برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۲ - ۱۲:۲۴

مهندس دکور صحنه ؟!

مشهدتئاتر- یاداشت میثم نویریان، طراح صحنه برجسته تئاتر مشهد متاسفانه در این سال ها با عناوین جدیدی روبرو می شویم که ما را به فکر وا میدارد . ابتدا این که از بی اطلاعی است و یا دوم اینکه می خواهیم با عناوین بازی کنیم و یا سوم اینکه به آدم ها صرفا عنوان دهیم […]

مهندس دکور صحنه ؟!

مشهدتئاتر- یاداشت میثم نویریان، طراح صحنه برجسته تئاتر مشهد

متاسفانه در این سال ها با عناوین جدیدی روبرو می شویم که ما را به فکر وا میدارد . ابتدا این که از بی اطلاعی است و یا دوم اینکه می خواهیم با عناوین بازی کنیم و یا سوم اینکه به آدم ها صرفا عنوان دهیم . وقتی ما هنوز برای ورود دکور نمایش ها به سالن های اجرا ، ورودی مناسب و استاندارد نداریم ، استفاده از این عناوین صرفا شوخی و اصرار به ادامه آن توهین تلقی می شود . مثل این می ماند بگوئیم مهندسی کارگردانی ، خوب این یعنی چه ؟ همانطور که مهندسی طراحی صحنه یعنی چه ؟
ورود نظرات غیر کارشناسی به شاخه های هنر چه از سمت مسئولین غیر مرتبط و چه هنرمندان غیر مرتبط باعث شده آفت هایی را ایجاد کند ، که در دراز مدت اثرات مخرب خود را برجا می گذارد .
امروزه متاسفانه به دلیل به وجود آمدن سالن های غیر استاندارد نمایشی و سیاست های غلطِ صرفا اجرایی (عدم نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد و سازمانهای تابعه آن در تاکید به رعایت ایجاد سالن های استاندارد و مناسب تئاتر)، ما در آینده شاهد نزول اجراهای نمایشی در سراسر کشور خواهیم بود ، که البته نشانه های آن را امروز داریم کم کم مشاهده می کنیم .
این نزول یک هشدار جدی است که متاسفانه مسائل مالی این نزول را پوشش داده ، ولی روزی این پرده زیبا کنار می رود و آن موقع دوباره چه کنیم را سر می دهیم.
یکی از دلایل این نزول عدم توجه به طراحی صحنه ( جدا از کارایی و عملکرد ، طراحی صحنه ؛ یکی از عناصر تکمیل کننده زیبایی شناسانه کلی اثر نمایشی در قالب فرم و رنگ و … می باشد ) و فقط صرفا اجرا توسط ابزارهایی غیر از صحنه برای ایجاد تصویر با کمک از خواننده ، نوازنده ، پارکورکار ، ورزشکار و…
البته اگر بخواهیم با توجه به این نزول نگاه کنیم حتما ایجاد عناوینی چون مهندس صحنه مانند همان نگاه نزولی شوخی وار ، به هنر تئاتر است .
ما یک نفر داریم به عنوان طراح صحنه که تفکر طراحی دارد و آن را انتقال می دهد به سازنده (نجار ، جوشکار و …) جهت ساخت دکور و افراد دیگری با عنوان دستیار طراح صحنه که جهت بهبود کار به طراح کمک می کنند . بقیه عناوین صرفا شوخی است . پس لازم است به هنرمندان و مخاطبان تئاتر گفته شود که از این اسم ها و عناوین پرهیز کنید .


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : تازه ترین ها , یادداشت
ارسال دیدگاه