شما اینجا هستید: پایگاه تخصصی اطلاع رسانی مشهد تئاتر »» جشنواره تئاتر فجر »» خبر »» رویدادهای تئاتر استان »» فراخوان »» فراخوان سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر
کد خبر: 38820

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۲/۲۵ - ۱۸:۰۳

فراخوان سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

مشهدتئاتر- فراخوان و آیین نامه سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر برای برگزاری در بهمن ماه ۱۳۹۵ منتشر شد.

به گزارش مشهدتئاتر، سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در بخش های تخصصی «نسل نو تئاتر ایران»، «مرور تئاتر ایران» شامل تولیدات اجرا شده در تالار های نمایشی کشور و برگزیدگان جشنواره های تئاتر استانی، بخش های تئاتر ملل، مهمان، اجراهای محیطی، تعاملی و دیگر گونه های اجرایی تئاتر بیرونی شامل زیر بخش های مرور، تولید جدید و مسابقه، و همچنین بخش های «به علاوه فجر»، «مسابقه نمایشنامه نویسی»، «مسابقه و نمایشگاه عکس» و «مسابقه و نمایشگاه پوستر و هویت بصری» برگزار خواهد شد. بخش رقابتی این دوره از جشنواره شامل «مسابقه تئاتر بین الملل» و «مسابقه تئاتر جوانان» خواهد بود.

ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، کوشش برای نگاهی ویژه به اقتصاد مقاومتی در جهت تحقق کاربردی آن، مسئولیت پذیری اجتماعی در همه عرصه های زندگی و هنر، بهره گیری از مفاهیم و جلوه های فرهنگ، تاریخ و ادبیات غنی ایرانی ـ اسلامی، توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعه فرهنگی، نگاه کاوشگرانه و مدبرانه به جامعه، مسائل اجتماعی و اخلاق مدنی، اندیشه ورزی و ارتقا ذائقه فرهنگی و هنری جامعه از طریق هنر شریف تئاتر، اهمیت دادن به روابط بینا فرهنگی و بهره گیری از زمینه های بومی، توجه به مفاهیم و ارزش های والای فراگیر، جهانی و مشترک انسانی، نفی خشونت، کشتار، تروریسم و جنگ طلبی و کوشش برای صلح جهانی، محور های مورد تاکید فراخوان جشنواره سی و پنجم تئاتر فجر به شمار می آیند.

در بخشی از مقدمه این فراخوان آمده است: «افق کنونی تئاتر ایران نشان می دهد که علیرغم تمامی تنگناها و کاستی ها و رنج توان فرسا برای آفرینش هنرمندانه و نگاه داشت تئاتر در ایران، چشم انداز این هنر روشن و قابل اعتناست. اگر سویه عملکرد مدیریت تئاتر ایران باید به سوی رفع این تنگناها باشد سویه نگاه جشنواره می باید به توانمندی ها و نقاط پر بهای این تئاتر معطوف شود. تئاتر ایران اکنون نسل های متفاوتی از کنشگران فعال و خلاق را در خود دارد که با اتکا به توان تولیدی بخش دولتی و خصوصی، نسبت به سالیان پیشین بر کمیت آثار ارائه شده بر صحنه تماشاخانه های دولتی و غیر دولتی افزوده و البته باید بکوشد با خودآگاهی بیشتر، این کمیت افزوده را به کیفیتی فراتر و بهتر برساند. جشنواره بین المللی تئاتر فجر فرصتی مغتنم برای سنجش واقعیت موجود تئاتر ایران، گردهم آوری و نمایش بخشی از کیفیت به دست آمده، و البته مشوق و ترغیبی برای افزایش آن در آینده خواهد بود.»

سعید اسدی در بخش دیگری از این مقدمه آورده است: «دوره سی و پنجم جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز در تداوم ایده ها و رویکردهای جشنواره پیشین گام بر می دارد و همچنان بر ارتقای ارزش حرفه ای جشنواره با اهمیت دادن به هویت و نقش گروه های تئاتری در فرایند تولید نمایش تأکید دارد و در مسیر توجه به برآیند تولیدهای به انجام رسیده در تئاتر سراسر ایران (مرور تولیدهای صحنه ای) و پرهیز از تولید شتابزده آثار جدید برای جشنواره (جشنواره گرایی) گام بر می دارد. با مراجعه به مقدمه و بخش بندی فراخوان جشنواره پیشین و ویژگی های مندرج در آن می توان دریافت که تا چه حد دوره سی و چهارم جشنواره گام های نخستین را برای تحقق اهداف یاد شده اش برداشته است. دوره پیش رو نیز، تحول و تغییراتی را در راستای نظام بخشی بیشتر و تعریف حرفه ای خود در بر خواهد داشت.»

هنرمندان تئاتر می توانند با مطالعه دقیق فراخوان و جدول زمانبندی هر بخش که به تشریح در فراخوان درج شده نسبت به ارسال مدارک لازم و فرم پرشده تقاضای حضور اقدام کنند.

نشانی دبیرخانه جشنواره به آدرس خیابان استاد شهریار، خیابان هانری کوربن، شماره ۱۸، طبقه سوم، دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر است.

سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از یکم تا دوازدهم بهمن ماه ۱۳۹۵ به دبیری سعید اسدی برگزار خواهد شد.

7+
ارسال دیدگاه