تصادفی یکماه اخیر

مشهد دارای ظرفیت‌های بسیاری در تئاتر کشور است

معاون هنری وزارت ارشاد در آیین افتتاحیه «تئاتر شهر» مشهد:

مشهد دارای ظرفیت‌های بسیاری در تئاتر کشور است

مشهدتئاتر- آیین افتتاحیه «تئاتر شهر» مشهد در حالی ۱۹اسفند در مجتمع فرهنگی هنری امام رضا(ع) برگزار شد که میزبان معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل اداره هنرهای نمایشی کشور و نیز مدیران فرهنگی و هنری و هنرمندان تئاتر مشهد بود.

در این مراسم، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه مشهد به برکت وجود امام‌رضا(ع) مهد منویات دینی و اعتقادی کشور است، اظهار کرد: از تئاتر شهر مشهد انتظار می‌رود در جهت تحقق منویات دینی، اعتقادی و بومی همت گمارند و همان‌طور که تاکنون در عرصه کشوری، آثار پر قدرتی را ارائه دادند، از این فضای خوب استفاده کرده و تئاتر استان را متحول کنند.

حمیدرضا شاه‌آبادی با بیان اینکه تئاتر در استان‌ها از کمبودهای زیادی رنج می‌برد، گفت: کمبود امکانات و نبود مجموعه‌های تخصصی نمایش و آموزش تئاتر در مراکز استان‌ها، همواره یکی از دغدغه‌های دست‌اندرکاران و هنرمندان این بخش طی سنوات گذشته محسوب می‌شد و موجب عزیمت تعدادی از هنرمندان عرصه تئاتر برای ادامه کار حرفه‌ای به تهران شده بود.

وی افزود: امروز بیش از هر چیز دیگر بر روی فضای سخت‌افزاری و مناسب‌سازی فضاهای موجود صرفا برای اجرای تئاتر در استان‌ها تاکید داریم و امید است که با تشکیل گروه‌های طرح استقراردادن و مجوز پروانه‌های دائم نمایش، پاتوق تئاتر استان متحول شود.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در سنوات گذشته ۸۰۰ سالن چند منظوره در کشور ساخته شده بود که در هیچ‌کدام از آن‌ها امکانات سخت‌افزاری و تخصصی مناسب هنر تئاتر لحاظ نشده بود. تعدادی از این سالن‌ها بعد از بازسازی و مقاوم‌سازی به‌صورت تخصصی برای نمایش و آموزش‌های تئاتر در نظر گرفته می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: فقدان ارتباط مناسب بین آثار نمایشی با نیاز مخاطبان، حلقه مفقوده تئاتر کشور است. اگر این هنر شناخت دقیق از نیاز جامعه و نسل جوان نداشته باشد و نیاز اجتماع را رفع نکند، ماندگار نخواهد بود.

شاه‌آبادی اظهار کرد: تئاتر زمانی ماندگار می‌شود که خانواده‌ها احساس کنند همان‌گونه که به خوراک، ‌پوشاک و مسکن نیاز دارند، به تئاتر نیز برای به دست آوردن آرامش احتیاج دارند و بخشی از بودجه خود را صرف تئاتر کرده و از این راه آرامش را برای خانواده‌شان به ارمغان بیاورند.

وی افزود: ایجاد مجموعه تئاتر شهر در مشهد، باعث خواهد شد سالانه مدیران و خانواده‌ها اعتباری را برای این مرکز اختصاص دهند؛ زیرا موجب تشویق مضاعف فعالان و برنامه‌ریزان این عرصه خواهد شد تا به صورت مستمر، به آثار مبتنی براندیشه بومی و دینی بپردازند.محمود شاه‌آبادی به اجرای مستمر در «تئاتر شهر» مشهد اشاره کرد و گفت: از تئاتر شهر برای هنرهای دیگر استفاده نشود و فقط مخصوص هنر تئاتر و گرایش‌های تئاتری باشد.وی اظهار داشت: استان خراسان رضوی از ظرفیت‌های بسیاری در زمینه فرهنگ و هنر و از جمله هنر تئاتر برخوردار است و چهره‌های نام‌آشنایی در این استان در عرصه تئاتر کشور منشاء خدمات موثر و ارزشمندی بوده‌اند.

همچنین در ادامه این مراسم، سیدسعید سرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به افتتاح رسمی مجموعه تئاتر شهر در راستای سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: در سه سال گذشته، تئاترهای شهر مشهد در سالن شهید هاشمی‌نژاد، و دانشگاه فردوسی اجرا می‌شد که با افتتاح مجموعه تئاتر شهر این امر سامان‌دهی می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های اصلی تئاتر شهر مشهد به عنوان کلان‌شهر مذهبی، تئاتر رضوی است، بیان کرد: برنامه‌های اجرای تئاتر مدون نیست و اجراها به مقتضای مناسبت‌ها، اعیاد، شهادت‌ها و ولادت‌ها، از سوی معاونت هنری و سینمایی تدوین می‌شود.سرابی با بیان اینکه تئاتر شهر مشهد ظرفیت ۴۰۰نفر جمعیت را دارد، از برگزاری نمایش‌های آیینی در مجموعه تئاتر شهر مشهد خبر داد و گفت: طبق برنامه‌هایی که از سوی معاونت هنری و سینمایی در حال تدوین است، زمینه تعامل با تئاتر استان‌های دیگر نیز در دستور کار قرار گرفته است و اجرای نمایش‌ها بستگی به زمان اجرا داشته و انحصاری در موضوعات و حوزه‌های تئاتر وجود ندارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در پایان، از استان خراسان رضوی به عنوان سومین استانی نام برد که مجموعه تئاتر شهر را رسما افتتاح کرده است. وی ابراز امیدواری کرد که تئاتر شهر تبدیل به ظرفیتی شود که در عرصه هنر و نمایش کشور، توفیقات خوبی را در سطح کشور کسب کند و از این ظرفیت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، اهالی تئاتر و علاقه‌مندان نهایت استفاده را ببرند.

گفتنی است؛ مجموعه «تئاترشهر» مشهد، شامل سالن‌های نمایش صحنه‌ای بزرگ و کوچک، نمایش عروسکی و آموزش تئاتر در مجموع با ظرفیت حدود ۵۰۰صندلی در محل مجتمع فرهنگی امام‌رضا(ع) واقع در پارک ملت مشهد می‌باشد که میزبان علاقه‌مندان به هنر تئاتر است.

*حاشیه هایی از آیین افتتاح

مراسم افتتاحیه «تئاترشهر» با یک ساعت و نیم تاخیر برگزار شد.کلیپی از هنرمندان تئاتر مشهد در این مراسم به نمایش درآمد.دو سالن نمایش عروسکی و هنرهای تجسمی مجتمع امام‌رضا(ع) هم افتتاح شد.پایان بخش مراسم افتتاحیه «تئاتر شهر» اجرای نمایش «خون و ماتیک» بود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *