برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ - ۱۳:۳۹

نامه‌ی سرگشاده‌ی آرش خیرآبادی خطاب به افتخارآفرینانِ تآترِ خراسان در جشنواره‌ی تآترِ فجر

دیگر کسی از شما توقعِ کم ندارد

مشهدتئاتر– آرش خیرآبادی، نمایش‌نامه‌نویس، منتقد و مدرس تآتر، یادداشتی را برای افتخارآفرینانِ تآترِ خراسان منتشر کرد.   به گزارش «پایگاه تخصصی اطلاع‌رسانی مشهدتئاتر» آرش خیرآبادی، نمایش‌نامه‌نویس، منتقد و مدرس تآتر، یادداشتی را برای افتخارآفرینان تآترِ خراسان، مهدی ضیاچمنی، میلادقنبری، شهاب افتخاری، مهسا غفوریان و محمدحسن نیازی، منتشر کرد. متنِ کاملِ این یادداشت را در ادامه […]

دیگر کسی از شما توقعِ کم ندارد

مشهدتئاتر– آرش خیرآبادی، نمایش‌نامه‌نویس، منتقد و مدرس تآتر، یادداشتی را برای افتخارآفرینانِ تآترِ خراسان منتشر کرد.

 

به گزارش «پایگاه تخصصی اطلاع‌رسانی مشهدتئاتر» آرش خیرآبادی، نمایش‌نامه‌نویس، منتقد و مدرس تآتر، یادداشتی را برای افتخارآفرینان تآترِ خراسان، مهدی ضیاچمنی، میلادقنبری، شهاب افتخاری، مهسا غفوریان و محمدحسن نیازی، منتشر کرد. متنِ کاملِ این یادداشت را در ادامه می‌خوانید:

***

مهدی ضیاچمنی، میلاد قنبری، شهاب افتخاری، مهسا غفوریان و محمدحسن نیازی؛ دوستانِ عزیز و هنرمندِ من! سلام به همه‌ی شما و دم‌تان گرم! راستی که خسته نباشید!

این یادداشت، حرف‌هایی ست که می‌توانستم در یک مکالمه‌ی تلفنی هم به شما بگویم. اما ترجیح دادم در نامه‌ای سرگشاده و عمومی، آن‌چه در دل دارم را با شما مطرح کنم. چرا که معتقدم حمایت از هنرمندان، تنها به زبان و تبریکِ شفاهی کافی نیست. باید تأثیرِ کارِ شما در جامعه‌ی اطراف‌تان، به صورتِ سندی مکتوب در حافظه‌ی تاریخِ تآتر بماند:

***

مهدی‌ی عزیزم!

پیش از هر چیز، باید تو را خطاب قرار دهم که یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین رتبه‌های تآترِ ایران را برای‌مان به دست آوردی: آفرین بر تو! آفرین بر تو جوانِ هنرمند که در کشاکشِ همه‌ی سختی‌ها و کم‌بودها، توانستی ارجِ تآترِ ارجمندِ خراسان را بالاتر ببری. بی‌شک، مخاطبان از تآترِ خراسان پس از این، توقعِ بیش‌تری دارند و منتظرِ ظهور و بروزِ استعدادهای دیگری هستند.

گرچه ممکن است خاطره‌ی این موفقیت چند صباحِ دیگر در حافظه‌ی عموم محو شود اما فصلِ تازه‌ای که در زنده‌گی‌ی هنری‌ات آغاز شده، هرگز کم‌رنگ نخواهد شد. فصلِ تازه‌ای که به هیچ روی نباید سطح و اندازه‌ای به قدرِ گذشته‌ات داشته باشد. عنوانِ نویسنده‌ی برگزیده‌ی بخشِ بین‌المللِ جشنواره‌ی تآترِ فجر، برای هیچ‌کس به اندازه‌ی خودت مسوولیت‌زا نیست. ما از موفقیتِ تو شادمان می‌شویم و به خویش می‌بالیم، اما تو بارِ سنگینِ توقعاتِ ما را تا همیشه به دوش خواهی کشید. و این البته می‌تواند برای‌ات هم بزرگ‌ترین فرصتِ پیش‌رفت باشد و هم اصلی‌ترین علتِ پس‌رفت.

تو هم می‌توانی تا آخرِ عمر به این عنوان دل‌خوش باشی، هم می‌توانی این موفقیت را سکّویی کنی برای رُشدِ بیش‌تر در آینده‌ای که هنوز پیشِ رو داری. و اگر کسی تو را بشناسد، می‌داند که مهدی ضیاچمنی، هنرمندِ رو به جلو و تشنه‌ی آموختن و تجربه کردن‌های تازه ست. من بهترین آرزوهای‌ام را به تو پیش‌کش می‌کنم و امیدوارم هر بار، خبرِ موفقیت‌های‌ات، یکی پس از دیگری به گوش‌ام برسد.

***

میلاد و شهابِ عزیزم!

شما با به دست آوردنِ عنوانِ برگزیده‌گی در رشته‌های خود، توانستید ثابت کنید که می‌توان با همه‌ی کم‌بودها و بسته‌گی‌ها، باز هم بهترین شد. گرچه می‌دانم که بعد از این، بسیار خواهند کوشید تا قدرِ موفقیت‌تان را در لحاظِ «الف» و «ب» کردنِ گروهی که در آن بودید، کوچک کنند و این انگاره را در افکنند که کارِتان ساده و بی‌ارج است، اما کیست که نداند صرفِ حضورتان در جشنواره‌ی فجر، به خودی‌ی خود، ارزشِ کار و جایزه‌ی شما را نشان می‌دهد. شما در گروهِ خود بهترین بودید و حالا که هیجان‌های جشنواره تمام شده، باید از عنوانِ خویش پاس‌داری کنید. من از صمیمِ قلب به شما تبریک می‌گویم و برای‌تان آرزو دارم که در هر اجرای پس از این، بیش‌تر، بهتر و افتخارآفرین‌تر بدرخشید.

شک نداشته باشید که تلاشِ شما سرمشقِ بسیاری از هنرجویان و هنرورزان و هنرمندانِ خراسانی خواهد شد. آن‌ها شما را به عنوانِ الگوی موفقیت انتخاب می‌کنند و امیدوارانه تلاش خواهند کرد که رتبه‌های بهتر و بالاتری را به دست آورند. پس شما نیز دست‌شان را بگیرید، راه‌نمایی‌شان کنید و خاضعانه و بی‌ادعا، سعی کنید که دانشِ خود را به دیگران منتقل سازید.

***

مهسا و محمدحسن عزیزم!

در آوردگاهی که شما موفق به دریافتِ تقدیر شدید، بودند مدعیان دیگری که همین موفقیت را به دست نیآوردند. تقدیرِ جای‌گاهِ هنری‌ی شما، چیزی از برگزیده بودن‌تان کم ندارد. همه‌ی ما می‌دانیم که استحقاق و استعدادِ شما بسیار بیش از این‌ها ست و نیز همه می‌دانیم که در آینده، بی‌گمان شاهدِ پیروزی‌های بزرگ‌تری برای هر دوی‌تان هستیم. آن‌چه به دست آوردید، نه تنها تقدیرِ صرفِ چند داور که تقدیرِ هزاران مخاطبِ شما در سالن‌های مملو از تماشاگر بود.

خود می‌دانید که تنگ‌چشمی‌ها و حسدهای بعد از این شاید بخواهد ارجِ موفقیت‌های‌تان را بکاهد. اما کیست که نداند شما چه به دست آوردید و چه افتخاری را برای همه‌ی ما رقم زدید؟ من از صمیمِ قلب برای‌تان آرزو دارم که در آینده، بالاترین و بهترین و معتبرترین جوایز را به دست آورید که هنرِ شما، بیش از این‌ها ارزش‌مند است.

***

به عنوانِ یک مخاطبِ ساده‌ی تآتر عرض می‌کنم:

راهی که در آینده پیشِ رو دارید، راهِ بسیار دشوار و پر از چشم‌داشت‌های سخت است. دیگر کسی از شما توقعِ کم ندارد. دیگر کسی نمی‌تواند بپذیرد که در کارتان ایراداتِ فاحش باشد. دیگر کسی قبول نمی‌کند که آثارِ بعد از این‌تان، حتا هم‌سطحِ آثارِ پیشین‌تان باشد. نگاه‌ها به روی شما تمرکز بیش‌تری خواهند کرد و تیغِ نقدها بر شما تیزتر خواهد شد. پس از این فرصتِ طلایی بهره ببرید تا جایزه‌ای بزرگ‌تر را به دست آورید: «پیش‌رفت».

تنها دشمن و سدّ راهِ پیش‌رفتِ آینده‌ی شما غرور است. اگر به آن‌چه دست پیدا کرده‌اید قانع بودید، بی‌تردید که جایی برای رشدِ بیش‌ترتان نخواهد مانْد. اما اگر یقین داشته باشید که تازه این اول راه است. چون روز روشن خواهد بود که آینده‌ی تآترِ افتخارآمیزِ خراسان را شما و امثالِ شما رقم خواهند زد. پس به آن‌چه که حاصل آورده‌اید، بسنده نکنید. شما بسیار بیش از این باید برای‌مان افتخار بیآورید. که ان‌شاءالله چنین خواهد شد.

***

و در پایانِ سخن، باید به سیدجواد اشکذری تبریک گفت:

نمی‌توان از موفقیتِ گروه‌های نمایشی‌مان به خود بالید ولی از زحمات و حمایت‌های سیدجواد اشکذری به عنوانِ رییسِ انجمنِ هنرهای نمایشی‌ی استان، یادی نکرد. چه مخالف چه موافق، همه معترف‌ایم که او در کسبِ این افتخارات سهیم است. اگر امروز به افتخارآفرینان‌مان مفتخریم، سهمِ کوشش‌ها و پی‌گیری‌های او را فراموش نکنیم. جواد پای همه‌ی گروه‌های نمایشی ایستاد و تا آن‌جا که می‌توانست کوشید تا زمینه‌ی رشدِ و طرحِ گروه‌های تآترِ خراسانی، بیش‌تر از پیش فراهم شود. به راستی جای آن دارد که یک خسته‌نباشید بزرگ به او بگوییم و قدرِ زحمات‌اش را بدانیم.

***

تن‌تان سلامت، هنرتان متعالی، پیروزی‌های‌تان روزافزون، آینده‌تان روشن و دل‌تان همیشه شاد.

دوست و برادرِتان: آرش خیرآبادی


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : تازه ترین ها , خبر , یادداشت
ارسال دیدگاه