تصادفی یکماه اخیر

مهم‌ترین مشکل تئاتر خراسان رضوی بودجه ناکافی است

گفتگو با محمد جهانپا، بازیگر و کارگردان تئاتر مشهد

سید نوید موسوی مسئول تئاتر بسیج خراسان رضوی گفت: در حال حاضر اگر بتوانیم بودجه‌ای مشخص و کافی را برای تئاتر داشته باشیم می‌توانیم بخش قابل توجهی از مشکلات موجود در فضای تئاتر استان را حل کنیم.

غلامرضا جهانپا در گفت‌وگو با تسنیم در مشهداظهار کرد: سال گذشته در ارتباط با بحث تئاتر هنرمندان این حوزه دور یکدیگر جمع شدیم و در آنجا مشخص شد که در حوزه بازیگری تئاتر نیازمند نیرو هستیم و پس از آن کانون بازیگران استان را زیر نظر انجمن نمایشی استان برگزار کردیم.

جهانپا با بیان این که ثبت نام در انجمن نمایشی خراسان محدودیت ندارد تصریح کرد: علاقه‌مندان به تئاتر با ثبت نام در انجمن نمایشی ارزیابی و درجه بندی می‌شوند و پس از آن وارد حوزه تئاتر می‌شوند.

وی با تأکید بر این که دوستان بازیگر باید ارزش‌ این کار را بدانند خاطرنشان کرد: یکی از تقاضاهای ما بحث قراردادهای بازیگران است چون بیشتر در حق بازیگران اجحاف شده است و بازیگران همیشه مظلوم بوده‌اند و همواره نتوانسته‌اند به حق و حقوق خود دست یابند.

جهانپا انضباط رفتاری در میان هنرمندان تئاتر را عاملی ضروری برای هنر تئاتر قلمداد کرد و افزود: بیشتر بازیگرانی که جوان و تازه‌کار هستند پس از ورود به فضای تئاتر سبب بی‌انظباطی‌هایی در این حوزه شده‌اند که تلاش ما این بوده است که به طور کاملاً دوستانه با آنها برخورد شود.

وی خاطرنشان کرد: هنرمندان مشهدی در کل کشور شناخته‌ شده‌اند و ما بهترین هنرمندان را در سطح کشور داریم، در حوزه نگارش نیز نویسندگانی داریم که با تربیت شاگردان برجسته‌ای زکات علم خود را می‌پردازند.

IMG_1854 

مسئول تئاتر بسیج خراسان رضوی با بیان اینکه توانمندی‌های بسیاری در حوزه تئاتر در مشهد وجود دارد تأکید کرد: متأسفانه با وجود استعدادهای موجود در استان خراسان رضوی در حوزه تئاتر دغدغه فرهنگی مسئولان را نداریم و لازم می‌دانم تأکید کنم که رسیدگی بیشتر به وضعیت هنرمندان از وظایف مسئولان ما در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

جهانپا مشکلات مالی را از جمله مسائل اصلی هنرمندان دانست و عنوان کرد: در سال گذشته وضعیت مالی سبب شده است تا بسیاری از هنرمندان ما از بدنه سازمان‌ها جدا شده و به طور شخصی و با هزینه‌های شخصی به کار تئاتر بپردازند.

وی با اشاره به این که هنرمندان قشری حساس هستند بیان کرد: وقتی شاهد هستیم که مسئولانی هستند که جویای حال و وضعیت هنرمندان هستند این عاملی ارزشمند است و متأسفانه اگر امروز شاهد هستیم که بخشی از هنرمندان ما رها شده‌اند این عامل تنها به دلیل عدم پشتیبانی مسئولان از هنرمندان است.

جهانپا خاطرنشان کرد: در حال حاضر اگر بتوانیم بودجه‌ای مشخص و کافی را برای تئاتر داشته باشیم می‌توانیم بخش قابل توجهی از مشکلات موجود در فضای تئاتر استان را حل کنیم.

مسئول تئاتر بسیج خراسان رضوی کمک‌های شهرداری را از جمله حمایت‌های موثر از تئاتر دانست و گفت: از شهردار محترم تقاضا می‌کنم که از طریق سازمان فرهنگی شهرداری و با مدیریت فرهنگی شهرداری کمک‌های خود را متوجه هنرمندان عرصه تئاتر کنند چرا که این هنرمندان وفاداری و علایق خود را به شهرداری ثابت کرده‌اند.

وی نقش برجسته و فعالانه موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس را بسیار خوب ارزیابی کرد و افزود: دوستان ما در آستان قدس رضوی به برکت امام هشتم (ع) و با توجه به این که بودجه‌های بهتری دارند توانسته‌اند آثار فاخری را در عرصه هنری رقم بزنند و خوشبختانه عملکرد آنها بسیار خوب ارزیابی می‌شود.

جهانپا عنوان کرد: از جامعه هنری تقاضا دارم تعامل خود را با مسئولان بیشتر کنند و در مقابل مسئولان قرار نگیرند زیرا اگر قرار باشد پیشرفت متحقق شود جز با همکاری و همدلی میان هنرمندان و مسئولان میسر نمی‌شود.

وی با اشاره به این که نسلی که پس از دهه ۹۰ وارد عرصه تئاتر شده‌اند نسلی افسار گسیخته‌اند اظهار کرد: از پیشکسوتان هنر تئاتر نیز تقاضا دارم تا هنرمندان عرصه تئاتر را دور هم جمع کنند و از این طریق شکاف‌هایی که میان نسل قدیم و جدید افتاده است را پر کنند.

جهانپا افزود: متأسفانه امروز شاهد هستیم که نسل تازه وارد شده به عرصه تئاتر بیش از اندازه عجول است و می‌خواهد بدون طی کردن راهی که گذشتگان رفته‌اند به درجه آنها برسد و این عامل سبب شده است که توقع این نسل با جایگاهی که در آن قرار گرفته است همخوانی نداشته باشد.

وی با تأکید بر این که باید از فضاهای حاشیه‌ای دوری کنیم گفت: هنرمندان علاقه‌مند به تئاتر می‌توانند با مراجعه به دفاتر ما استعداد خود را به معرض آزمایش گذارند و سپس وارد این جامعه هنری شوند.

جهانپا خاطرنشان کرد: در حال حاضر سید جواد رحیم‌زاده با کلاس‌های آموزشی خود تربیت نسل کودکان را در اختیار دارد و استعدادهای موجود در این زمینه را از دوران کودکی و نوجوانی شناسایی و به جامعه تئاتر معرفی می‌کند.

IMG_0514

وی با اشاره به این که کار روی استعدادهای نوجوانان و کودکان سبب تبلیغ و اشاعه هنر تئاتر می‌شود عنوان کرد:  وقتی ما تئاتر را از سنین کودکی با بچه‌ها کار می‌کنیم ضمن این که توانایی‌های موجود را در کودکان شناسایی و تلاش در جهت ارتقای این توانایی ها می‌کنیم خانواده‌های آنان را با تئاتر درگیر کرده و آنان را نیز داخل این جامعه قرار می‌دهیم.

جهانپا تصریح کرد: با تمام تلاشی که برای جذب استعدادهای جوان در عرصه تئاتر انجام می‌‌شود در صورتی که بودجه کافی برای ساماندهی و تربیت این نیروها در اختیار نداشته باشیم استعدادهای خود را از دست می‌دهیم و نیروهای ما نیز پراکنده می‌شوند.

مسئول تئاتر بسیج خراسان رضوی با اشاره به این که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی اصلی حمایت از هنر تئاتر است در حال حاضر به حاشیه کشیده شده‌ است و هنرمندان ما به طور جداگانه فعالیت می‌کنند بیان کرد: مدیریت جهادی یعنی مسئولان ما از پشت این میز‌ها بلند شوند و مانند رزمنده‌ای که در هشت سال دفاع مقدس در میدان نبرد می‌جنگید خط شکن باشند. 

وی با تأکید بر این که مدیران ما باید فرمایشات مقام معظم رهبری را مورد توجه قرار دهند عنوان کرد: متأسفانه هنرمندان ما نیز توجه کافی به سلسه مراتب موجود ندارند و برای این کار نیازمند آن هستیم تا بزرگتری باشد که این هنرمندان را دور یکدیگر جمع کند.

جهانپا با انتقاد از موضع مسئولان نسبت به هنرمندان تصریح کرد: عدم توجه کافی به وضعیت هنرمندان عرصه تئاتر سبب شده است که هنرمندان خود به طور مستقل و با هزینه شخصی به کار تئاتر بپردازند و کار خود را به جشنواره‌ها ارسال کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه چاپی