برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۳ - ۱۷:۲۴

سود دیربازده سرمایه‌گذاری؛ عامل مهم نبود انگیزه سرمایه‌گذاران برای ساخت سالن نمایش در مشهد

مشهدتئاتر- یکی از مهم‌ترین چالش‌های فعالان تئاتر مشهد نبود زیرساخت‌های سخت‌افزاری یا کمبود سالن مجهز نمایش است و در این راستا حتی سرمایه‌گذاران نیز انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری برای این بخش ندارند تا بخشی از مشکلات هنرمندان تئاتر مشهد رفع شود. به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، یکی از مهم‌ترین چالش‌های فعالان تئاتر مشهد نبود زیرساخت‌های […]

سود دیربازده سرمایه‌گذاری؛ عامل مهم نبود انگیزه سرمایه‌گذاران برای ساخت سالن نمایش در مشهد
مشهدتئاتر- یکی از مهم‌ترین چالش‌های فعالان تئاتر مشهد نبود زیرساخت‌های سخت‌افزاری یا کمبود سالن مجهز نمایش است و در این راستا حتی سرمایه‌گذاران نیز انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری برای این بخش ندارند تا بخشی از مشکلات هنرمندان تئاتر مشهد رفع شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، یکی از مهم‌ترین چالش‌های فعالان تئاتر مشهد نبود زیرساخت‌های سخت‌افزاری یا کمبود سالن مجهز نمایش است و در این راستا حتی سرمایه‌گذاران نیز انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری برای این بخش ندارند تا بخشی از مشکلات هنرمندان تئاتر مشهد رفع شود.

این موضوع در حالی است که بخش خصوصی طی چند سال اخیر سرمایه‌گذاری بسیاری برای ساخت سالن‌های سینما انجام داده و خوب یا بد این اقدام را همچنان ادامه داده است، به‌طوری که تعداد این سالن‌ها از نظر کمی افزایش قابل توجهی داشته است.

این موضوع که مشهد یکی از قطب‌های تئاتر کشور بوده و افتخارآفرینی هنرمندان این شهر در عرصه‌ها و جشنواره‌های مختلف ملی و بین‌المللی از یک سو و تولید و اجرای بیش از ۲۰ نمایش طی هر دو هفته می‌تواند دلیل قطبیت مشهد برای تئاتر کشور باشد، نکته بسیار مهمی است، اما تا چه زمانی قرار است، نبود زیرساخت‌های سخت‌افزاری یکی از چالش‌های مهم برای هنرمندان این شهر باشد؟

سرمایه‌گذاری برای سالن‌های تئاتر مشهد موضوعی ریشه‌ای است

یکی از نویسندگان و کارگردان‌های تئاتر کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد با بیان اینکه سالن‌های تئاتر در مشهد شامل چند بخش می‌شود، می‌گوید: بخشی از سالن‌ها دولتی است و گروه‌های تئاتر باید آن را اجاره کرده، مبلغی را به‌انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی یا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد بپردازند، بخشی نیز در اختیار سایر ادارات است، همچنین تعدادی از سالن‌های نمایش خصوصی هستند که معمولا هنرمندان دوست دارند در این سالن‌ها نمایش خود را اجرا کنند.

جواد رحیم‌زاده سرمایه‌گذاری برای سالن‌های تئاتر مشهد را موضوعی ریشه‌ای می‌داند و اضافه می‌کند: ما در مشهد نویسنده، کارگردان، بازیگر و سایر فعالان تئاتر را زیاد داریم، اما هنوز نتوانسته‌ایم تماشاگر ثابت تئاتری داشته باشیم که در هفته حداقل ۱۲ نمایش را تماشا کند.

وی نسبت به‌نبود نگاه اقتصادی به‌تئاتر مشهد انتقاد می‌کند و می‌افزاید: این موضوع سبب شده تا سرمایه‌گذاران انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری برای افزایش سالن‌های تئاتر در این شهر نداشته باشند.

این نویسنده و کارگردان تئاتر کودک و نوجوان یادآور می شود: اگر مسؤولان به سرمایه گذار تسهیلاتی همچون زمین یا مجوز به موقع ساخت و مواردی از این دست ارائه دهند، این موضوع می تواند راهکاری برای جذب سرمایه گذار در این عرصه باشد، همچنین، سالن‌های نمایشی که در اختیار ادارات است، اگرچه تجهیزاتی ندارند، اما می‌تواند به‌واسطه اجرای مستمر نمایش، اقتصاد تئاتر مشهد را رونق بخشیده و عامل مهمی برای جذب سرمایه‌گذار باشد.

سود دیربازده سرمایه‌گذاری در سالن‌های نمایش

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار در فارس در مشهد به سود دیربازده سرمایه‌گذاری در سالن‌های نمایش اشاره دارد و می گوید: این موضوع در کنار شرایط اقتصادی موجود می‌تواند از جمله عواملی باشد که سرمایه‌گذار را برای ساخت سالن‌های نمایش جذب نکند.

آرش خیرآبادی با برشمردن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های تئاتر مشهد، بیان می‌کند: سرمایه‌گذاری برای سالن‌های تئاتر نیازمند حمایت دولت و ارگان‌هایی از جمله شهرداری است تا اجرایی شود.

وی اضافه می کند: اگرچه تئاتر مشهد از نظر کسب افتخارات هنرمندان در جشنواره‌های مختلف، تولید و اجرای بالای نمایش در سالن‌های تئاتر و میزان تماشاگر رتبه خوبی در کشور دارد، اما از نظر سخت‌افزاری و برخورداری از سالن‌های نمایش شرایط خوبی ندارد و این موضوع یکی از چالش‌های اساسی این هنر در مشهد محسوب می‌شود.


برچسب ها : ,
دسته بندی : برگزیده , تازه ترین ها , گزارش
ارسال دیدگاه