برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۹ - ۲:۵۱

در تئاتر به دنبال نام و نان نگردد رئیس!

یاداشت رضا احمدی، هنرمند تئاتر مشهد به رئیس اتجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی در ادامه اعتراضات به بازبینی جشنواره تئاتر استانی به نام خدا رئیس کیوان صباغ؛ می دانی که اهل حرافی و سخن پراکنی نبوده و نیستم و این مرقومه را در جواب حرافی ها و سخن پراکنی های بیش از اندازه و گاه […]

در تئاتر به دنبال نام و نان نگردد رئیس!

یاداشت رضا احمدی، هنرمند تئاتر مشهد به رئیس اتجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی در ادامه اعتراضات به بازبینی جشنواره تئاتر استانی

به نام خدا

رئیس کیوان صباغ؛

می دانی که اهل حرافی و سخن پراکنی نبوده و نیستم و این مرقومه را در جواب حرافی ها و سخن پراکنی های بیش از اندازه و گاه و بی گاه تو می نویسم که بی شک سبب اصلی اش، سکوت، مظلومیت و مصلحت طلبیِ زیادیِ ما بوده است.

پس حالا که دیگر کارد به استخوان رسیده، می نویسم تا بخوانی.

بخوان وقبل از آن که غلیان خود بزرگ بین یو حس ریاست در وجودت باعث انتحار رسانه ای دیگری شود، در صورت امکان کمی به آن فکرکن.

 • از قانون و قانون مندی و دموکراسی و شایسته سالاری صحبت نکن. دست کم در جایی که دیگران حضور دارند این کار را نکن.شاید در این صورت، ما، کم کم گذشته ی شما و دوستان قدیمی و مشترک المنافع تان در اداره ی هنرهای نمایشی استانرا فراموش کنیم. شاید …

اگر مایل بودی، در مصاحبه ی بعدی ات بپرس «کدام گذشته؟» تا من یک به یک بدان اشاره کنم.

 • دست از این اخلاق پر سابقه که حالا یکی از مشخصات کارکترت شده است بردار. جواب دیگران را ، منتقدان را، هنرمندان را با تمسخر و تحقیر و مغالطه نده.

نگران نباش رئیس و نترس. احترام به منتقد چیزی از تو کم نخواهد کرد.

دیگر اینکه سیاست نخ نمای تفرقه افکنی بین هنرمندان و ریاست بی دردسر بر ایشان را فراموش کن. اعتراض را درست بشنو و درست پاسخ بده.

این ابتدایی ترین مهارت یک مسئول است.البته اگر معنایِ لغویِ مسئول را بدانی!

 • بیا با هم کمی راجع به ( یا به قول خودت در یکی از مکتوبات قدیمی، راجبِ ) علم تئاتر یا تئاتر علمی یا علم در تئاتر صحبت کنیم.

نه … ، تو با سواد هستی. درس این کار را خوانده ای و من نه.

پس بیا درباره ی این جمله ی تو کمی صحبت کنیم :

«امسال آثار براساس کیفیت وفاکتورهای علمی انتخاب شد و اگر اثر رد شده، بنابر دلایل علمی بوده و انتخاب آثار شخص محور نبوده است.»

اگر واقعا چنین است، سلام و درود بر تو و گروه بازبینی ات که برای اولین بار در جهان، موفق به این کار شده اید! شما موفق شدید با فاکتورهای علمی، و نه هنری و یا سلیقه یِ هنری، گروه ها را از هم تمیز دهید و بهترین ها را انتخاب کنید.

پیشنهاد می کنم جزئیات این دستاورد بزرگ علمی را برای کسب جایزه ی جهانی و علمیِ نوبل، آماده و مکتوب کنی. آن وقت یقینا این افتخار هم به کلکسیون افتخارات انجمن شایسته ات اضافه می شود.ضمن این که از جنس همان افتخارات هم هست!

البته یقین دارم این اظهار نظر منحصر به فرد، تماما متعلق به خودت است و نه سه بازبین بزرگوار جشنواره که بی شک از بزرگان و تاریخ سازان تئاتر خراسان هستند و محترم.

 • منظورت را از صاحبان نام در تئاتر نفهمیدم.

نام؟ در تئاتر؟ شوخی می کنی …!

احتمالا در دانشگاهی که درس خوانده ای چیزی در این مورد مهم و تاثیرگذار در حیات هنریِ هنرمند، نگفته اند و یا گفته اند و تو آن روز سر کلاس نبوده ای. حالا کمی دیر است ولی خب، من به تو می گویم.

در تئاتر به دنبال نام (و نان) نگردد رئیس. به دنبال صاحبان نام هم. در تئاتر آن قدر چیز های مهم تر و زیباتری وجود دارد که وقتی برای کسب نام باقی نماند. گفتم که، کمی دیر است، ولی از حالا، به دنبال آن ها باش. بعد ببین که صد چون نام، چطور به دنبال تو می آیند.

پس در این مورد دیگر اصلا حرفی نزن. حتی در محافل خصوصی. اصلا.

 • اما از افتخارات بزرگ انجمن شایسته و دموکراتت که گفتی، چنین برداشت می شود که:

الف) ده سال بوده که هیچ آموزشی در تئاتر مشهد انجام نمی شده است و به احتمال قریب به یقین این نسل هنرمند و پر استعداد کنونی از شهرهای اطراف به مشهد کوچ کرده اند.

ب) تشکیل متناوب و خاطره انگیز مجمع عمومی هنرمندان در سال های قبل، یقینا یک خواب خوش بوده که دیده ایم و یا یک داستان فانتزی که شنیده ایم و در گذر زمان گمان کرده ایم که واقعیت داشته است. حبذا که حالا به حقیقت پیوسته!

ج)با تلاش مسئولان شایسته، گویا بالاخره حلقه ی مفقوده ی تئاتر مشهد پیدا شده است. روابط عمومی!

د) تداوم این افتخار آفرینی ها، مثلا در سال ۱۴۲۰ خورشیدی و در انجمن شایسته ی آن دوران، نهایتا به تشکیل شورای سیاست گذاری جشنواره ی استانی، با ۳۰۰ عضو خواهد انجامید و سر منشاء این افتخار، انجمن علمی و شایسته ی معاصر ماست که افتخار بزرگش، رساندن ۸ عضو به ۱۸ عضو است.

د) به دلیل بسته بودن درها تا پیش از این، هنرمندان جوان و خوش آتیه ی نام برده در بند الف، احتمالا از دیوار وارد این شهر شده اند.

ه) تمام آمار فروش بالای نمایش های گذشته، به دلیل نا بسامانی گیشه های آن ها بوده که شکر خدا این نقیصه مرتفع شده، گیشه ها به سامان شده که آمار قابل توجه فروش نمایش ها در دوره ی هشت ماهه ی اخیر از نتایج آن است.

و) منابع مالی خارج از سیستم اداره ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، با عرق جبین، کیاست، سیاست و همت والای شخص شخیص جناب رئیس جذب شده است و لاغیر!

ز) بنده و خیل عظیم طلب کاران انجمن نمایش از جشن اردیبهشت ۹۳، مشتی کلاش و دروغ گو بیش نیستیم!

ح) در مورد خانه ی عروسک هم بعدا با هم صحبت می کنیم. خصوصی.

 • در آخر …

رئیس جانِ بهترین هایِ تئاتر استان!

یک بار دیگر مصاحبه ی خودت را مرور کن و بعد مطلب من را با دقت بخوان.

معنایِ دورهمی را بهتر درک خواهی کرد و معناهایِ دیگر نیز.

… حرفم تمام.

رضا احمدی-  ۲۹ – امرداد – ۱۳۹۴


برچسب ها : ,
دسته بندی : یادداشت
دیدگاه کاربران کل نظرات :21
 • میرزا

  تاریخ : ۲۹ - مرداد - ۱۳۹۴

  این کمال بی معذفتی و کم لطفی و بی انصافیه که اعلام کنید در ده سال گذشته آموزش نداشتیم … هم در جشنواره ها داشتیم و هم در گروهها .. اینهمه بازیگر و هنرمند جوان از کجا آمده اند پس ؟ بیچاره استاد تمری که اگر این مطالب رو بخونه چه رنجی خواهد کشید از بی انصافی های شما !!!!!


  پاسخ دادن

 • فرشته فارغ

  تاریخ : ۲۹ - مرداد - ۱۳۹۴

  یکی ازدادگاههای الهی :هم جنسان شروع به افشاگری ومحاکمه ی یکدیگرمی کنند.

  هرچقدر بافریاد نوشتیم که:نمایشنامه های مارا کپی میکنند وبا رنگ ولعاب ونام دیگر،مجوز می گیرند ،گفتند “مدرک بیارین”.
  اما خدا می بیند ومی شنود واحتیاجی به مدرک ندارد.


  پاسخ دادن

 • عظیمی

  تاریخ : ۲۹ - مرداد - ۱۳۹۴

  آقای احمدی جشن تئاتر ازت تقدیر نشده ؟ بازیت ندادن ؟ همونه که همه جور و از همه چیز گفتی تا کمی الیتام پیدا کنی


  پاسخ دادن

  • صالحی

   تاریخ : ۲۹ - مرداد - ۱۳۹۴

   تو کدوم عظیمی هستی ؟
   آها … یکی از دو عظیمی معروف هستی .
   به هر حال آفرین.
   خوب فهمیدی … خیلی با هوشی ها …


   پاسخ دادن

 • سعيد عابدي

  تاریخ : ۲۹ - مرداد - ۱۳۹۴

  سلام جناب عظیمی
  پیشنهاد می کنم به ستون چند رسانه ای مشهد تاتر مراجعه کنید خواهید دید که استاد رحمانیان و بانو نصیر پور از شخصیت آقای احمدی چطور یاد می کنند…مطمئنم از کامنتی که گذاشتید شرمگین خواهید شد.


  پاسخ دادن

 • عظیمی2

  تاریخ : ۲۹ - مرداد - ۱۳۹۴

  الان از کجای این مطلب به نتیجه گیری فوق رسیدی عظیمی !!؟


  پاسخ دادن

 • حامد عليزاده

  تاریخ : ۲۹ - مرداد - ۱۳۹۴

  جناب ناشناس آشنا!
  رضااحمدی هیچوقت جزو بازی نبوده است.
  در هیچ دوره ای از ادوار انجمن نمایش!
  در همه ی این سالها فقط وفقط به یک کار مشغول بوده: تئاتر.


  پاسخ دادن

 • حامد علیزاده

  تاریخ : ۲۹ - مرداد - ۱۳۹۴

  جناب ناشناس آشنا!
  رضااحمدی هیچوقت جزو بازی نبوده است.
  در هیچ دوره ای از ادوار انجمن نمایش.
  در همه ی این سالها فقط وفقط به یک کار مشغول بوده: تئاتر.
  از بزرگ تر هات بپرس تا به تو بگن.


  پاسخ دادن

 • ارمان

  تاریخ : ۳۰ - مرداد - ۱۳۹۴

  بچه های دانشگاه ازاد انتخاب نشدن ناراحتی نداره که بخاین بندازین سر این و اون


  پاسخ دادن

 • آذر

  تاریخ : ۳۰ - مرداد - ۱۳۹۴

  ما که تورا می شناسیم میدونم چطور.پا برهنه دو دو میزنی برای نام و نان در تئاتر . حیا کن ریا نکن


  پاسخ دادن

 • فريبا حسيني

  تاریخ : ۳۰ - مرداد - ۱۳۹۴

  جناب آرمان .عظیمی و خانم آذر
  بسیار متاسف شدم از لحن این گفتار…بسیار مشهود است که هیچ منطقی در گفتارتان نیست.استاد احمدی در دانشگاه آزاد الگوی اخلاق همگان هستند…مطمئنم یا از روی نادانی این مطالب را نوشتید یا از روی کینه …امان کینه و حسادت


  پاسخ دادن

 • یک نفر

  تاریخ : ۳۰ - مرداد - ۱۳۹۴

  از نظرات و هجویات ابتدایی بسیار واضح و مبرهن است که عده ای نشستند تا یک مطلب از رضا احمدی گذاشته بشه و شروع کنن و عقده های تمام این سال ها را تحت عنوان نظر یک جا تلافی کنن !..دوست ،دوستان و ای بسا دوست نماهای عزیزی که در این وانفسا و با اسامی بعضن جعلی مشغول نظر بازی هستید..تبریک میگویم که مجالی برای ابراز عنادتان پیدا کردید!!و الا این شما را می کشت!!و متاسفم..برای این لحن کامنت ها..برای شما و تمامی دوستانتان که تخریب رضا احمدی برایشان شده است دستاویزی برای مجیز گویی..شاید دیده شوند!بلکه عده ای ببینند و بخوانند و به به راه بیندازند..!تو و تمام انها که بعد از تو اینجا خواهند آمند و خواهند نوشت باید بدانند که با توجه به شناخت چند ساله ای که از این مرد دارم می دانم که بارها سکوت را به گفتن همین چند خط ترجیح داده و نگفته…و شاید آنقدر در جواب بعضی ها!! خاموش بوده که عده ای برایشان سو تفاهم شده بود که حرف حساب جواب ندارد!!
  حالا هم عزیز(عزیزانی که از حسد لبا لب هستید)..با این دشنه فرو نشسته بر قلب خود کنار بیا(یید)و بدان دوای این خار در چشم تو که نامش حسادت است فقط مناعت طبع است..هرچند بعید میدانم هم پالگی های شما و شما به این مهم دست یازید..


  پاسخ دادن

 • حمیدرضا سهیلی

  تاریخ : ۳۰ - مرداد - ۱۳۹۴

  رضا احمدی مرد تلاش و کار است. سالهاست که بی حاشیه کار خودش را می کند. کیوان صباغ عزیز را کسی نیست که نشناسد. مرد با اخلاق و با مرام و سختکوش تئاتر مشهد که ادب یکی از بارزترین نکات اخلاقی اوست. سروش و حاتمی‌نژاد و جشنی و جانفدا و جهانپا و… همه دوستان یکرنگی هستند که مشترکات همه‌شان یکی است. تئاتر.
  اگر کیوان حرفی می زند ، دلش برای تئاتر میسوزد.
  اگر رضا نهیبی می دهد، اوهم دغدغه تئاتر دارد.
  حتم دارم که نه کیوان از رضا می رنجد و نه رضا کینه‌ای از کیوان و دیگران دارد.
  نقد یکی از اصول پیشرفت کار است و نباید با انتقاد دشمنی و کدورت پیش بیاید.
  اما آنچه مرا به نوشتن این گفتار مجبور کرد، نه کلام کیوان دوست داشتنی بود و نه پاسخ رضای عزیز.
  من از کامنتهایی که برخی از دوستان در زیز مرقومه این عزیزان نوشته اند سخت در شگفتم.
  آخر چرا بی‌ادبی؟ چرا توهین؟
  اگر من از رضا یا کیوان انتقادی داشته باشم و یا عیبی از هرکدام را گوشزد کنم، علت این گفتن برای اصلاح آیا معنی اش اینست که من توسط هرکدام از آنها به بازی گرفته نشده‌ام؟
  رضا و کیوان وقتی انتقادی می کنند نام و عکس خود را هم می گذارند تا همه بدانند که حرف حرف کیست. اما شما که انگ پابرهنه و بدنبال نام و نان دویدن به یکی از این عزیزان می زنی کی هستی؟
  آذر و ناشناس و میرزا و… که نشد معرفی.
  چه خوب است که این مرام نقد و انتقادپذیری در جامعه هنری ما نضج پیدا کند و چه بهتر که مشهد تئاتر که سایت خوب و درخدمت تئاتری هست این اجازه را بخود بدهد که هر کامنت نامشخص و ناشناسی را درج نکند.
  کیوان جان یکی از اصول مدیریت، آرام کردن جوّ در مواقع بحرانی است. می دانم که تو و همه دوستانی که با تو همکارند و خوب می شناسمشان این قدرت را دارید که در این بلبشویی که بعضی بدنبال تسویه حسابهای خارج از گود هستند، مدیریت کنید و جوّ را آرام نمایید.
  تئاتر هم به کیوان هم به رضا هم به عباس‌ها و سروش‌ها و مهساها و مهدی‌ها و … نیاز دارد و شما با هم تئاتر مشهدید.
  دستهای با همتان فشرده باد.
  کوچک همه دوستداران تئاتر. حمیدرضا سهیلی


  پاسخ دادن

 • نوشین

  تاریخ : ۳۰ - مرداد - ۱۳۹۴

  آقای احمدی باز حس خودبزرگ بینی گرفتت؟!


  پاسخ دادن

 • یاسر عودی

  تاریخ : ۳۱ - مرداد - ۱۳۹۴

 • سميه سربازيان

  تاریخ : ۳۱ - مرداد - ۱۳۹۴

  نوشین عزیز جان
  اول فکر کن دوم فکر کن سوم باز هم فکر
  وقتی می خوای در مورد شخصی مثل آقای احمدی نظر ی بنویسی هزار بار فکر کن …هر چند پیام های تو و دیگران دوستان نشان بزرگی ایشون ولاغیر


  پاسخ دادن

 • نوشین

  تاریخ : ۳۱ - مرداد - ۱۳۹۴

  خانم سمیه سربازیان عزیزم

  اتفاقا شما هزاران بار فکر کن تا بدونی در مورد ایشون چی می نویسی. جوجه رو اخر پائیز می شمارن.


  پاسخ دادن

 • ستاره

  تاریخ : ۳۱ - مرداد - ۱۳۹۴

  اینکه آقای رحمانیان و نصیرپور از یکی تعریف کنن یعنی ایشون اوکیه. نخیر. ایشون یه خونه داره تو دانشگاه آزاد که اگه ازش بیرون بیاد هیچ جای دیگه اعتبار نداره. چهره های مهم تئاتر ما امروز تو پایتخت هستن. نزارید نام ببرم که باز نگن ما آدمای یه نفریم اما بهتره تواضع اون آدم سرچشمه افرادی مثل احمدی بشه که همه سرمایش رحمانیانه و دانشگاه آزاده و هیچ


  پاسخ دادن

 • سیاوش

  تاریخ : ۳۱ - مرداد - ۱۳۹۴

  درود بر شرفت مرد بزرگ …
  درود که همیشه بزرگ بودی و حق گو و طرفدار ضعیف.


  پاسخ دادن

 • سعيد عابدي

  تاریخ : ۳۱ - مرداد - ۱۳۹۴

  چقدر لحن و زبان کامنتهای علیه آقای احمدی ، شبیه هم هستند!
  کاملا مشخصه که همه شون کار یک نفره.
  به هر حال همه میدونن که استاد، به تعداد انگشتهای یک دست هم دشمن نداره توی این شهر و همگی هم شناخته شده ان.
  به هر حال ، خدا همه ی بیماران را شفا عنایت فرماید.
  مخصوصا برادران ارزشی را!!!!


  پاسخ دادن

 • سعيد عابدي

  تاریخ : ۳۱ - مرداد - ۱۳۹۴

  چقدر لحن و زبان کامنتهای علیه آقای احمدی ، شبیه هم هستند!
  کاملا مشخصه که همه شون کار یک نفره.

  به هر حال همه میدونن که استاد، به تعداد انگشتهای یک دست هم دشمن نداره توی این شهر و همگی هم شناخته شده ان.
  به هر حال ، خدا همه ی بیماران را شفا عنایت فرماید.
  مخصوصا برادران ارزشی را!!!!


  پاسخ دادن

ارسال دیدگاه

تبلیغات