِ محترمِ فرهنگ و ارشادِ اسلامی!
من شرمگینِ پاسخ به هنرمندانِ شهر و استانم هستم. خجالت می‌کشم که هر روز باید توجیهِ وضعیتی را بکنم که نه مقصرش هستم و نه توانِ حلِ مشکلاتش را دارم. تنها داشته‌ی من آبرویی ست که خرجِ تآترِ استانم کرده‌ام و این نامه را می‌نویسم با علمِ به آن که هرگز کسی که باید آن را نخواهد خواند.

و اما؛ شما فعالانِ محترم حوزه‌ی رسانه!
از تمامِ شما عزیزان خواهش‌مندم فریادِ دادخواهی‌مان را به هر طریقِ ممکن، به گوشِ مسوولان برسانید. فریادی که از بُنِ جانِ آزرده‌ی ما برمی‌خیزد و تنِ تنهای‌مان را می‌لرزاند. فریادی که جان‌مایه‌اش این است: «به دادِ تآتر ما برسید! تآتر حالش بد نیست؛ تآتر دارد می‌میرد!»

با پیش‌کش درودهای بی‌پایان: آرش خیرآبادی
رییسِ انجمنِ هنرهای نمایشی خراسان رضوی

قبلی «
بعدی »
نسخه چاپی