تصادفی یکماه اخیر

تئاتر مشهد، پوست انداخته است

جواد اشکذری

مشهدتئاتر- جواد اشکذری، عضو هیئت بازبینی بیست‌وهشتمین جشنواره‌ تئاتر استانی خراسان رضوی، در بیان اولین ویژگی این جشنواره به حضور پررنگ جوان‌ها اشاره کرده، می‌گوید: تئاتر مشهد با حضور جوان‌های خلاق پوست انداخته است.

این هنرمند افزود: برخی چهره‌های جوان برای اولین یا دومین‌بار کارشان را ارائه داده‌اند، با این حال افرادی دارای خلاقیت، فعل و اندیشه هستند. ازطرفی جشنواره بستری برای رشد، تعالی، تفکر و خلاقیت است تا این جوان‌ها آینده تاریخ تئاتر شهر را رقم بزنند. 

وی در بیان ویژگی دیگر جشنواره، از متن‌های بومی یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: متن‌های هر ۱۲نمایش منتخب را نویسندگان مشهدی و استانی نگارش کرده‌اند. این موضوع نشان‌دهنده شرایط خوب نمایشنامه‌های استان است که فکر می‌کنم باتوجه‌به برگزاری جشنواره نمایشنامه‌نویسی در حاشیه جشنواره استانی، اتفاق خیلی خوبی باشد. 

اشکذری در بخشی دیگر از صحبت‌هایش، شبیه بودن بیشتر کارها به‌هم از نظر محتوا را ضعف اغلب کارهای ارائه‌شده می‌داند و می‌گوید: به‌خصوص در کارهای مشهد، شاهد فضاهای آپارتمانی و مسائل سیاه اجتماعی بودیم که نشان می‌دهد درام‌نویسان بیشتر به این سمت کشیده شده‌‌اند. 

به گفته این داور، با همه این‌ها سعی شده است در انتخاب آثار، تنوع سبک و اجرا و روایت و اندیشه درنظر گرفته شود. به این ترتیب آثار منتخب، نمایش‌های متفاوتی در قالب‌های مختلف اسطوره‌ای، تاریخی، اجتماعی و… هستند.

این داور در توضیح مشروط بودن آثار انتخابی نیز اظهار می‌کند: ازآنجاکه همه کارها دارای قوت‌ها و ضعف‌هایی بودند، سعی کردیم پتانسیل آثار را درنظر بگیریم و اجازه بدهیم نمایش‌ها ضعف‌های خودشان را برطرف کنند، بنابراین آثار منتخب را بین سه داور تقسیم کردیم و قرار شد به‌عنوان استادراهنما آثار را تقویت کنیم. 

به نظر اشکذری، روزهای باقی‌مانده تا جشنواره فرصتی است که حضور استادراهنما درکنار اجراهای عمومی، می‌تواند ضعف‌ها را از بین ببرد و کار را آماده جشنواره کند، بنابراین درصورتی‌که کارهایی به آن مرحله از کیفیت نرسند، استادراهنما حذفشان می‌کند. 

وی هدف از این پشتیبانی را نزدیک کردن کارها به سطح کیفی مطلوب بیان می‌کند و درباره سطح کارهای شهرستان‌ها نیز می‌گوید: سه کار منتخب از شهرستان‌ها دفاع‌پذیر هستند؛ هرچند انتظار داشتیم کارهای بیشتری از شهرستان انتخاب شود.

 اشکذری در پایان، بیست‌وهشتمین جشنواره‌ تئاتر استانی را خوب توصیف می‌کند؛ هرچند نتیجه نهایی را منوط به شرایط اجرا و آزمون و خطا هنگام اجرای عمومی می‌داند. 

به گفته این داور، اگر آثار شرکت‌کننده در جشنواره، موفق به حضور در جشنواره فجر شوند، همچون سال‌های گذشته اتفاق امیدوارکننده‌ای است و تئاتر مشهد و استان خراسان، امسال هم می‌تواند در جشنواره فجر حرفی برای گفتن داشته باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه چاپی