تصادفی یکماه اخیر

وبـــای در زندگی پر مشقت امروزی به چنگال خرافات می‌افتد

یادداشت محمدعلی صباغی، کارگردان نمایش «افسانه وبای»

مشهدتئاتر- نمایــــش افسانه وبای در چند پرده طراحی شده که به معضلات روز جامعه بشری می‌پردازد و در همه موارد مصداق علمی و دینی دارد.

پــــرده اول:
وبای فرمانروای کل زمین می شود و با اتکا به عقل و شعور سعی بر عدل گستری، مهربانی و آسایش که از صفات بارز خداوند است می دارد. اما از آنجا که وسوسه شیطان و تمنای درونی انسان را رها نمی کند بدنبال عشقی گم گشته است. امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (ع) فرمود: “خداوند در فرشتگان عقل بدون شهوت قرار داد و در حیوان شهوت بدون عقل و در انسان عقل همراه با شهوت؛ پس اگر عقل انسان بر شهوتش پیروز گردد او از ملائکه برتر است و اگر شهوتش بر عقل او پیروز گردد او از حیوان فروتر و پست تر است”.[۱]

وبـــای که اشرف مخلوقات بود مغلوب تمنای واهی درونش می شود.

“فقلنا یا آدم إنّ هذا عدوّ لک ولزوجک فلا یخرجنّکما من الجنّه فتشقى . ” ۳
” پس به آدم گفتیم : این ( شیطان ) دشمن تو و همسر توست، مباد که با وسوسه هایش شما را از بهشت بیرون کند و باعث مشقت شما گردد. ”
اما در نهایت این شیطان بود که پیروز میدان وسوسه آدم و حوا بود؛

پـــــرده دوم
وبای می خواهـــــد به بهشت برین باز گردد امـــا درگیری زمانه اورا وادار می کند که خودش هم باور کند از اول هیچ جایگاهی والایی نداشته و گرفتاری دنیا زندگی اصلی اوست.

«وَ إِذَا مَسَّ الْانسَانَ ضُرٌّ دَعَا رَبَّهُ مُنِیبًا إِلَیْهِ ثمُ‌َّ إِذَا خَوَّلَهُ نِعْمَهً مِّنْهُ نَسیِ‌َ مَا کاَنَ یَدْعُواْ إِلَیْهِ مِن قَبْل‌…»
[۱۰]

«هنگامی که انسان را زیانی رسد، پروردگار خود را می‌خواند و به سوی او باز می‌گردد؛ امّا هنگامی که نعمتی از خود به او عطا کند، آن‌چه را به خاطر آن قبلا خدا را می‌خواند، از یاد می‌برد…»

پــــرده سوم
وبـــای در زندگی پر مشقت امروزی به چنگال خرافات می افتد.

قرآن کریم، همواره با پدیده شوم خرافات مبارزه کرده و با سخنان واعمال، بیهوده مخالف است و در شرایطی برقلب پاک پیامبر گرامی ـ صلی الله علیه و آله ـ نازل شد که مسائل خرافی و بی‌اساس وافسانه‌های خیالی و بی‌پایه، جامعه آن روز حجاز را به تسخیر خود در آورده بودند و مردم به شدت گرفتار خرافات و مسائل بی‌اساس جاهلیت بودند و زنجیرهای جهل و گرایش به افسانه‌ها و اساطیر بر دست و پای آنها تنیده شده بود و به زندگی پست و ذلت باری تن داده بودند. قرآن کریم، با آیات نورانی خود، به تدریج پرده‌های جهل و خرافات را کنار زد و آنها را با واقعیات آشنا نمود.

انسان عفتش را به خرافات باخت از دست رفتن ردای وبای

پرده پنجـــم
اما انسان گرفتار برای فراموش کردن مشکلات به اعتیاد روی می آورد. حال وبای با اصرار پیرامون خودش به این دام می افتد. قال رسول الله (ص) : حَرام عَلی اُمَتی کُلُ مُفتِر وَ مُخَدِر
کل سستی آورها ومخدرها بر امت من حرام است (کتاب الضاروالنافع)

جایی که انسان عزتش را از دست داد

گرفتن تاج وبای

پــــرده ششم
وبای امروزی گرفتاری و مشغولیتش را بر بال امواج نامرئی دنبال میکند هرآنچه که خرافات میخواست و اعتیاد به ارمغان داشت حالا در زندگی بشر جاریست بدون آنکه کسی برآن خرده بگیرد

«فَأَخْرَجَ لَهُمْ عِجْلًا جَسَدًا لَّهُ خُوَارٌ فَقَالُوا هَـذَا إِلَـهُکُمْ وَإِلَـهُ مُوسَى» (طه/۸۸) سامری برای آنان مجسّمه گوساله‌ای که صدایی همچون صدای گوساله (واقعی) داشت پدید آورد؛ پس (به یکدیگر) گفتند: «این خدای شما و خدای موسی است.» آری! افرادی همچون سامری با بهره‌گیری از ابزار هنر و زرق و برق و سر و صدا می‌خواهند کاری کنند که مردم غافل شده و از موسی دور شوند.

پس انســـان عظمتش را نیز از دست داد

شمشیر وبای

پرده هفتم وبای میخوابد یا شاید میمیرد در حالی که شیطان همواره نظاره گر اوست

از حضرت جواد علیه السلام سوال شد: «مرگ چیست؟»
ایشان در جواب پاسخ دادند: «مرگ همان خواب است که هر شب به سراغ شما می آید، جز آن که مدت خواب مرگ طولانی است و آدمی از آن خواب بیدار نمی شود جز روز قیامت.»(۱)

قدمی که برگرفتی به وفا و عهد یاران

اگر از بلا بترسی قدم مجاز باشد

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه چاپی