تصادفی یکماه اخیر

حمایت از تولید متون نمایشی ملی در جشنواره اقتباسی

مشهدتئاتر- نشست خبری نخستین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی اقتباسی ظهر امروز در دفتر انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش «پایگاه تخصصی اطلاع رسانی مشهدتئاتر»؛ نشست خبری نخستین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی اقتباسی در مشهد با حضور مرتضی ملتجی دبیر جشنواره، سعید تشکری دبیر جشنواره  و نصرالله قادری از اعضای هیئت داوران و آرش خیرآبادی رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی برگزار شد.

در ابتدا سعید تشکری گفت: چند مشکل در حوزه درام‌نویسی از جمله رشد بیشتر اندازه ادبیات نمایشی جزیره‌ای، دوره‌ای از فضای دغدغه‌مند مردم، عدم پرسش‌گری تئاتر و ایجاد رخوت در تئاتر مشکلاتی بوده که در تئانر رخ داده است.

دبیر علمی نخستین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «گام دوم» اضافه کرد: به شدت فضای تک صدایی در تئاتر در حال رشد است و نمایش بیشتر از آنکه به سمت مردم کمک و قابل باور بود، به سمت فضای کاذب رفتند که صرفا آماری بوده است.

وی افزود: به نظر می‌رسد فضای تئاتر تبدیل شده به مکانی برای بیان دغدغه‌های کارگردان و نویسنده‌ها به تکس‌نویس تبدیل شده‌اند، حتی کار به جای رسیده که کارگردان‌ها هم تکس می‌نویسند.

تشکری با بیان اینکه اقتباس در نمایشنامه‌نویسی در ایران قدمت طولانی دارد، بیان کرد: هویت‌یابی نویسنده موضوعی است که در این جشنواره می‌خواهد به آن توجه شود.

دبیر علمی نخستین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «گام دوم» بیان کرد: کلماتی مانند بازآفرینی، بازنویسی و مواردی از این دست در ادبیات ما باب شده که بنیادشان با ادبیات اقتباسی متفاوت است.

وی افزود: اهداف ما از برگزاری این جشنواره فرصت بروز به نویسندگان جوان، تاثیرگذاری در ادبیات کشور و هویت‌یابی نویسندگان در یک مجموعه جدیدتر است.

دبیر علمی نخستین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «گام دوم» با بیان اینکه پس از چهار دهه هنوز با فقدان نمایشنامه‌نویسی دچار مشکل هستیم و هنرمندی به نام نمایشنامه‌نویس در کیفیت جدید نداریم، اضافه کرد: خوشبختانه میان داورانی که این آثار را داوری می‌کنند، وحدت وجود دارد.

 

ضعف درام‌نویسی در نمایشنامه‌های ایرانی

در ادامه یکی از داوران این جشنواره نیز گفت: یکی از معضلاتی که در حال حاضر در حیطه تئاتر وجود دارد، ضعف در درام‌نویسی بوده که دلیل آن الگو شدن ارزان نویسی نویسندگان است.

نصرالله قادری با بیان اینکه نمایشنامه‌نویسی ما از سه سو مورد تهاجم قرار گرفته است، تاکید کرد: اولین نکته ممیزی آثار بوده که دلسوزانه، اما ناآگاه صورت گرفت، دسته دوم نمایش‌نامه‌نویسانی بودند که اسطوره‌های نمایش به عنوان الگو برای نسل جدید معرفی شدند که بنویسند و ضربه سوم حذف نمایشنامه‌نویسان اصیل بود.

وی بیان کرد: منابعی در این جشنواره معرفی شد، اما قرار نیست خط به خط این منابع تبدیل به نمایشنامه شود، بلکه قرار است نکاتی به آن منبع در قالب نمایش اضافه کنیم.

 

حمایت از تولید متون نمایشی ملی

در ادامه نشست دبیر اجرایی اولین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «گام دوم» نیز گفت: این جشنواره با هدف حمایت از تولید متون نمایشی ملی، اقتباس از کتب ادبیات ایران و جهان، بهره‌گیری از ابزار نمایش در راستای اشاعه فرهنگ اسلامی و ایرانی و کشف استعدادهای متعهد و جوان در کنار حضور چهره‌های ملی و صاحب سبک برای ارتقای اصلی‌ترین مقوله تئاتر که نمایشنامه بوده برگزار می‌شود.

مرتضی ملتجی ادامه داد: این جشنواره در ۷ محور شامل ادبیات پایداری و مقاومت، تاریخ نهضت اسلامی ایران، خانواده و سبک زندگی ایرانی اسلامی و فرهنگ شهروندی، نظام سلطه و نهضت‌های آزادی‌بخش جهان، دستاوردهای انقلاب، تاریخ اسلام و کودک و نوجوان با ۵۷ عنوان کتاب که به عنوان منابع اقتباسی معرفی شده‌اند، برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: علاقمندان می‌تواند ایده‌های خود را تا ۳۰ مرداد به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند، نتایج مرحله اول ۲۰ تیر ماه امسال اعلام می‌شود و راه‌یافتندگان به مرحله دوم تا ۳۰ شهریور فرصت دارند متن کامل نمایشنامه خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

دبیر اجرایی اولین جشنواره ملی نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «گام دوم» با بیان اینکه این جشنواره در ۳ بخش نمایشنامه‌های صحنه‌ای، نوجوان و خیابانی و در ۲ مرحله طرح دراماتیک و نمایشنامه کامل برگزار می‌شود، گفت: در پایان ضمن معرفی و تجلیل ۹ برگزیده این جشنواره (نفرات اول تا سوم هر بخش)، ۵ نمایشنامه برگزیده در هر بخش توسط دبیرخانه جشنواره به چاپ می‌شود.

ملتجی بیان کرد: علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند تا ۳۰ خرداد ماه ایده‌های خود را به سایت جشنواره به نشانی www.mashhadtheater.ir یا پست الکترونیکی gamedovomdrama@gmail.com ارسال کنند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه چاپی