تصادفی یکماه اخیر

هنرمندان تئاتر مشهد از حداقل حقوق شهروندی بهره مند نیستند

مشهدتئاتر- رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی در اتاق گفت‌وگو با اصحاب فرهنگ و هنر با حضور استاندار خراسان رضوی به ضرورت تاسیس موزه تئاتر خراسان رضوی در مشهد، تشکیل شورای سیاستگذاری تئاتر خراسان رضوی و تشکیل کانون انجمن صنفی هنرمندان استان پرداخت.

سید جواد اشکذری با اشاره به بند «حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی» در منشور حقوق شهروندی گفت: تئاتر هنر انسانی هست که توسط انسان جان می گیرد برای انسان و بهترین ابزار و هنر هست برای به نمایش گذاشتن، مبارزه با مفاهیمی چون دروغ، ریا، تملق، نابردباری، بی تفاوتی، تنفر، بی اعتمادی، افراط گری و نفاق در جامعه که در این منشور حقوق شهروندی تدوین شده است. به طور حتم هر چقدر از هنر فاخر تئاتر حمایت خواهید کرد احقاق حقوق شهروندان در جامعه اسلامی مان را بهتر و بیشتر خواهیم دید.

وی با اشاره به مراقبت از محتوای آثار هنری افزود: تشکیل کارگروه محتوایی برای همه هنر به خصوص تئاتر می تواند به آسیب شناسی محتوایی آثار هنر استان ختم شود.

این هنرمند برجسته تئاتر استان با اشاره به ماده ۲ حقوق شهروندی که تاکیدی بر «شرایط محیط زیستی سالم و مطلوب برای ادامه زندگی» دارد، خاطرنشان کرد: به نظر من، هم هنرمندان و هم تماشاگران مان از حداقل حقوق شهروندی در خصوص سلامت برخور نیستند. فرسودگی سالن های دولتی و عدم استاندارد بودن تماشاخانه های خصوصی ما حق شهروندی را برای تماشاگران پرشور مشهدی ادا نمی کند.

وی در ادامه به تشکیل شورای بررسی مشکلات تماشخانه ها و امکانات سخت افزاری در تئاتر خراسان رضوی تاکید کرد.

همچنین رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی با اشاره به بند «حق کرامت و برابری انسانی» گفت: ما متاسفانه نهادی نداریم که مشکلات بیمه، مسکن و … هنرمندان تئاتر بپردازد و خانه تئاتر در این رابطه قدمی برنداشته و در حد نام بوده است و ضرورت دارد که به  زودی کانون صنفی هنرمندان خراسان ضوی تشکیل شود.

وی با اشاره به بند «حق تشکیل و برخورداری از خانواده» مطرح کرد: به نظر من سن ازداوج در هنرمندان مشهدی به شدت بالا رفته است. این موضوع دلایل مختلفی دارد که مهمترین آنها این است که کار  و هنر نویسندگان، کارگردانان، بایگران و دیگر هنرمندان تئاتر مشهد، به عنوان شغل محسوب نمی شود و باید حقوق شهروندی این هنرمندان به خوبی انجام گردد. به آقای استاندار پیشنهاد می کنم که تسهیلات ویژه تری برای هنرمندان تئاتر استان مان در نظر گرفته شود.

اشکذری با اشاره به «حق دسترسی به فضای مجازی» از دیگر بندهای حقوق شهروندی پرداخت و گفت: تئاتر مشهد با استفاده از فضای مجازی توانسته به رونق اقتصاد تئاتر و نیز استقبال تماشاگران کمک کند اما مشکل ما عدم جلوگیری از برخی از فضاهای مخرب مجازی که هدفشان تخریب جریان مستقل تئاتر مشهد است. باید به این جریانات مخرب باندی برخورد بشود که به راحتی با آبروی برخی از هنرمندان بازی نگردد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی عنوان کرد: تئاتر هنر پرافتخاری برای هنر خراسان رضوی بوده است و باید به آن جدی‌تر نگاه شود و اخیرا در حوزه تئاتر شاهد اتفاقات بسیار خوبی بودیم، در سال ۱۳۹۶ما شاهد ۱۰۰ اجرا بودیم.

اشکذری عنوان کرد: با توجه به اینکه بیش از ۱۰۰ سال از قدمت تئاتر در مشهد می‌گذرد و ما نیاز به یک موزه تئاتر در استان داریم و همچنین افزایش سالن‌های تئاتر باید صورت بگیرد.

او در پایان از مدیران فرهنگی استان خواستار تشکیل سریع شورای سیاستگذاری تئاتر خراسان رضوی شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه چاپی