برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۲۲ - ۱۹:۲۸

«دریاچه قو» با جلوه‌های ایرانی

مشهدتئاتر- مریم قاسمی| نشست خبری نمایش «دریاچه‌قو» درحالی با حضور رضا صابری، کارگردان، ارسیا صنعتی، بازیگر و مسعود حکم‌آبادی، تهیه‌کننده این نمایش، برگزار شد که اجرای آن از ٢٣مرداد در تالار تئاتر شهر آغاز می‌شود. در ابتدای این نشست، رضا صابری از «دریاچه قو» به‌عنوان کار غیرمتعارف خودش یاد کرد و گفت: من بیشتر به […]

«دریاچه قو» با جلوه‌های ایرانی

مشهدتئاتر- مریم قاسمی| نشست خبری نمایش «دریاچه‌قو» درحالی با حضور رضا صابری، کارگردان، ارسیا صنعتی، بازیگر و مسعود حکم‌آبادی، تهیه‌کننده این نمایش، برگزار شد که اجرای آن از ٢٣مرداد در تالار تئاتر شهر آغاز می‌شود.

در ابتدای این نشست، رضا صابری از «دریاچه قو» به‌عنوان کار غیرمتعارف خودش یاد کرد و گفت: من بیشتر به نمایش ایرانی علاقه‌مند هستم. تابه‌حال نیز متن‌ها و مضامین ایرانی و فارسی را کار کرده‌ام اما نمایش دریاچه قو اولین کار متفاوت من در این زمینه است؛ برای همین این کار، تجربه خوبی برایم به‌حساب می‌آید. دریاچه قو از کارهای معروف روسی است که در بسیاری از کشورهای دنیا اجرا شده است. حالا ما این کار را با زبان و ادبیات ایرانی روی صحنه می‌بریم.

 «دریاچه قو» فرم می‌طلبد

کارگردان نمایش دریاچه قو در ادامه به تیم کاری این نمایش اشاره و یادآوری کرد: تیم ما متشکل از باتجربه‌های تئاتر مشهد است. اعضای این تیم، تلاش زیادی برای «دریاچه قو» کردند و انرژی زیادی گذاشتند.

این پیش‌کسوت تئاتر درباره استفاده از فرم در نمایش دریاچه قو توضیح داد: از سال۶٢ که با کار تئاترم در دومین جشنواره فجر شرکت کردم، شیوه‌ کاری‌ام بیشتر فرم بود و تا امروز همین شیوه را پیش گرفته‌ام. در دریاچه قو نیز کار را به همین سمت پیش بردم تا درنهایت نمایشی جذاب و دیدنی با جلوه‌های بصری از آب دربیاید، ضمن اینکه «دریاچه قو» خودش چنین چیزی

را می‌طلبد.

صابری در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به اجراهای متعدد این نمایش در کشورهای مختلف دنیا اشاره و یادآوری کرد: باتوجه‌به معروفیت و اجراهایی که از این کار وجود داشته است، ما با جسارت آن را پیش بردیم و تلاش کردیم مدل ایرانی کار را آماده کنیم. این طبیعی است که لازم باشد هر اثر غیربومی ترجمه بشود، از این‌رو این نمایش را به‌گونه‌ای طراحی کردیم که ترجمه‌اش، دقیق و با استفاده از نشانه‌های بومی باشد که درنهایت توانست مرا راضی کند.

کارگردان پیش‌کسوت تئاتر کشور درباره نوشتن متن نمایش یادشده نیز گفت: وقتی تهیه‌کننده با من صحبت کرد، به فکر کاری متفاوت افتادیم تااینکه به «دریاچه قو» رسیدیم، بنابراین بازنویسی نمایشنامه را شروع کردیم و سه نسخه از روی آن نوشته شد. نسخه اول را من و سهند خیرآبادی نوشتیم. نسخه دوم را سهند خیرآبادی نوشت و نسخه سوم را خودم نوشتم. در نوشتن این متن سعی کردیم با تکیه بر فرهنگ و ادبیات نمایشیِ خودمان به‌سمت جلوه‌های بصری برویم.

 

 دوست دارم شیوه کاری خودم را پیش ببرم

صابری در پاسخ به این سوال که آیا بازهم قرار است متن‌های خارجی روی صحنه ببرد، اظهار کرد: حقیقت این است که دوست دارم کارهای ایرانی و شیوه خودم را دنبال کنم. مجموعه‌ای متن‌ نوشته‌شده هم دارم که فکر می‌کنم بعد از اجرای این نمایش، تمرکزم را روی آن‌ها بگذارم.

پیش‌کسوت تئاتر مشهد در پاسخ به سوال دیگری درباره جایگاه تئاتر مشهد گفت: مشهد، محل تجمع افراد فرهیخته و باتجربه تئاتر است. باتوجه‌به اینکه جشنواره تئاتر فجر، پیشانی تئاتر کشور است و هر سال مشهدی‌ها در این جشنواره می‌درخشند، می‌توان گفت که مشهد یکی از قطب‌های مهم تئاتر کشور درزمینه نمایشنامه‌نویسی، کارگردانی، بازیگری و… است. در تهران به تئاتر مشهد نگاه ویژه‌ای می‌شود و این اتفاق بزرگی برای مشهد و هنر تئاتر محسوب می‌شود.

 

 احساس نیاز به تئاتر، اتفاق خوبی است

صابری همچنین درباره کمرنگ شدن فعالیت پیش‌کسوتان تئاتر در مشهد و فاصله افتادن بین جوان‌تر‌ها و پیش‌کسوتان گفت: اگرچه بین دو نسل فاصله زیادی افتاده است، این موضوع شامل حال همه نمی‌شود. من می‌بینم که برخی جوان‌ها سعی کرده‌اند خیلی در فضای جدید هضم نشوند و به پیش‌کسوتان نزدیک شوند اما واقعیت این است که این جدایی وجود دارد.

او ادامه داد: البته شرایط هم ایجاب می‌کند. درواقع امروز تئاتر شکل دیگری پیدا کرده است، با همه این‌ها همین که می‌بینیم در این شهر به تئاتر احساس نیاز می‌شود، اتفاق خوبی است. همین احساس نیاز بستر خوبی برای فعالیت‌های تئاتر به‌وجود می‌آورد.

 

 تئاتر جای خودش را بین مردم باز کرده است

پیش‌کسوت تئاتر کشور همچنین درباره شکل‌گیری تئاتر مشهد درقالب ساختارهای مشخص گفت: با پیشینه‌ای که درزمینه این هنر در کشور ما وجود دارد، می‌توان گفت هنوز تئاتر به آن معنا نداریم، با این‌حال جوان‌ها و پیش‌کسوتان دست‌به‌دست هم داده‌اند و تلاش می‌کنند تئاتر را رونق دهند. همین که الان تئاتر مشهد به‌سمت خصوصی رفته است، نشان می‌دهد که تئاتر ما درحال شکل‌گیری است.

کارگردان «دریاچه قو» در بخشی دیگر از صحبت‌هایش از رونق تئاتر مشهد به‌عنوان اتفاقی بی‌سابقه یاد و خاطرنشان کرد: فعال بودن گیشه تئاتر در مشهد بی‌سابقه است. زمانی مردم با کارت دعوت هم حاضر نبودند تئاتر خوب ببینند ولی امروز می‌بینیم که مشهدی‌ها برای تماشای تئاتر بلیت می‌خرند و داخل صف می‌ایستند. این به آن معناست که تئاتر جای خودش را بین مردم باز کرده است.

به اعتقاد صابری، اجرای نمایش دریاچه قو می‌تواند برخی خلأهای نمایشی را پر کرده و موجب شود که تماشاگر مشهدی از آن استقبال کند.

 

ساده از کنار مسائل نگذشته‌ایم

بخشی دیگر از نشست خبری به صحبت‌های تهیه‌کننده نمایش «دریاچه قو» اختصاص یافت. مسعود حکم‌آبادی با بیان اینکه جلوه‌های بصری این کار نیازمند امکانات ویژه بوده است، گفت: ما برای اولین‌بار مربی آمادگی جسمانی گروه فرم، به خدمت گرفتیم تا کار به شکل مطلوب پیش برود.

حکم‌آبادی افزود: این نمایش ١٧گروه هم‌سرایی و بازی‌ساز دارد که نیازمند افراد باتجربه برای تمرین هستند، از این‌رو سعی کردیم ساده از کنار مسائل نگذریم و تیم خوبی گردهم آوریم.

 

عادت‌های تلویزیونی را کنار گذاشتم

ارسیا صنعتی که بعد از مدت‌ها با نمایش قو و رضا صابری به صحنه تئاتر بازگشته است، درباره دلایلش برای حضور در این نمایش گفت: تئاتر مشهد، کارگردانی استاد صابری و فاصله نوزده‌ساله از آخرین کارم، دلایلی کافی بود تا چشم‌بسته حضور در این نمایش را قبول کنم.

وی افزود: بعد از سال٧٨ که آخرین کارم را در تئاتر انجام دادم، دیگر فرصتی برای حضور بر روی صحنه نداشتم و درگیر تلویزیون شدم. ضمن اینکه مباحث اقتصادی هم برای من مهم بود. در آن سال‌ها نمی‌شد با تئاتر درآمدی کسب کرد اما الان همین که کارها تهیه‌کننده دارند و چهارچوبی به‌وجود آمده، اوضاع بهتر شده‌ است.

صنعتی ضمن ابراز خوشحالی از اعتماد به او برای حضور در نمایش دریاچه قو بیان کرد: قطعا باتوجه‌به تجربه فراوان این گروه، کار برای من سخت خواهد بود. مدیوم تلویزیون با صحنه متفاوت است.

همچنین لازم بود عادت‌های تلویزیونی خود را کنار بگذارم و بازی خودم را به باقی افراد نزدیک کنم. این موضوع قطعا انرژی بیشتری از من و کارگردان می‌گیرد اما با کمک دوستان، توانستم خودم را هماهنگ کنم.

منبع گزارش: شهرآرا


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : برگزیده , تازه ترین ها , خبر , گزارش
ارسال دیدگاه