برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۲۰:۲۵

مشهد میزبان همایش «نمایش درمانی» می‌شود

مشهدتئاتر- از سوی حمید کیانیان مدیر عامل موسسه خیریه توانمند سازی بچه‌های باران و مدیر اجرایی همایش علمی نمایش درمانی، داوران نخستین همایش علمی نمایش درمانی معرفی شدند به گزارش پایگاه تخصصی اطلاع رسانی مشهدتئاتر، دکتر مرجان کاشانی از مشهد‌، دکتر لیلا برون از اهواز و دکتر مجید امرایی از تهران به عنوان داوران هیات […]

مشهد میزبان همایش «نمایش درمانی» می‌شود

مشهدتئاتر- از سوی حمید کیانیان مدیر عامل موسسه خیریه توانمند سازی بچه‌های باران و مدیر اجرایی همایش علمی نمایش درمانی، داوران نخستین همایش علمی نمایش درمانی معرفی شدند

به گزارش پایگاه تخصصی اطلاع رسانی مشهدتئاتر، دکتر مرجان کاشانی از مشهد‌، دکتر لیلا برون از اهواز و دکتر مجید امرایی از تهران به عنوان داوران هیات علمی نخستین همایش سراسری نمایش درمانی معرفی شدند

مدیر اجرایی اولین همایش علمی «نمایش درمانی» درباره روند برگزاری این همایش گفت: این همایش به صورت یک روزه و در ۱۹ اسفند در شهر مشهد برگزار می شود. اولین دوره همایش به صورت ملی برگزار می‌شود ولی تلاش مان بر این است که سال آینده به صورت بین المللی برگزار شود

حمید کیانیان  درباره ضرورت برگزاری همایش علمی «نمایش درمانی» اظهار کرد: پیرو ده سال تجربه درمانی با معلولین جسمی حرکتی با سبک نمایش درمانی و بیش از ۵۰۰ اجرا در ۲۶ شهر که منجر به بالارفتن اعتماد به نفس این عزیزان، حضور فعال در جامعه،ازدواج، ورود به دانشگاه و…. را شاهد بوده و هستیم و با توجه به اینکه ایران در منطقه، جزو کشورهایی است که توجه ویژه به حوزه نمایش درمانی دارد، تغییر مسیر و جهت دهی علمی به این حوزه درمان غیر دارویی، آشنایی علاقه مندان با نمایش درمانی و همچنین آگاهی بخشی عمومی به جامعه برای آشنایی با نمایش درمانی در توانبخشی و بازتوانی افراد نیازمند از اهداف و ضرورت های برگزاری این همایش است.

مدیر اجرایی اولین همایش علمی «نمایش درمانی» یادآور شد: پیش تر ما ۶ جشنواره نمایش درمانی برگزار کردیم که این همایش در راستای همان فعالیت‌های پیشین اما با رویکرد تولید محتوای علمی است.

وی ادامه داد: سال آینده این همایش را با حضور صاحبنظران خارجی حوزه نمایش درمانی برگزار می‌کنیم و از میان ۶ مقاله راه یافته به اولین دوره همایش، سه مقاله برای ارایه در دور دوم این همایش انتخاب می‌شوند. همچنین در این دوره ۲ کارگاه آموزشی با موضوعات اجرای نمایش درمانی با معلولان و آشنایی با تکنیک های نمایش درمانی برگزار می شود، ۲ سخنرانی نیز با موضوع نمایش درمانی خواهیم داشت.

کیانیان درباره دلایل انتخاب شهر مشهد به عنوان میزبان اولین دوره همایش علمی «نمایش درمانی»، توضیح داد: شهر مشهد از جمله شهرهایی است که بیشترین مراکز توانبخشی را دارد و به نوعی مرکز ثقل امور توانبخشی و بازتوانی در کشور است. مضاف بر اینکه اولین مؤسسه توانبخشی معلولان «موسسه خیریه توانمند سازی بچه های باران» با محوریت درمان غیردارویی و هنردرمانی در کشور نیز در شهر مشهد تأسیس شده است و حدود ۱۰ سال هست که به نتایج  بسیار خوب و قابل توجهی در زمینه درمان جسم و روح عزیزانی شده‌اند که با معلولیت‌های مختلف جسمی _ حرکتی دسته و پنجه نرم‌ می‌کنند.

مدیر عامل موسسه توانمند سازی بچه های باران و مدیر اجرایی  نخستین همایش علمی «نمایش درمانی» از اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، بهزیستی استان خراسان رضوی و انجمن هنرهای نمایشی به عنوان حامیان این همایش نام برد که توسط انجمن نمایش درمانی ایران  و مؤسسه توانمندسازی «بچه های باران» برگزار می شود.

همچنین از سوی دبیرخانه نخستین همایش علمی نمایش درمانی اسامی شش مقاله برگزیده حضور در این همایش معرفی شدند بدین شرح معرفی شدند:

بررسی نقش سایکودرام در بهبود ارتباطات بین فردی و مهارت‌های اجتماعی

نویسنده: پریا مژگانی (دانشجوی مقطع دکترای تخصصی مشاوره از کرمانشاه )

اثربخشی رویکرد روان نمایشگری بر افسردگی، شادکامی و سازگاری اجتماعی دانشجویان ناشنوا

نویسنده: مریم ملکی، (کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، دانشگاه آزاد اسلامی ایران از استان مرکزی )

اثربخشی تئاتر درمانی بر ناگویی هیجانی زوجین معلول جسمی حرکتی

نویسندگان: محبوبه صلاحی (کارشناس ارشد مشاوره خانواده از مشهد )

امیر طباطبایی:  (دکترای پرستاری دانشگاه آزاد از خراسان رضوی )

اثربخشی سایکودراما (روان نمایشگری) بر میزان عزت نفس و ابراز وجود دانش آموزان

نویسنده: حامد حجام زاده  ( کارشناس ارشد روان شناسی بالینی از دانشگاه تنکابن و عضو یونیمای جهانی از گیلان )

تئاتردرمانی واهمیت آن درکودکان ونوجوانان مبتلابه اختلال طیف اوتیسم

نویسندگان: دکترکاوه مقدم (دکتری تخصصی روان شناسی وآموزش کودکان استثنایی مدرس دانشگاه آزاداسلامی

و آیداراوریان کارشناسی ارشد کاردرمانی بیمارستان تخصصی آرش

و دکترفرهود سعید ارشادی (دکتری تخصصی ارتزوپروتزمدرس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از تهران )

بررسی تأثیرسایکودرام (فنون آینه و خود بازنمایی) بر خود پنداره جوانان خطرپذیر پسر دوره دوم متوسطه شهرستان مهاباد

نویسنده: امید پیروی اسلام (دانشجویان مقطع دکتری روانشناسی ترکیه آنکارا، کارشناس ارشد روانشناسی عمومی دانشگاه ازاداز کردستان )

گفتنی است نخستین همایش علمی نمایش درمانی به همت انجمن نمایش درمانی ایران، اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، موسسه خیریه توانمندسازی بچه های باران ۱۹ اسفند ماه با دبیری دکتر مجید امرایی در مشهد مقدس برگزارمی گردد.


برچسب ها :
دسته بندی : تازه ترین ها , خبر
دیدگاه کاربران کل نظرات :1
 • قرائی

  تاریخ : ۱۷ - اسفند - ۱۳۹۶

  با سلام. این همایش در چه مکانی برگزار میشه؟
  شرکت برای عموم آزاد است؟
  من دانشجو روانشناسی ام.


  پاسخ

ارسال دیدگاه