تصادفی یکماه اخیر

محاسبتی و جهانپا، بازیگران برتر جشنواره تئاتر رضوی

محمد جهانپا و امیر محاسبتی

مشهدتئاتر- هنرمندان تئاتر مشهد در هشتمین جشنواره سراسری تئأتر کودک و نوجوان رضوی و نمایش عروسکی ضامن آهو حائز رتبه هایی شدند و درخشیدند.

هیأت داوران هشتمین جشنواره سراسری تأتر کودک و نوجوان رضوی و نمایش عروسکی ضامن آهو آراء خود در هر بخش را اعلام کردند و در آیین اختتامیه این جشنواره سراسری نفرات و گروه‌های برتر مورد تجلیل قرار گرفتند.

به گزارش «پایگاه تخصصی اطلاع رسانی مشهدتئاتر»، هیأت داوران این دوره از جشنواره در بخش طراحی صحنه دو انتخاب داشت که برگزیده دوم به نمایش«ماهان و ۸ موشک کاغذی» از مشهد و به میثم نویریان رسید.

در بخش بازیگری خردسال هیئت داوران از شیده یزدانی در نقش«شیده» در نمایش«ماهان و ۸موشک کاغذی» از استان خراسان رضوی تقدیر ویژه ای داشتند.

همچنین در بخش بازیگری پیشکسوت، هیئت داوران این دوره از جشنواره در بخش بازیگری پیشکسوت نیز یک انتخاب داشت و جایزه این بخش به آقای حسین طاهری در نقش«مهماندار» نمایش«یک قاب ساده» از استان خراسان رضوی اهداء شد.

در بخش انتخاب برگزیدگان بازیگری زن ۳ برگزیده داشت که جایزه‌های نفرات دوم به صبا عدالتیان برای نقش‌آفرینی در نقش«صبا» نمایش«ماهان و ۸موشک کاغذی» از خراسان رضوی اهداء شد.

جایزه دوم و اول بخش بازیگری مرد، به ترتیب به  غلامرضا جهانپا برای بازی در نقش«نگهبان» و امیر محاسبتی برای نقش‌آفرینی در نقش«آشپز» نمایش«ماهان و ۸موشک کاغذی از استان خراسان رضوی اهداء شد.

همچنین هیئت داوران جشنواره در بخش عروسک گردانی ۳برگزیده اعلام کرد که جایزه سوم به نمایش«خانه خورشید» از استان خراسان رضوی  و به سعیده امین‌زاده عروسک‌گردان«گربه» اهداء شد.

هیئت داوران دربخش کارگردانی جایزه سوم کارگردانی خود  را به نمایش«ماهان و ۸موشک کاغذی» و آقای سید جواد رحیم‌زاده از استان خراسان رضوی اهداء شد.

بدین ترتیب با معرفی و تجلیل از نفرات و گروه‌های برتر هر بخش، هشتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی و نمایش عروسکی ضامن آهو به کار خود پایان داد.

در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی و نمایش عروسکی ضامن‌آهو، هیئت داوران در بیانیه‌ای بر تقویت بخش‌های مختلف این جشنواره ازجمله کارگردانی و نویسندگی تاکید کرد.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد

قلنان حقیقت به نیم جو نخورند

قبای اطلس آنکس که از هنر عاری است

در دنیای قدرت، سرعت و رقابت همه چیز براساس اراده، تلاش مداوم توانمندی و واقعیات شکل می گیرد.

هر چه دانا و آگاه تر، خلاق و تواناتر باشی بازهم کاستی هایی پدید می آیند که گریزی از آنها نیست. بر این اساس داوری و نقد واقعی می تواند کمبودها و ضعف ها را بنمایاند و در هر زمینه، دریچه های نوینی را گشوده و راهگشا باشد. باین جهت بر رفع پایه ای مشکلات زیر تاکید داریم:

۱٫ نویسندگی. اغلب نمایش نامه های اجرا شده در این جشنواره دارای ضعف ساختاری بوده و از نظر موضوع و محتوا از فلسفه اصلی برگزاری جشنواره فاصله گرفته، دچار نوعی ساده انگاری روزمره شده اند.

۲٫ مخاطب شناسی. در شیوه نگارش، انتقال مفاهیم کلیدی و حتی اجرا بیشتر آثار توجه خاص و تمرکز بر مخاطب(تماشاگر کودک و نوجوان) نداشتند. در نتیجه، متن محتوا و اجرایی جهت مخاطب(عام) ارایه نمودند.

۳٫کارگردانی. در گستره این مهم، در بسیاری از آثار تکیه بیش از حد بر بیان(دیالوگ گویی) فراوان و مکرر گویی، آن هم در ایستاده ترین حالت بدنی شخصیت مربوطه مشاهده گردیده است. یعنی بیشتر یک نمایش رادیویی.

۴٫ عدم استفاده و بکارگیری مناسب(عروسک) در نمایشهای عروسکی. چراکه عروسک نمایشی قابلیت هایی دارد که می بایست توسط بازیگر عروسکی کشف و با راهنمایی کارگردان بکار گرفته شوند.

در پایان، امید است برگزارکنندگان دل سوخته، پرتلاش و زحمتکش جشنواره با دقت و وسواس ویژه و در زمان بندی مناسب نسبت به انتخاب آثار برای جشنواره اقدامی در خور، به نفع بالا بردن سطح کیفی و محتوایی آثار بعمل آورند.

هیت داوران

حسن دادشگر،  علی رضایی،  نیک رام

قبلی «
بعدی »

بدون دیدگاه

  1. واقعا داوری جالبی بوده معلوم نیست بر چه اساسی صورت گرفته!!!!!!!!

  2. من در بندرعبای تمام تئاترها رو دیدم من جمله تئاتر ماهان و هشت موشک کاغذی:
    اولا بنظرم نقش آشپز آقای دیگری بود.
    دوما بازیگر خردسال نمایش (شیده) بهترین بازیگر این دوره بودو شایسته بهترین مقام.
    سوما انصافا بازیگر زن دیگه نمایش اصلا لایق این مقام نبود چون حتی درحد نوجوان هم نبود.
    چهارما نفهیمدم ماهان کجای این نمایش بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نسخه چاپی