برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۲۱ - ۱۹:۴۳

میراث سرابی

مشهدتئاتر- نیم نگاهی به بود و نبودها و باید ها و نبایدهای مدیرکل جوان فرهنگ و ارشاد استان سید جواد اشکذری- سید سعید سرابی در حالی در سال ۸۴ پشت میز رئیس دفتری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نشست که قبل از آن در جامعه قاریان قرآن استان فعالیت می‌کرد. او بعد از […]

میراث سرابی

مشهدتئاتر- نیم نگاهی به بود و نبودها و باید ها و نبایدهای مدیرکل جوان فرهنگ و ارشاد استان

سید جواد اشکذری- سید سعید سرابی در حالی در سال ۸۴ پشت میز رئیس دفتری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نشست که قبل از آن در جامعه قاریان قرآن استان فعالیت می‌کرد. او بعد از مدتی به دفتر توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی استان رفت ولی سید جواد جعفری، مدیرکل وقت ارشاد استان، او را به عنوان معاون فرهنگی خود انتخاب کرد. سرابی بعد از این سمت، مدیرکل دفتر توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد اما خیلی نگذشت که با قطعی‌شدن رفتن جعفری، از گزینه‌های اصلی مدیرکلی فرهنگ و ارشاد استان معرفی شد. او در مقطع زمانی کوتاه، شایعاتی به عنوان سرپرست بودن و مقطعی‌شدن مدیریت سرابی مطرح کرد اما زمانی نگذشت که به عنوان عالی‌ترین رتبه مدیریتی در مهم‌ترین اداره فرهنگی استان اعلام شد و بر مسند مدیریت در ساختمان قدیمی اداره کل ارشاد نشست.

در همان ابتدا، اعلام خبر انتصاب سعید سرابی با واکنش‌هایی روبه‌رو شد. بسیاری او را برای مدیریت این پست با اهمیت، خیلی جوان می‌دانستند. برخی مدیریت او را وامدار عفت شریعتی، نماینده آن زمان مردم مشهد و برادرش را از متولیان قرآنی مشهد و کشور مطرح می‌کردند. اما نکته قابل توجه حضور سرابی، خوش‌حالی بیشتر هنرمندان بود. نه از حضور این مدیر جوان بلکه بیشتر به‌ علت رفتن سید جواد جعفری، مدیرکل کرمانی، بعد از ۱۱ سال بود. بیشتر هنرمندان به‌ویژه هنرمندان حوزه تئاتر از محدودیت‌های زمان او می‌گویند مانند لغو کنسرت‌ها، قول‌هایی که به هنرمندان می‌داد و کمتر عمل می‌کرد و … .

این مدیرکل متولد ۱۳۵۹ در سال ۹۱ مدیریتش را با برگزاری نشست‌هایی با اهالی هنر مشهد آغاز کرد تا بتواند به ارزیابی وضعیت هنرهای مختلف استان بپردازد اما در این شش سال مدیریت این مدیرکل ۳۸ ساله کمتر خبری از برگزاری هم‌اندیشی هنرمندان شنیده شد. به زعم نگارنده، اداره فرهنگ و ارشاد سرابی با همه فراز و نشیب‌هایش و نکات مثبتش، در مجموع به علت کمبود بودجه، اداره پویایی نبود و در عرصه طراحی خلاقانه و برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های فرهنگی و هنرپویا، اداره خسته‌ای محسوب می‌شد.

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌ رضوی بعد از رفتن سیدحسن خامنه‌ای دچار رخوتی شد و از سه مسئولیت عمده‌اش، یعنی «هدایت»، «حمایت» و«نظارت» فقط آخری را انجام می‌داد. به‌دلیل مشکلات مالی، از فعالیت‌های هنری کمتر حمایت و اغلب بودجه صرف هزینه‌های اداری می‌شد. به همین دلیل این اداره کمتر به سمت هدایت و برنامه‌ریزی هنری و فرهنگی رفته است. آنچه ما از فعالیت‌های ارشاد دیدیم بیشتر نظارت بود که آن هم مورد انتقاد برخی از هنرمندان است. شورای نظارت بدنه‌ای قدیمی و خسته‌ دارد که به هوای تازه‌ نیازمند است.

سرنوشت نامعلوم کانون هنرمندان خراسان، بی‌هویتی و کندبودن فعالیت برخی از انجمن‌ها، متمرکز شدن معاونت‌های اداره به فعالیت‌های اداره و کمتر پرداختن به برنامه‌ریزی، عدم شفافیت مالی در برگزاری اغلب جشنواره‌ها و خیلی مسائل دیگر از انتقادات جدی دوره سعید سرابی هست که به همراه ویژگی‌های مدیریت او در مجالی دیگر مفصل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

در دوماه گذشته صحبت‌های بسیاری برای رفتن سید سعید سرابی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به گوشمان خورد و گمانه‌زنی‌هایی هم درباره مهاجرت او به تهران و انتصابش در سمت‌های مختلفی چون مدیرکل هنرهای نمایشی کشور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد تهران، مدیرکل اداره معارف قرآن وزارت ارشاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت ارشاد و نیز مدیرکل توسعه و پشتیبانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقل محافل فرهنگی شد که روز گذشته به عنوان مدیرکل دفتر تحول اداری و نوسازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد.

برای سید سعید سرابی ارزوی موفقیت داریم.


برچسب ها :
دسته بندی : تازه ترین ها , یادداشت
ارسال دیدگاه