برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۲۰:۰۷

مروری بر فعالیت‌های دورانِ ریاستِ انجمنِ هنرهای نمایشی‌ی استان خراسان رضوی

نگاهی به کارنامه‌ی سیدجواد اشکذری

مشهدتئاتر– آرش خیرآبادی مدرس، نمایش‌نامه‌نویس و منتقدِ تآتر   اسفند، اغلب ماهِ کارنامه‌های عمل است. ماهِ نگاه به پشتِ سر و کِشته‌ها و رِشته‌ها. طبیعی ست که اهالی‌ی تآتر نیز در این ماهِ پایانی از سال، بخواهند نگاهی بسیار گذرا به آن چه در تآترِ خراسان اتفاق افتاده بیاندازند. و آن‌چه بیش‌تر از بقیه‌ی فعالیت‌ها […]

نگاهی به کارنامه‌ی سیدجواد اشکذری

مشهدتئاتر– آرش خیرآبادی مدرس، نمایش‌نامه‌نویس و منتقدِ تآتر

 

اسفند، اغلب ماهِ کارنامه‌های عمل است. ماهِ نگاه به پشتِ سر و کِشته‌ها و رِشته‌ها. طبیعی ست که اهالی‌ی تآتر نیز در این ماهِ پایانی از سال، بخواهند نگاهی بسیار گذرا به آن چه در تآترِ خراسان اتفاق افتاده بیاندازند. و آن‌چه بیش‌تر از بقیه‌ی فعالیت‌ها به چشم می‌آید، کارنامه‌ی عملِ ریاستِ انجمنِ هنرهای نمایشی‌ی استان است.

این یادداشت، بدونِ هم‌آهنگی و پرس و جو از آقای سیدجواد اشکذری نوشته شده. خواستم به عنوانِ یک مخاطبِ ساده‌ی تآتر، آن‌چه را که از بیرونِ گردونه‌ی انجمنِ هنرهای نمایشی برای منِ نوعی قابل لمس و درک بود را به رشته‌ی تحریر درآورم. شاید اگر از خودِ آقای اشکذری خواهش می‌کردم که کارنامه‌ی خود را در دورانِ تصدی‌ی ریاست انجمن به من بدهد، بسیار بیش از اینی که هست باید می‌نوشتم.

اوایلِ سالِ دیگر، دوره‌ی ریاستِ آقای اشکذری به پایان می‌رسد و احتمالن این یادداشت، می‌تواند کارنامه‌ی «دوسالانه»ی ایشان تلقی شود. از سویی، چون بهار از راه می‌رسد و بوی نوروزِ دل‌افروز می‌آید، نخواستم یادداشتم جنبه‌ی نقادانه -به معنای خُرده‌گیرانه‌اش- داشته باشد. پس تکیه‌ام بیش‌تر روی نکته‌های مثبت و نقطه‌های قوت است. اما با این همه، یکی دو جایی، نیاز دیدم که ضعف‌های کار را نیز برشمارم.

***

رشدِ اقتصادِ تآتر

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که در دورانِ تصدی‌ی ریاستِ انجمنِ هنرهای نمایشی توسطِ سیدجواد اشکذری، اقتصادِ تآتر رشدِ چشم‌گیری کرد. نمایش‌هایی بر صحنه آمد که فروش بالایی داشت و تآتری‌ها فرصتی به دست آوردند تا بتوانند رکوردهای تازه‌ای را در این زمینه به جا بگذارند.

***

رشدِ کمی‌ی اجراهای عمومی

تقریبن در تمامِ طولِ سال، تماشاخانه‌های شناخته شده‌ی مشهد سرگرمِ اجرای تآتر بودند. این فرصت اگرچه برای برخی از شهرهای دیگر استان دست نداد، اما چیزی از ارزشِ تلاش‌های رییسِ انجمن، نمی‌کاهد. رقمِ دقیق و صحیحِ اجراهای عمومی را نمی‌دانم ولی همه اذعان داریم که در این دوران، حتا در ماه‌های سوگواری‌ی سید و سالار شهیدان، سالن‌های تآتر خالی از اجرا نبود و در ماهِ محرم و صفر هم نمایش‌هایی متناسب با همان حال و هوا، به اجرا درآمد. با این همه، فراوان شدنِ تقاضا برای اجرا شمشیری دو لبه است که یک سوی مثبت و یک سوی منفی دارد. سوی مثبتِ آن، گواه بر فعال‌تر شدنِ بدنه‌ی تآتر و بالا رفتنِ آمارِ اجرایی ست و سوی منفی‌ی آن، پراکنده‌گی و تشتتی ست که باعثِ بی‌برنامه‌گی در فرآیندِ اجراهای نمایشی می‌شود. سیاستِ درستِ انجمنِ هنرهای نمایشی در این دو سال بر آن بوده تا با ایجادِ فضای مناسب، همه‌ی متقاضی‌یانِ اجرا بتوانند فرصتی برای دیده شدن پیدا کنند، اما دقیقن همین سیاست، باعث گشته که کیفیتِ آثارمان در مواردی دچار افت شود.

***

تآتر در شهرهای دیگر استان

به نسبت در این دوره، تآترِ شهرهای استان جز مشهد نیز، رشد داشت. جدای از تآترِ تربتِ حیدریه -که همیشه کارنامه‌ای درخشان در تآترِ خراسان داشته و کم‌تر خود را وابسته به مرکز کرده است- بقیه‌ی شهرهای استان نیز از رشدِ کیفی و کمی‌ی قابلِ قبولی برخوردار شدند. انتخابِ به‌جای بعضی از رؤسای انجمنِ هنرهای نمایشی که از جمله‌ی هنرمندانِ شناخته شده‌ی آن سامان هستند، خود، یکی دیگر از دلایلِ رشدِ نسبی‌ی تآتر در این شهرها ست. با این همه، هنوز معتقدم ما در شهرهای استان‌مان به تآتری که شایسته است، حتا نزدیک هم نشده‌ایم و این جز با همّتِ خودِ تآتری‌های مقیم در شهرها، میسر نخواهد شد.

***

رشدِ کیفی‌ی اجراهای عمومی

با نگاهی به مضمامین و سوژه‌هایی که در این دو ساله روی صحنه رفته‌اند، می‌توان دریافت که ما در امرِ پیدا کردنِ سوژه و نمایش‌نامه برای اجرا، تا حدودِ زیادی رشد داشته‌ایم. ما در این مدت برای نخستین بار اثری را از «ژان پل سارتر» بر صحنه دیدیم و یا نغمه‌های «هنری پرسل» [اپرای دیدو و آینیاس] را برای نخستین بار خواهیم شنید. اقبالِ تآتری‌ها به متونِ بین‌المللی، محصولِ سیاستِ صحیحی ست که در این دو سال بر انجمن حاکم بود. کیفیتِ اجراهای ما نیز -که تابعی بلافصل از اقتصاد تآتر است- بالاتر رفته و بهبود پیدا کرده. رشدِ کیفی در طراحی‌های گریم، لباس، نور و دکور، در این دوران انکارناپذیر است. گرچه این‌ها همه به همّتِ خودِ تآتری‌ها ست که منصه‌ی ظهور رسیده، ولی تأثیرِ مدیریتِ رییسِ انجمنِ وقت بر این رشد را نمی‌توان نادیده گرفت.

***

حضورِ پررنگ در تآترِ فجر

برای نخستین‌بار توانستیم با ده اثر از استان‌مان به مهم‌ترین روی‌دادِ تآتری در کشور؛ یعنی جشنواره‌ی تآترِ فجر، راه پیدا کنیم. این آثار موفق شدند در بخش‌های مختلف، جوایزی را نیز به دست آورند. حضورِ برخی از این آثار در جشنواره‌ی فجر، بدونِ پی‌گیری‌های ریاستِ انجمنِ هنرهای نمایشی‌ی استان، تقریبن محال بود. با این همه، تلاش و ابرامِ سیدجواد اشکذری باعث شد تا ما بیش‌ترین تعدادِ اثر را به جشنواره‌ی تآترِ فجر بفرستیم.

***

رتبه‌بندی‌ی سالن‌ها

شاید یکی از مهم‌ترین دست‌آوردهای دورانِ ریاستِ آقای اشکذری، درجه‌بندی‌ی تماشاخانه‌های شهر باشد که البته هنوز در مراحلِ تکمیل است. این طرح اگر اجرایی شود، برای نخستین بار می‌توانیم تآترِ کارگاهی و تجربی را با هویتی مستقل به مخاطبان عرضه داریم و البته پی‌آمدِ چنین سیاستِ درستی، رشد آموزشِ تآتر خواهد بود.

***

رشدِ کمّی‌ی آموزش

خوش‌بختانه آموزشِ تآتر در این دو سال، رشد بالایی داشت. گرچه متأسفانه هیچ نظارتی بر سیستمِ آموزشی در تآتر نیست و از سویی، انجمنِ هنرهای نمایشی نیز هیچ تصدی‌یی بر امورِ آموزشی در تآتر ندارد، اما باید همین اندکِ ناقص را نیز به فالِ نیک گرفت و آن را در کارنامه‌ی آقای اشکذری، نقطه‌ای مثبت ارزیابی کرد. نظریه‌ای که پیش‌ترها می‌گفت تآتر را باید از همان اول با رفتن روی صحنه تجربه کرد، حالا کم‌کم دارد جای خودش را به تآترِ تجربی-کارگاهی می‌دهد و هم تآتری‌ها و هم علاقه‌مندان به آن می‌دانند که تآتر تنها یک هنر نیست، علم است و نیاز دارد تا به صورتِ نظری و تئوری نیز، آموزش داده شود.

***

به محاق افتادنِ کانونِ منتقدین

یکی از نقاطِ ضعفِ بزرگِ دورانِ ریاستِ آقای اشکذری، عدم فعالیت کانون منتقدین در دورانی ست که اتفاقن یک منتقدِ تآتر بر صندلی‌ی ریاست انجمن هنرهای نمایشی نشسته است. ما تقریبن در این دوره هیچ نقدِ جدی در رسانه‌های مکتوب نداشتیم و کانون منتقدین تآتر استان‌مان عملن هیچ فعالیتی از خود نشان نداد. گرچه ممکن است آقای اشکذری این ضعف را از سمتِ اعضای خودِ کانون بداند، اما من معتقدم به کانونِ منتقدین تآتر استان، باید بیش از این بها داده می‌شد و این وظیفه‌ی ریاستِ وقتِ انجمن بود.

***

بلاتکلیفی در حوزه‌ی قراردادها

هم‌چنان که وضعیتِ اقتصاد خوب می‌شود، نیازِ مبرم به داشتنِ یک قراردادِ الگو برای همه‌ی اجراها نیز بیش‌تر احساس می‌شود. بلاتکلیفی در حوزه‌هایی مثلِ تهیه‌کننده‌گی، سرمایه‌گذاری و امثالِ آن، محصولِ فقدانِ یک قراردادِ جامع و شامل است که گاه سبب می‌شود دخل و خرجِ اجراهای ما، چندان معقول به نظر نرسد. شاید در این دوران می‌بایست «بازرسی در حوزه‌ی قراردادها» و «شفافیتِ مالی اجراها» عملی می‌شد که نشد.

***

سخن پایانی

بی‌تردید وقتی به کارنامه‌ی آقای سیدجواد اشکذری نگاه می‌کنیم، باید این نکته را در نظر داشته باشیم که بسیاری از تصمیماتِ او تابعی از محدودیت‌های بروکراتیکِ یک اداره‌ی دولتی ست و خواه ناخواه نمی‌توانیم تنها یک نفر یا یک مجموعه را در صعود یا نزولِ تآترِ استان‌مان مؤثر یا مقصر بدانیم. با همه‌ی این‌ها، کارنامه‌ی رییسِ انجمنِ هنرهای نمایشی در این دو سال، کارنامه‌ای قابلِ دفاع و مجموعن مثبت است و البته جای آن دارد تا به صورتی تخصصی‌تر و کامل‌تر، گزارشی دقیق و شفاق از عمل‌کردِ دوسالانه‌ی انجمن، توسطِ خودِ ایشان منتشر گردد تا بیش‌تر و بهتر بتوان این بخش از تاریخِ تآترِ خراسان را قضاوت کرد.


برچسب ها : ,
دسته بندی : تازه ترین ها , یادداشت هفته
ارسال دیدگاه

تبلیغات