تصادفی یکماه اخیر

نادر برهانی مرند: نمایشنامه‌نویسیِ توانمندی نداریم

مشهدتئاتر- نادر برهانی مرند گفت: به دلایل بسیاری در حوزه نمایشنامه‌نویسی خیلی توانمند نیستیم.
به گزارش ایسنا، نادر برهانی مرند، در نشست رسانه‌ای اولین جشنواره نمایشنامه‌نویسی اقتباسی گام دوم که در نگارخانه رضوان برگزار شد، عنوان کرد: علی‌رغم اینکه ما در حوزه ادبیات داستان، ید طولایی داریم، در حوزه نمایشنامه‌نویسی خیلی توانمند نیستیم و یکی از دلایل وجود این جشنواره، رفع نواقصی از این دست است.
وی افزود: در تمام کشورهایی که هنرهای تجسمی بالنده‌ای دارند و اساسا هنر کنش‌گر است، اقتباس جاری است. ما سنت اقتباس را خیلی زنده و پویا نداریم و باید اعتراف کنیم که بلدش نیستیم. این تعداد کفایت نمی‌کند و در حال حاضر جریان پویایی در تئاتر نیاز داریم. گمان می‌کنم که جشنواره “گام دوم” تاثیرات شگرفی در حوزه اقتباس خواهد گذاشت.
این نویسنده و کارگردان با بیان اینکه《در طرح‌های رسیده جای امیدواری است»، ادامه داد: اما باید بگوییم یک اقتباس‌گر در وهله اول باید نمایشنامه‌نویس خوبی باشد و نمایشنامه‌نویس مبتدی اقتباس‌گر قهاری نخواهد شد و باید از دانش کافی و وافی برخوردار باشد. باید معرفت رمان‌شناسی داشته‌باشیم و بتوانیم آنالیز کنیم، به همین دلیل به دوستان خودم در ستاد این جشنواره توصیه می‌کنم که حداقل در بقیه راهی که پیش‌رو داریم به این خلا هم فکر کنیم که چگونه می‌شود به دانش و تکنیک‌های اقتباس مجهز شد و شاید لازم باشد در ادامه راه به این ماجرا فکر کنند تا شرکت‌کنندگان را تا حدی که بتوانیم کمک کنیم.
برهانی مرند ادامه داد: نشست‌های پژوهشی در این جشنواره را الزامی می‌دانم و حالا که این استان بانی ماجرا است بهتر است در این حوزه هم فعالیت کند تا شرکت‌کنندگان از برکاتش بهره‌مند شوند. مطمئنم که در گام‌های بعدی یکی از بهترین جشنواره‌ها خواهد بود، چون مسئله را خوب شناسایی کرده‌اند.

 

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشترین بازدید هفته