برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۸ - ۱۸:۳۸

فراخوان سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد

مشهدتئاتر- فراخوان سی‌و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با تمرکز بر اصلاح بخشی از فرایندها در جهت ارتقای کیفی جشنواره تدوین و منتشر شد. به گزارش ایران تئاتر فراخوان سی‌وششمین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر با احترام به دستاوردهای ارزشمند دوره‌های پیشین جشنواره و با تمرکز بر اصلاح بخشی از فرایندها، با هم‌اندیشی دست‌اندرکاران تئاتر کشور، […]

فراخوان سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد

مشهدتئاتر- فراخوان سی‌و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با تمرکز بر اصلاح بخشی از فرایندها در جهت ارتقای کیفی جشنواره تدوین و منتشر شد.

به گزارش ایران تئاتر فراخوان سی‌وششمین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر با احترام به دستاوردهای ارزشمند دوره‌های پیشین جشنواره و با تمرکز بر اصلاح بخشی از فرایندها، با هم‌اندیشی دست‌اندرکاران تئاتر کشور، در جهت ارتقای کیفی جشنواره تدوین و منتشر و در آن روند پیشروی جشنواره با توجه به چند نکته معرفی شده است.

حذف تدریجی بازبینی آثار به‌صورت فیلم ـ تئاتر، با رجوع به اجراهای زنده، اصلاح فرآیند انتخاب آثار، با تکیه بر خرد جمعی و مراجعه به آرای طیف وسیعی از کارشناسان و مدیران تئاتر، اعتباربخشی به جوایز جشنواره با فرآیند استانداردسازی موضوع داوری و کاستن تعداد جوایز، مانند دیگر جشنواره‌های جهانی تئاتر، توجه به ظرفیت‌های نوین اجرایی با حمایت از گونه‌های مختلف تئاتر، تلاش برای هویت‌یابی و کارایی اجتماعی جشنواره تئاتر فجر در ترسیم روند جشنواره سی‌وششم معرفی شده است.

جشنواره تئاتر فجر که توسط  اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ وارشاداسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و مؤسسه بین المللی تئاتر (ITI) برگزار می‌شود شامل بخش‌های مرور تئاتر ایران ، تئاتر ملل، میهمان، بخش خارج از صحنه (Offstage) ، بخش بخش به علاوه فجر، بخش مسابقه تئاتر ایران و بخش مسابقه تئاتر بینالملل می‌شود.

بخش مرور تئاتر ایران شامل آثاری خواهد بود که “تولیدات اجرا شده در تالارهای نمایشی کشور”،  “برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی” و  “آثار دانشجویی” را در برمی‌گیرد. توضیحات شرایط و زمانبندی هر بخش به تفکیک در فراخوان آمده است.

بخش خارج از صحنه (Offstage) شامل هر گونه اجرا در خارج از صحنه و بیرون از فضاهای تئاتری متعارف، با رویکرد تغییر در قراردادهای اجرایی، مکان اجرا و شکل  ارتباط با مخاطب است که بر اساس مکان اجرا، در دسته های اجرا در مکان‌های نامتعارف (در خیابان، اماکن تاریخی، ورزشگاه‌ها، محیط‌های طبیعی، کارخانه‌ها و اماکن متروک و…)، اجراهای کاربردی (درحوزه‌های مسولیت اجتماعی؛ شامل اجرا با مهاجرین، سالمندان، معلولین، زندانیان، کودکان بیش فعال، اوتیسم، کودکان کار، روشندلان، نابینایان و….در خارج از صحنه و یا مکان‌های مرتبط) و  پرفورمنس آرت (Performance Art) قرار می گیرد.

مطابق فراخوان پایان مهلت ثبت درخواست حضور در بخش مرور تئاتر ایران تا ۱۴ مردادماه اعلام شده است و هنرمندان می‌توانند با دانلود فرم فراخوان پیوست همین مطلب و مطالعه دقیق آن و گاهشمار هر بخش برای حضور در جشنواره سی و ششم فجر اقدام کنند.


برچسب ها :
دسته بندی : برگزیده , تازه ترین ها , فراخوان
دیدگاه کاربران کل نظرات :1
  • نیما اسلامی

    تاریخ : ۲۴ - مرداد - ۱۳۹۶

    از اینکه این دوره بخش نمایشنامه را حذف نمودید و گامی بلند در راستای هنر برداشتید بسیار خرسندیم.


    پاسخ

ارسال دیدگاه