تصادفی یکماه اخیر

بزرگترین قتل خانوادگی کشور در جشنواره فجر

جواد اشکذری

سید جواد اشکذری می‌گوید نمایش ˝شرم و دغدغه˝ اثری مستند داستانی و بر اساس بزرگترین قتل خانوادگی کشور است.سید جواد اشکذری نویسنده و کارگردان نمایش “شرم و دغدغه” از خراسان رضوی در بخش برگزیده استان‌های سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد. اشکذری با اشاره به نگارش این نمایشنامه بیان کرد: خانواده موضوع محوری این اثر است، سال ۹۱ در یکی از روزنامه‌ها مطلبی در مورد بزرگترین قتل خانوادگی کشور در مشهد خواندم، قتلی در نزدیکی محل سکونت‌مان. اتفاقی که در خانواده‌ای فرهنگی و تحصیل‌کرده رخ داده بود و سه تن از اعضا خانواده‌ای کشته شده بودند و اکنون برادر بزرگ باید تصمیم به اعدام برادر کوچک می‌گرفت.

او ادامه داد: این موضوع و شرایط بحرانی که برای آن خانواده پیش آمده بود را دستمایه کار خود قرار دادم. در واقع این نمایش مستند داستانی است و براساس واقعیات سرگذشت خانواده‌ای که به آن اشاره کردم شکل گرفته است.

اشکذری عنوان کرد: تحقیقات میدانی بسیاری داشتم، چراکه بیشتر از قتل شرایط بحرانی آن خانواده بعد از این جریان برایم اهمیت داشت و به آن پرداختم. شخصیت‌های این نمایش همگی خاکستری‌اند و مرز خوشبختی و بدبختی آنان بسیار کم است.

این کارگردان تئاتر در رابطه با شیوه اجرای این نمایش خاطرنشان کرد: نمایش “شرم و دغدغه” کاری تکنیکال و مدرن است. شیوه اجرا بر اساس ارتباط شکل گرفته است، فکر می‌کنم در این دوره کاری متفاوت را به صحنه خواهیم برد، زیرا گروه زحمات بسیاری را پشت سر گذاشته‌اند و روی کارگردانی و بازی‌ها به شدت کار کرده‌ایم.

اشکذری در بخش پایانی سخنان خود در رابطه با وضعیت تئاتر خراسان رضوی اظهار کرد: تئاتر استان به شهر مشهد خلاصه می‌شود. مشهد از وضعیت مناسبی نسبت به سایر استان‌ها برخوردار است، اما با این وجود هنوز هم با نقطه مورد نظر فاصله دارد. با توجه به جمعیت استان و زوار باید شرایط مساعدتری شکل بگیرد.

محمدرضا صولتی، الهه پژوهی، فائزه علی آبادی و کوروش شاهونه بازیگران این نمایش اند. همچنین محمدرضا لبیب (صداپیشه)، آرش خیرآبادی (دراماتورژ)، کوروش شاهونه(بازیگردان)، منصوره داوری نژاد (دستیار کارگردان و برنامه ریز)، امیرمحمد فرمان دستیار دوم کارگردان)، آرزو شیخی (منشی صحنه)، داوود حسن آبادی (مدیرصحنه)، گروه فیلم سازی (جمیل عامل صادقی، سعید ولی زاده و شهریار عرفانی)، سلمان ابوذر (جلوه های ویژه کامپیوتری)، بازیگران (ناصر نخعی شریف و آرمین رحیمی نژاد، محمد طاها کودکی)، پویا حقیقی (موسیقی)، میثم نویریان (طراح صحنه)، فائزه علی آبادی (طراح لباس)، شهاب افتخاری (مشاور و اجرای صدا و تصویر)، مبین عطاری (طراح نور)، سید حبیب قاآنی (مدیر تولید)، سمیه ارقبایی (طراح گریم)، داوود مرگان (طراح پوستر و بروشور) و محمد جواد عبدی (عکاس) دیگر اعضا گروه اجرایی این اثرند.

قبلی «
بعدی »

بدون دیدگاه

  1. با آرزوی موفقیت برای سیدجواداشگذری عزیز و اعضای گروه نمایش / شرم و دغدغه / در جشنواره بین المللی تاتر فجر .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه چاپی