برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۱۲ - ۱۸:۴۱

فراخوان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به زودی منتشر می شود

مشهدتئاتر – مریم کاظمی دبیر بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان فراخوان این دوره جشنواره را دارای رویکرد متناسب با شعار امسال جشنواره و کدگذاری اهداف آینده تئاتر کودک در دراز مدت عنوان کرد. به گزارش «پایگاه تخصصی اطلاع رسانی مشهدتئاتر»، مریم کاظمی درباره تغییرات این دوره جشنواره در فراخوان گفت: فراخوان […]

فراخوان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به زودی منتشر می شود

مشهدتئاتر – مریم کاظمی دبیر بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان فراخوان این دوره جشنواره را دارای رویکرد متناسب با شعار امسال جشنواره و کدگذاری اهداف آینده تئاتر کودک در دراز مدت عنوان کرد.

به گزارش «پایگاه تخصصی اطلاع رسانی مشهدتئاتر»، مریم کاظمی درباره تغییرات این دوره جشنواره در فراخوان گفت: فراخوان بیست و چهارم تغییری بنیادین در شکل و ساختار کلی جشنواره آنطور که تا کنون وجود داشته نداده است. ولی سعی شده با رویکرد دیگری به بخش های مختلف نگاه شود که برگرفته از شعارمان و کدگذاری اهداف آینده تئاتر کودک در دراز مدت باشد.
وی ادامه داد: اگر بخشی در جشنواره وجود دارد پس مهم است و تاکید خاصی روی بخش خاصی وجود ندارد . تاکید روی دقت در بود و نبود این اگرها و چراهاست . اینکه از خود بپرسیم هربخش جشنواره برای چه ایجاد و در فراخوان گنجانده شده و چه مسئولیتی متوجه فعالان و دوستداران تئاترکودک و مدیران این حوزه خواهد شد.
کاظمی شعار جشنواره امسال را “کودکی، همسفر قصه ها” معرفی کرده و گفت: ماهم از جشنواره های گذشته یاد کردیم و ضمن تاکید بر همه شعارهایی که تاکنون به اهداف جشنواره کمک کرده است ، و دنباله رو آنها ، شعار جدیدی برای جشنواره امسال انتخاب کرده ایم که برگرفته از شرایط فعلی تئاترکودک و تشخیص بعضی کمبودها است و اینکه لازم است به این نکته هم در کنار دیگر اهداف ، توجه شود. شعار امسال “کودکی، همسفر قصه ها ” با هدف اهمیت به قصه و قصه گویی و نوع روایت در مسیر نزدیک شدن به مخاطبان است.
دبیر بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان ویژگی فراخوان امسال را سادگی ، حفظ انسجام گروه ها و نزدیک شدن به آرمان هنری دانسته و توضیح داد: ویژگی فراخوان امسال به سادگی ، حفظ انسجام گروه هایی که در زمینه نمایش های کودک و نوجوان کارمی کنند ، دوری از بی تفاوتی و نزدیک شدن به آرمان هنری است.
وی در پاسخ به این سوال که چقدر به میراث شهرام کرمی برای این جشنواره متکی هستید ؟ گفت: آنچه آقای شهرام کرمی در سالها فعالیت در حوزه های مختلف مرتبط با تئاتر کودک و نوجوان بویژه دبیری همین جشنواره انجام داده اند ، چیزی نیست که بتوان نادیده گرفت و بی توجه به آن راه خود را رفت و مثلا نوآوری کرد. بیشترین نوآوری که جشنواره بیست و چهارم در نظر دارد انجام دهد برگزاری خوب و درست همان هنجاری است که شهرام کرمی بنیاد گذاشت ؛ مدل سازی کرد و جهت داد.
کاظمی ادامه داد: کار من و هردبیری باید ادامه کار قبلی باشد نه رد آن . متاسفانه همه مشکلات مدیریت ما از سلیقه های فردی جدا از هم ناشی می شود که فکر می کنیم می توانیم همه چیز را یکباره تغییر دهیم و هیچ دیدگاهی برای آینده جز خودمان نداریم. بدون داشتن چشم انداز چندساله هیچکس نمی تواند قدمی روبه جلو بردارد و چشم انداز پویا روی کوشش سالهای قبل استوار است. بنابراین بدون جضور و رهنمودهای شهرام کرمی در شورای سیاستگذاری الکن خواهیم ماند.
دبیر دوره بیست و چهارم درباره اولین جلسه ای که با ستاد برگزاری جشنواره در همدان داشته نیز توضیح داد: جلسه ای با مسئولان برگزاری جشنواره در همدان داشتیم و با تاکید بر خواست دوطرف برای برگزاری درست جشنواره به عنوان یک جشن ملی بر مسئولیت هایی که هرکدام باید به عهده بگیریم ، زمان بندی و راهکار اجرایی بهتربه نتایجی رسیدیم که در قالب یک تفاهم نامه جمع خواهد شد.
وی تاکید کرد: هدف اصلی جشنواره اجرای نمایش و جذب مخاطبان و علاقمندان بیشتر برای نمایش ها و ایجاد تفکر سالم در خانواده هاست که روزی برسد که هرخانواده رفتن برای دیدن نمایش را مثل مدرسه رفتن بدیهی بداند. مخاطب بیشتر یعنی سالن های بیشتر ، و مسئولیت بیشتر.
کاظمی درپایان گفت: فعلا سالن جدیدی تاسیس نشده و ستاد جشنواره در کنار این مسئله باید از همکاری سایر ارگان ها در همدان بهره مند باشد تا بتواند مسئولیت هایش را سامان دهد. لذا سوار کالسکه موجود می شویم و در منزل بعدی کالسکه مسیر بعدی آماده خواهد بود … یا نخواهدبود..؟ بگذارید ببینیم


برچسب ها :
دسته بندی : خبر , فراخوان
ارسال دیدگاه