تصادفی یکماه اخیر

۱۹اردیبهشت‌ماه؛ سالروز تولد بنیان‌گذار تئاتر کودک در ایران

مشهدتئاتر– بنیاد نمایش کودک به مناسبت ۱۹ اردیبهشت ماه ۹۹  با انتشار پیامی سالروز تولد بنیان گذار تئاتر کودک تبریک گفت.

به گزارش «پایگاه تخصصی اطلاع رسانی مشهدتئاتر» در این پایام آمده است: «بنیاد نمایش کودک، ۱۹اردیبهشت ماه؛ سالروز تولد بنیان گذار تئاتر کودک در ایران را به تمامی کودکان و نوجوانان و والدین آنان تبریک می گوید. به خاطر داشته باشیم که او در زمانی تئاتر کودک در ایران را شروع کرد که در ایران کودکستان و پیش دبستانی وجود نداشته است. زمانی که با تاسیس این مدارس مخالفت های شدید وجود داشته است. بویژه این که کودکان در این گونه آموزشگاه ها به موسیقی و تئاتر و بازی بپردازند. او در زمانی دست به تاسیس این کودکستان‌ها و فعالیت‌ها زد که از شعر و موسیقی و ادبیات کودک هیچ آثاری وجود نداشته است. و این جبار باغچه بان بود که به اتفاق همسر هنرمندش؛ صفیه میربابایی برای اولین بار در ۱۰۰ سال پیش نمایشنامه نوشت، با کودکان آن را به اجرا گذاشت، صحنه نمایش ساخت و صحنه‌پردازی کرد، لباس و صورتک درست کرد، شعر و قصه گفت و آن‌ها را در آن زمان چاپ کرد.

جبار باغچه‌بان در زمینه «آموزش الفبا» و «آموزش کودکان کر و لال» کم و بیش شناخته شده است، اما آنچه که ناشناخته مانده، فعالیت‌های چشمگیر و آغازگریش در زمینه تئاتر کودک است که بعد از یک قرن هنوز به آن پرداخته نشده است. تولدش را به خانم‌ها: ثمینه و پروانه باغچه‌بان، فعالان تئاتر کودکان و نوجوانان، و جامعه ی هنری و آموزشی کشور تبریک و تهنیت میگوییم. باشد که با بزرگداشت این مفاخر ایران، با گذشته ی فرهنگی خود بیشتر آشتی کنیم.»

 

گفتنی است؛ داوود کیانیان، حسین فدایی حسین، یدالله وفاداری، منصور خلج، عباس جهانگیریان، مسلم قاسمی، منوچهر اکبرلو و یدالله آقاعباسی از جمله اعضای هیأت موسس بنیاد نمایش کودک می‌باشند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه چاپی