برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۰۳ - ۱۸:۵۴

️هنر پرده خوانی در کشور مغفول مانده است

سومین سوگواره پرده خوانی استانهای خراسان رضوی ، شمالی وجنوبی در تربت حیدریه پایان یافت. دکتر مروارید مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی که برای مراسم اختتامیه سومین سوگواره پرده خوانی استان های خراسان رضوی ،شمالی وجنوبی به تربت حیدریه سفرکرده بود در گفتگو با خبرنگاران  از عدم حمایت هنر پرده خوانی و […]

️هنر پرده خوانی در کشور مغفول مانده است

سومین سوگواره پرده خوانی استانهای خراسان رضوی ، شمالی وجنوبی در تربت حیدریه پایان یافت.

دکتر مروارید مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی که برای مراسم اختتامیه سومین سوگواره پرده خوانی استان های خراسان رضوی ،شمالی وجنوبی به تربت حیدریه سفرکرده بود در گفتگو با خبرنگاران  از عدم حمایت هنر پرده خوانی و سوگواره های حسینی در کشور انتقاد کرد و گفت: متاسفانه هنر پرده خوانی و سوگواره های حسینی بعنوان تلفیقی از هنر ایرانی و اسلامی که به روایت عاشورا و مصائب اهل بیت علیه السلام می پردازد غفلت شده است.

شیوه اظهار ارادت به حضرت سیدالشهدا (ع) تاکنون به اشکال و شیوه های مختلف مرسوم بوده و هست که صرف نظر از شیوه های بومی و منطقه ای، رایج ترین مناسک خاص ماه محرم شامل مجالس روضه خوانی، تعزیه یا شبیه خوانی، نقالی یا پرده خوانی، زنجیرزنی، نوحه سرایی و برپا کردن سفره های نذری است.

حجه الاسلام والمسلمین عصمتی امام جمعه تربت حیدریه در اختتامییه سومین سوگواره پرده خوانی استان خراسان با بیان اینکه از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ درخواست مالی نداریم، گفت: در عین حال انتظار داریم در زمینه برنامه ریزی به منظور آموزش هنرهای قدیم و جدید، تمهیدات لازم در این شهرستان اتخاذ شود.

️ اهمیت این تقاضا زمانی بیشتر مشخص می شود که همگان بدانند در این شهرستان هنرمندان گمنام زیادی به خصوص در حوزه هنر عاشورایی حضور دارند ک با اندکی برنامه ریزی می شود از وجود آن ها بیشتر و بهتر استفاده شود. 

️رییس اداره فرهنگ و ارشاد تربت حیدریه اظهار داشت: در این سوگواره ۷ پرده خوان از شهرستانهای تربت حیدریه، کاشمر، خلیل آباد، قائن، فریمان و مشهد در این دو روز به اجرای مجالس پرده خوانی پرداختند.

محمد حسن زاده با بیان اینکه این سوگواره رقابتی نیست، افزود: هدف از برگزاری این سوگواره های ارزشی زنده نگه داشتن هنر پرده خوانی است که متاسفانه این نسل رو به فراموشی می رود و تلاش می کنیم تا با تهیه شناسنامه ای از این پرده خوانها و در راستای حمایت از هنر پرده خوانی این سوگواره را ملی اجرا کنیم .


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : برگزیده , تازه ترین ها , شهرستان ها , گزارش
ارسال دیدگاه