تصادفی یکماه اخیر

اعتقاد معاونت هنری ارشاد به واگذاری امور به هنرمندان کم‌رنگ شده است

تئاترشهر مشهد

مشهدتئاتر- جواد اشکذری گفت: مدتی است در دوره معاونت جدید امور هنری و سینمایی اعتقاد به واگذاری امور جشنواره به هنرمندان کم‌رنگ شده است. ما نزدیک به دو سال است در هیئت مدیره تلاش می‌کنیم ومی‌جنگیم که جشنواره‌ها را برگزار کنیم که موفق شدیم جشنواره‌ها را خوب برگزار کنیم و اعتبارات زیادی هم بدست آوردیم.

رئیس سابق انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا– منطقه خراسان، اظهار کرد: اعضا هیئت مدیره همیشه عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره استانی بوده‌اند و شعار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره مدیره قبلی و حتی مدیر جدید این اداره حمایت، نظارت و سپردن کارهای اجرایی به هنرمندان بوده که در راس آن‌ها انجمن هنرهای نمایش خراسان رضوی است اما دراین دوره کمتر دیده می شود.
وی افزود: در سال های گذشته اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از جشنواره‌ها مبلغ زیادی را دراختیار ما نگذاشتند اما شهرداری در حمایت از جشنواره‌ها از دیگر نهاد‌ها بیشتر به ما کمک کرد و با وجود تمام این مسائل انجمن هنرهای نمایشی تلاش کرد و جشنواره را برگزار کرد.
اشکذری ادامه داد: طی جلسه‌ای در شورای سیاستگذاری جشنواره تئاتر استانی مصوب شد که اعضای هیئت مدیره نیز در جریان برنامه‌ریزی جشنواره شرکت داشته باشند اما در جلسه‌ای که روز گذشته برگزار شد از اعضا دعوت نشد و دلیل این امر شاید این باشد که قصد داشتند معاون امور هنری و سینمایی را به عنوان دبیر جشواره انتخاب کنند و اگر اعضای هیئت مدیره در این جلسه شرکت می‌کردند تعداد رای‌گیری بالا می‌رفت. اعضا شورا به صورت سلیقه‌ای انتخاب می‌شوند و حتی به ما این اجازه داده نشد که از حق و حقوق هنرمندان دفاع کنیم.
رئیس سابق انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که وجود دارد این است جشنواره تئاتر استانی که سه سال دبیری آن بر عهده انجمن هنرهای نمایشی بوده است و انجمن جشنواره را برگزار می‌کند، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون هماهنگی با انجمن، برگزاری آن را به دست می‌گیرد که این بر خلاف نظر ما و سیاست‌گذاری‌های خود این اداره است.
وی گفت: شعارها در اداره کل به این شکل بوده که باید کارهای اجرایی به هنرمندان سپرده شود اما متاسفانه تا امروز این اتفاق رخ نداده است، برای مثال جشنواره تئاتر رضوی و جشنواره تئاتر مطهر را خودشان برگزار کردند و هم‌چنین قصد دارند جشنواره نمایش‌خوانی و جشنواره تئاتر استانی را هم برگزار کنند.
اشکذری مدعی شد: به عقیده من معاونت هنری اداره کل فرهنگ و راشاد اسلامی قصد دارد که انجمن تعطیل شود و مقابل هنرمندان بایستد؛ من به شخصه این اجازه را نمی‌دهم چرا که دو سال پی‌گیر کارها بوده‌ام، در زمان مدیر کل قبلی این اداره به من و گروه اعتماد شد و نتیجه آن را هم گرفتند اما ظاهرا گروه جدید که به روی کار آمده‌اند ترجیح می‌دهند خود جشنواره‌ها را برگزارکنند و این کار جز رویگردانی هنرمندان از این جشنواره و مشارکت نداشتن در برگزاری آن نتیجه دیگری نخواهد داشت.
رئیس سابق انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی اضافه کرد: غیر از مدیریت و یک نفر از انجمن دیگر  هیچ کس در جریان امور فراخوان جشنواره نیست و ما را به جلسه دعوت نکردند تا با واکنش و انتقادات ما روبه‌رو نشوند. معاونت هنری وسینمایی ادراه فرهنگ و ارشاد اسلامی به عقیده من در این موارد دچار خودکامگی شده و این در صورتی است که خود آن‌ها شعار گفت‌وگو می‌دهند اما با هنرمندان گفت‌وگو نمی‌کنند. از زمانی که گروه جدید در اداره کل ارشاد در مشهد مشغول به کار شدند به دلیل عدم تعامل با هنرمندان، افت شدیدی داشته‌اند.
وی ادامه داد: کل حرف ما این است که انجمن باید برگزار کننده جشنواره‌ باشد و چرا قصد دارند پس از چند سال این وظیفه را از انجمن بگیرند؟ چرا هیچ کس شفاف‌سازی مالی نمی‌کند؟ زمانی که من از انجمن رفتم در جلساتی که برگزار شد کاملا شفاف‌سازی مالی از جانب من صورت گرفت و چرا در حال حاضر مسئولین این کار را انجام نمی‌دهند؟

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه چاپی