تصادفی یکماه اخیر

مهدی شفیعی به تماشای «زندگی شاید همین حالا»، نشست

مشهدتئاتر- مهدی شفیعی، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی به تماشای نمایش «زندگی شاید همین حالا»، نوشته و کارگردانی جواد اشکذری که در قالب جشنواره تئاتر رضوی از مشهد اجرا شد، نشست.

به گزارش ایران تئاتر مهدی شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آنا، پس از اجرای نمایش «زندگی شاید همین حالا» گفت: هدف جشنواره تولید آثاری است که برگرفته از سلوک، آداب رضوی و تمام معارفی است که معرف دین ما هستند و ما امروز به آن نیاز داریم.

وی ادامه داد: این جشنواره با هدف جریان‌سازی و به دنبال تولید آثاری است که در چرخه اجرا قرار دارد. از ویژگی‌های امسال این جشنواره این است که برحسب مطالبه هنرمندان بجنورد و خراسان شمالی، برپایی جشنواره به استان سپرده شد و دبیری آن را نیز حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی برعهده گرفت. این جشنواره با همکاری انجمن هنرهای نمایشی، به شکل بسیار مطلوبی برگزار شود.

وی اظهار کرد: در این دوره اجراها منحصر به بجنورد نبوده و از اهداف آن این است که خیلی به تعداد اجراهای محدود بسنده نشود.

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی تصریح کرد: امیدوارم آثار خوبی در این جشنواره اجرا شده باشد و بتوان فرصت اجرای عموم را برای مردم در تمامی شهرها به خصوص شهرهایی که هنرمندان شرکت‌کننده از آنجا به جشنواره راه یافته‌اند، فراهم شود و این جریان‌سازی است که هدف جشنواره تلاش دارد محقق شود.

وی درباره اجتناب از کلیشه‌ای شدن موضوعات آثار نمایشی ویژه این جشنواره تشریح کرد: یکی از نکات مهم این است که حذر کنیم از اینکه محدودیت زیادی برای تولید آثار قائل شویم. تئاتر با توجه به مسئولیتی که در حوزه اجتماعی دارد، باید به دنبال گمشده‌های جامعه امروز ما باشد. امروز سلوک و معارف رضوی، سلوکی است که شاید چندان به شیوه زندگی امروز ما نزدیک نباشد، بنابراین اگر هنرمندان تئاتر به دنبال معرفی باشند که امروز خیلی به آن نیاز داریم قطعا می‌توانند در آثارشان ابتکار داشته باشند و تاثیرگذار عمل کنند، البته نباید چندان انتظار خود را بالا ببریم. بلکه همین قدر که تاثیرگذاری لازم وجود داشته باشد، کافی است.

شفیعی تاکید کرد: با توجه به اینکه جشنواره رضوی خصلت جوان‌سازی دارد، قرار است اتفاقاتی را در حوزه تولید ایجاد کند. باید ورک‌شاپ‌ها و سمینارهایی برای تولید برگزار شود و از هنرمندانی که طی سال‌های اخیر دست به تولید آثار زده‌اند دعوت شود تا در این ورک‌شاپ‌ها حضور داشته باشند و درباره معارف و شیوه تولید آثار بحث و گفت‌وگو کنند تا خروجی پرمحتواتر، قوی‌تر و عمیق‌تری را شاهد باشیم.

وی افزود: من معتقدم برای دوره‌های بعدی جشنواره نباید کل سال را از دست بدهیم، بلکه باید در طول سال‌، برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود و آثاری برای اجرا در جشنواره آماده شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است دوره بعدی جشنواره نیز در بجنورد برگزار شود، گفت: دبیرخانه دائمی جشنواره رضوی در بجنورد است و این جشنواره در این شهر مخاطب خود را پیدا کرده است و تاثیر خوبی در فضای مدیریتی استان نیز به دنبال داشته است. مدیریت عالی استان و ائمه جمعه مردم را به سالن‌های نمایش دعوت کردند که این اقدام، حرکت خوبی است. جشنواره رضوی در بجنورد جای خود را باز کرده و دبیرخانه جشنواره باید به دنبال محتواهای جدیدتری باشد.

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی درباره گسترده‌تر شدن جشنواره به واسطه افزایش سالن جدید که در این دوره جشنواره شاهد هستیم، گفت: بجنورد به برکت جشنواره رضوی به لحاظ زیرساختی برای تئاتر کمبودی ندارد. سالن‌های این شهر، سالن‌های استانداردی هستند که در کمتر شهرها وجود دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه بحث تجهیز سالن‌ها نیز با اضافه شدن صندلی‌های مناسب، سالن طی ۲۰ روز آینده تکمیل می‌شود، بنابراین از لحاظ زیرساختی هیچ مشکلی نداریم و تنها باید به تولیداتی دست بزنیم که مخاطب را بیشتر به سالن آورد و تاثیرگذاری اجتماعی و نزدیک شدن به مسئولیت‌پذیری اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه چاپی