برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۲۲ - ۱۹:۲۸

چند ویژگی اجراهای «لیلا و چند مسافر» در مشهد

مشهدتئاتر- جواد اشکذری: در این روزها که ١۵تئاتر به صحنه‌های مشهد جان می‌دهند و حال تئاتر شهرمان خوب است، خبر اجرای دو تئاتر از دو چهره برجسته تئاتر کشور در روزهای اخیر، خوشحالی اهالی فرهنگ را دوچندان خواهد کرد. یکی از آن‌ها بیش از چهار دهه در تئاتر مشهد فعالیت کرده است و دیگری از […]

چند  ویژگی اجراهای «لیلا و چند مسافر» در مشهد

مشهدتئاتر- جواد اشکذری: در این روزها که ١۵تئاتر به صحنه‌های مشهد جان می‌دهند و حال تئاتر شهرمان خوب است، خبر اجرای دو تئاتر از دو چهره برجسته تئاتر کشور در روزهای اخیر، خوشحالی اهالی فرهنگ را دوچندان خواهد کرد.

یکی از آن‌ها بیش از چهار دهه در تئاتر مشهد فعالیت کرده است و دیگری از چهره‌های تئاتر پایتخت سیاسی است که به‌دلیل علاقه‌اش به پایتخت معنوی کشور، در این شهر بارها هم اجرا کرده است، هم تدریس، هم داوری و هم دیگر کارها در کارنامه‌اش دیده می‌شود. سه‌شنبه این هفته از سه‌شنبه‌های عزیز تئاتر است که در این روز اجراهای عمومی‌ نمایش «دریاچه قو» اثر رضا صابری در سالن اصلی تئاتر مشهد آغاز خواهد شد. همچنین خبر اجرای نمایش ««لیلا و چند مسافر» به نویسندگی و کارگردانی محمد رحمانیان در سالن موسسه همدم از روز گذشته رسانه ای گردید که قرار شد از سوم تا ششم شهریورماه سال جاری در مشهد روی صحنه برود.

حضور استاد رحمانیان و اجرای نمایش رضوی «لیلا و چند مسافر» در شهرمان چند ویژگی دارد. ابتدا باید به اجرای یک اثر با مضمون رضوی در شهری که خاستگاه اصلی تئاتر رضوی است، اشاره کرد؛ شهری که کمتر به تولید و اجرای این‌گونه آثار می‌پردازد.نمایش تازه محمد رحمانیان درواقع ترکیبی از دو نمایش مجزا ازهم است، حتی متفاوت در فرم اجرا. بخش اول با عنوان «لیلا» داستان یک جانباز شیمیایی و مدرس موسیقی است. «لیلا» روایت عاشقانه این جانباز با لیلاست. پرده دوم با عنوان «چند مسافر» نمایشی است که رحمانیان در سال٨٧ با عنوان «مسافران» به‌مناسبت جشنواره تئاتر رضوی مهیا کرده بود. چند مونولوگ با پنج شخصیت که به‌نوعی زندگی‌شان به وجوه رضوی گره خورده است؛ یک راننده و چهار مسافر. امید و آرزوهای هر یک از شخصیت‌ها به نحوی به مفهومی‌ رضوی گره خورده است. آنان یک‌به‌یک روی صحنه می‌آیند و روایت خود از مواجهه با امام‌رضا(ع) و حرمش را نقل می‌کنند.دومین ویژگی حضور و هنرنمایی سعید توکلی، هنرمند مطرح تئاتر مشهد، است که درکنار بازیگران بزرگی چون مهتاب نصیرپور، علی عمرانی، افشین ‌هاشمی‌ و سینا رازانی، نشان از جایگاه بازیگران تئاتر شهرمان دارد. او در نقش یک دوتارنواز خراسانی به‌عنوان یکی از مسافران، لحظاتی در نمایش هنرنمایی می‌کند. وی از بخشی‌های ساکن قوچان و کرمانج است و سال‌هاست دوتارنوازی می‌کند. برای اجرای دوتار به تهران دعوت شده است که بعد از اجرا در تالار وحدت، اتفاقی برایش رخ می‌دهد. همین اتفاق او را راهی مشهد می‌کند و به زیارت امام‌رضا(ع) می‌رود.همچنین می‌توان به تصویر حاج‌قربان سلیمانی، هنرمند بزرگ موسیقی مقامی‌ خراسان، اشاره کرد که بخش دل‌نشین نمایش به‌شمار می‌آید و می‌توان نقش پررنگ خراسان و موسیقی مقامی‌ آن را در فرهنگ و هنر کشور مشاهده کرد.ویژگی دیگر اینکه «لیلا و چند مسافر» نمایش جذابی برای مخاطب است. این اثر به‌مناسبت دهه کرامت در تهران روی صحنه رفت و توانست ۶هزارو٨١۴مخاطب را به تماشاخانه ایران‌شهر بکشاند و در ٣٢اجرا، ٣۴١میلیون‌و٨۶۵هزار تومان بفروشد. به طورحتم اگر این نمایش با تبلیغات خوبی روبه‌رو شود، می‌تواند در مدت زمان اجرایش با تکیه بر بازیگران چهره‌اش و خواننده محبوبش و همچنین داستان بومی‌ جذابش، باز هم با استقبال بسیار خوبی در مشهد روبه‌رو شود. رضا یزدانی هر بار در تئاتر مشهد روی صحنه رفته، با استقبال مردم این شهر روبه‌رو شده است. به‌هر حال همان‌طور که مفصل درباره این نمایش در شهرآرا گفته بودیم، جای «لیلا و چند مسافر» در صحنه تئاتر مشهد بسیار خالی بود.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : برگزیده , تازه ترین ها , یادداشت
ارسال دیدگاه