تصادفی یکماه اخیر

نمایش «شهرزاد ۱۰۰۱» برگرفته از اسطوره‌های ایرانی است

مشهدتئاتر- کارگردان تئاتر گفت: نمایش «شهرزاد ۱۰۰۱» یک نمایش کاملا ایرانی با اجرایی ایرانی است، به این معنی که این نمایش برگرفته از داستان‌ها و اسطوره‌های ایرانی است.

حامد معمار تهرانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص نشست نمایش «شهرزاد ۱۰۰۱» اظهار کرد: بعد از کنسل شدن نشست خبری که به دستور معاونت محترم هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی صورت گرفت و صحبت هایی که با مسئولین مربوطه کردیم نتیجه‌ این شد که صلاح بر این است که نمایش دوباره بازبینی شود و این در صورتی است که نمایش «شهرزاد ۱۰۰۱» در اسفند ماه گذشته صادر شده بود و ما هم بر همین اساس سایت را باز کردیم و بلیت فروختیم.

وی افزود: شاید قصد بازبینی دوباره از این نمایش به دلیل حساسیت‌های موجود این باشد که اگر مشکلی در نمایش وجود دارد حذف شود؛ نمایش «شهرزاد ۱۰۰۱» در دو بازبینی قبلی توسط شواری نظارت استان بررسی شده است.

این کارگردان تئاتر در مورد داستان این نمایش عنوان کرد: در این نمایش لیلی و مجنون، شهرزاد، فرخ‌لقا و امیرارسلان، حسن کچل و چهل‌گیس،خاله سوسکه و آقا موشه را داریم که شهرزاد با همسرش قرار می‌گذارد که ۱۰۰۱ داستان بنویسد و هارون مدیر انتشاراتی داستان‌هایی را می‌نویسد را چاپ کند.

معمار تهرانی در خصوص ایده‌ اولیه این نمایش خاطرنشان کرد: دو سال پیش تصمیم گرفتم که بر اساس داستان خاله سوسکه و آقا موشه با بچه‌ها و یا نوه‌های آن‌ها در زمان حال داستانی را روایت کنم که در آن نشانه‌های نمایش ایرانی مانند نمایش تخت حوضی و موسیقی ایرانی وجود داشته باشد و همه چیز کاملا ایرانی باشد.

وی اضافه کرد: آرش خیرآبادی بر اساس گفته‌های من متنی نوشت و در دو مرحله متن را برای من ارسال کرد و نمایش‌نامه توسط من و دکتر مداح حسینی به عنوان دراماتورژ کار بازخوانی و متن دوباره بازنویسی شد، پس از آن من به انتخاب بازیگر و پیش تولید این کار پرداختم.

این کارگردان تئاتر در مورد نحوه انتخاب بازیگر برای این نمایش گفت: با توجه به شناختی که از بازیگران مشهدی داشتم گروه بازیگران را انتخاب کردم؛ چهار نفر از بازیگرانی که در این نمایش با من همکاری می‌کنند از بازیگرانی هستند که قبلا هم با آن‌ها کار کرده بودم.

معمار تهرانی ادامه داد: تمرین نمایش «شهرزاد ۱۰۰۱» در مجموع چهار ماه به طول انجامید، سه ماه روزی دو ساعت و یک ماه هم روزی چهار ساعت تمرین کردیم تا به زمان اکران نمایش برسیم.

این کارگردان تئاتر در خصوص استقبال مردم از این نمایش اظهار کرد: به واسطه این که داستان این نمایش ایرانی است و همه مردم قهرمان های داستان های ایرانی را می‌شناسند انتظار استقبال خوب داریم؛ در حال حاضر نزدیک به ۷۰ درصد سالن به واسطه بلیت‌هایی که فروخته شده پر است. به عقیده من با چند شب اول اجرا و دیده شدن توسط تماشاگران عزیز مشهد که همیشه از تئاتر حمایت می کنند، استقبال هم بیشتر خواهد شد.

معمار تهرانی بیان کرد: برای تبلیغات نمایش «شهرزاد ۱۰۰۱» شش استند در مشهد و پنج استند در طرقبه، یک بیلبورد در طرقبه و دو بیلبورد هم در مشهد در اختیار این نمایش قرار خواهد گرفت.

وی در مورد تفاوت این نمایش با کارهای قبلی خود تشریح کرد: من در سه سال اخیر سه نمایش به روی صحنه برده‌ام که به شدت با یک‌دیگر به لحاظ فضای متن و اجرا متفاوت بودند؛ نمایشی که سه سال پیش کار کردم با نام «آسیدکاظم» نمایش قهوه‌ خانه‌ای بود به نویسندگی مرحوم محمود استاد محمد که افتخار داشتم با پیشکسوتان و نسل دو و سه تئاتر مشهد کار کنم، نمایش بعدی «کوکوی کبوتران حرم» نوشته علیرضا نادری بود که فضای رئالیستی داشت و کاملا با کار قبلی و فعلی متفاوت بود و در آخر نمایش «شهرزاد ۱۰۰۱» یک نمایش ایرانی سورئالیستی است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه چاپی