برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ - ۲۱:۲۳

همایش بزرگ تعزیه خوانان در سبزوار برگزارشد

مشهدتئاتر- در آستانه فرا رسیدن ماه محرم و همزمان با ایام هفته دفاع مقدس، همایش بزرگ تعزیه خوانان سبزوار در تالار کاشفی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی سبزوار برگزار شد. همزمان با هفته دفاع مقدس، با هدف حمایت و هدایت برنامه تعزیه‌ خوانی‌ با رویکرد انقلاب در سبزوار، همایش بزرگ تعزیه‌ خوانان در تالار کاشفی اداره […]

همایش بزرگ تعزیه خوانان در سبزوار برگزارشد

مشهدتئاتر- در آستانه فرا رسیدن ماه محرم و همزمان با ایام هفته دفاع مقدس، همایش بزرگ تعزیه خوانان سبزوار در تالار کاشفی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی سبزوار برگزار شد.

همزمان با هفته دفاع مقدس، با هدف حمایت و هدایت برنامه تعزیه‌ خوانی‌ با رویکرد انقلاب در سبزوار، همایش بزرگ تعزیه‌ خوانان در تالار کاشفی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی سبزوار برگزار شد

در ابتدای مراسم، امین‌الله مظلوم، فرمانده سپاه ناحیه مقاومت بسیج سپاه سبزوار با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی تعزیه خوانی برگزاری نماز اول وقت و اقامه امر یه معروف و نهی از منکر است، اظهار کرد: این دو مطلب از اهداف قیام امام‌ حسین(ع) هستند که نماز را زیر تیر باران دشمن اقامه کرد چراکه نماز مقدم بر تعزیه خوانی است.

مظلوم افزود: اگر نگوییم ترک نماز در اول وقت گناه است ترک نماز ترک معروف است و با هدف قیام امام حسین(ع) منافات دارد و ما که خود را غلام امام می‌دانیم و عزادارش هستیم باید پیرو هدف امام حسین(ع) باشیم و در ایام عزاداری آن‌ حضرت به ویژه در روز تاسوعا و عاشورا با فراهم کردن زمینه برگزاری نماز اول وقت، آنرا در اول وقت به جماعت اقامه کنیم.

فرمانده سپاه ناحیه مقاومت بسیج سبزوار با اشاره به اینکه هدف امام خمینی(ره) نیز عدالت خواهی و زمینه‌سازی برای ظهور حضرت مهدی(عج) بود، ابراز کرد: به گونه‌ای عمل نکنیم که خود را غلام حضرت ابا عبدالله(ع) بدانیم و عزاداری کنیم ولی اعمالمان برای خدا نباشد و نیتمان از روی منیت باشد.

محمد علی‌آبادی، رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی سبزوارنیزبا تاکید بر اینکه مراسم تعزیه خوانی در سبزوار دارای سابقه دیرینه است و در بسیاری از روستاها این نمایش دینی و مذهبی اجرا می‌شود، تصریح کرد: شهرستان سبزوار در استان خراسان یکی از شهرهای مطرح درتعزیه خوانی است و امیدواریم بتوانیم سبزوار را به عنوان پایتخت تعزیه کشورمطرح کنیم که البته مقدمات اینکارانجام شده است.

وی همجنین اظهارداشت : امسال با برنامه ریزی انجام شده مراسم نکوداشت ملاحسین واعظ کاشفی نویسنده کتاب ‘روضه الشهداء’ در سبزوار برگزار می شود. این کتاب از مهمترین منابع مستند تعزیه خوانی در بین هنرمندان این رشته محسوب می شود.

پایان بخش این همایش مذهبی اجرای شبیه خوانی توسط تعدادی از شبیه خوانان دیار سربداران از صحنه روبرو شدن حُر در مقابل امام حسین(ع) در کربلا بود.


برچسب ها :
دسته بندی : تازه ترین ها , سبزوار , شهرستان ها
ارسال دیدگاه