برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۹ - ۱۳:۵۱

سواد بازیگران تئاتر بسیار کم است

مشهدتئاتر- یکی از پیشکسوتان تئاتر خراسان‌رضوی گفت: متأسفانه سواد دیدن و خواندن بازیگران تئاتر بسیار کم است. روشنک سه قلعگی که ۲۸ سال است در عرصه تاتر فعالیت داشته و این هنر را از دوران دبیرستان و به‌طور حرفه‌ای از دوران تربیت‌معلم اغاز کرده است، اکنون ۲۰ سال است که برای سازمان صدا و سیما […]

سواد بازیگران تئاتر بسیار کم است

مشهدتئاتر- یکی از پیشکسوتان تئاتر خراسان‌رضوی گفت: متأسفانه سواد دیدن و خواندن بازیگران تئاتر بسیار کم است.

روشنک سه قلعگی که ۲۸ سال است در عرصه تاتر فعالیت داشته و این هنر را از دوران دبیرستان و به‌طور حرفه‌ای از دوران تربیت‌معلم اغاز کرده است، اکنون ۲۰ سال است که برای سازمان صدا و سیما کار می‌کند.

وی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه با توجه به جشنواره‌هایی که در سطح استان برگزار می‌شود، تئاتر استان رو به بهبود است، اظهار کرد: جوانان ما اگر می‌خواهند موفق باشند، باید ضمن احترام به پیشکسوتان خود در این زمینه ابتدا باید تجربه کسب کنند.

سه قلعگی با اعلام اینکه مقام و رتبه مهم نیست نیاز کسب تجربه و کار یاد گرفتن است، بیان کرد: برای به دست آوردن مقام‌های بالا باید خاک صحنه بسیاری خورد.

این بازیگر تاتر  در تربت‌حیدریه با بیان اینکه به دلیل لطمه و ضربه‌های بسیاری که در گذشته به تئاتر وارد شده، هنوز این هنر به جایگاه اصلی خود نرسیده است، اظهار کرد: برای ترمیم این هنر به زمانی زیادی نیاز است.

سه قلعگی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره‌های استانی هر چند مختصر و کوتاه اما بسیار به شکوفایی این هنر کمک می‌کند، عنوان کرد: در سال‌های اخیر جوانان با شور و شوق بسیار کار تئاتر را انجام می‌دهند.

وی با اعلام اینکه مشکلات تئاتر را به‌رغم اینکه بسیاری مسائل مالی می‌دانند اما از نگاه من مسائل دیگری است، افزود: متأسفانه جوانان ما سواد خواندن و دیدنشان کم و این معضل تئاتر ما است.

سه قلعگی در ادامه با بیان اینکه کارگردان نمی‌تواند هر دخل و تصرفی را روی صحنه داشته باشد، به‌صرف اینکه سلیقه‌اش این‌گونه است، بیان کرد: در صحنه تئاتر هر چیز قانون و مقررات فشرده خود را دارد.

این کارگردان تئاتر  در تربت‌حیدریه با اشاره به اینکه متأسفانه هنوز نتوانسته‌ایم براساس نیاز مخاطبان کار تولید کنیم، بیان کرد: تئاتر نسبت به سینما و تلویزیون بسیار کم بودجه بوده و این موجب شده براساس نیاز مخاطبان کار تولید نشود.

وی با اعلام اینکه این مهم است که بدانیم تاتر را برای چه مخاطب و چه جشنواره‌ای انجام می‌دهیم، گفت: متأسفانه در برخی جشنواره‌ها کارهایی به روی صحنه می‌رود که هیچ ارتباطی با موضوع آن جشنواره نداشته و این بار فرهنگی و مالی کار را پایین می‌آورد.

سه قلعگی در ادامه به وضعیت حمایت‌ها از تاتر اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با تغییر نگاهی که در مسئولان ایجاد شده حمایت‌های خوبی در چند سال اخیر صورت گرفته هر چند هنوز نیازمند حمایت بیشتری هستیم اما خیلی خوشحال هستم وقتی می‌بینیم تاتری اجرا می‌شود و در ردیف اول تماشاچیان مسئولان شهر نشسته‌اند.

این کارگردان تئاتر در تربت‌حیدریه در ادامه با بیان اینکه متأسفانه جوان‌ها و طرز فکر آن‌ها موجب شده وفاق و همدلی بین گروه‌های تئاتر کمتر باشد، رفع این مشکل و تغییر این نوع نگرش را وظیفه پیشکسوتان دانست، بیان کرد: بدون شک در شهرستان‌ها ظرفیت بسیاری برای انجام کارهای تئاتر است.

وی با اشاره به اینکه استعدادها در شهرستان‌های خراسان فوق‌العاده بالا است، نیاز تئاتر را داشتن سواد دانست و افزود: متأسفانه بسیاری از مشکلات ناشی از نبود سواد تئاتری است.

این پیشکسوت تاتر در تربت‌‍حیدریه با اعلام اینکه هنوز برای هیچ‌کدام از ما جا نیفتاده که باید بخوانیم و حتی بدترین تئاترها ببینیم، به انتقاد از کپی‌برداری در تئاتر پرداخت و گفت: به شدت امروز شاهد کپی‌برداری در تئاتر هستیم.

سه‌قلعگی با اشاره به اینکه خود من در بخش دانش‌آموزی داور استانی بودم و کپی‌برداری‌های بسیاری را شاهد هستم، عنوان کرد: بدون شک این کپی‌برداری‌ها نه‌تنها جلوی روند پیشرفت را افراد می‌گیرد بلکه با ضعیف‌ترین شکل ممکن دوباره‌ کاری را می‌بینیم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه از متون نمایشی بسیار ارزشمند و قدری برخوردار هستیم، اظهار کرد: نویسنده‌های خوبی داریم که متن‌هایی زیبایی می‌نویسند.

این پیشکسوت تئاتر در تربت‌حیدریه با اشاره به اینکه به استفاده از متن‌های قدیمی برگشتیم و با به‌روز کردن از آن‌ها در حال استفاده از آن‌ها هستیم، اظهار کرد: در سال‌های اخیر جشنواره‌هایی بسیاری داشتیم که متن‌های قدیمی جوابگو نیستند به همین خاطر باید به روز شوند و به روی صحنه بروند.


برچسب ها :
دسته بندی : تازه ترین ها , تربت حیدریه , شهرستان ها
دیدگاه کاربران کل نظرات :1
  • فرشته فارغ

    تاریخ : ۲۰ - اردیبهشت - ۱۳۹۶

    تحصیلات دانشگاهی شما در کدام رشته هنری می باشد؟دانشگاه رفتین؟


    پاسخ

ارسال دیدگاه