برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۸ - ۱۶:۵۹

حفاظت از طنز در برابر هجو کار دشواری است

مشهدتئاتر- کارگردان تئاتر گفت: امروزه فراگیری طنز سبب ایجاد طیف وسیعی از انواع طنز شده و در این میان، حفاظت از آثار هنری و ذات طنز در برابر هجو و هزل کار دشواری است. دانوش یزدان‌پناه در گفت‌وگو با فارس در مشهد، در خصوص اجرای تئاترهای کمیک در مشهد اظهار داشت: عموم نمایش‌های کمدی مورد […]

حفاظت از طنز در برابر هجو کار دشواری است
مشهدتئاتر- کارگردان تئاتر گفت: امروزه فراگیری طنز سبب ایجاد طیف وسیعی از انواع طنز شده و در این میان، حفاظت از آثار هنری و ذات طنز در برابر هجو و هزل کار دشواری است.

دانوش یزدان‌پناه در گفت‌وگو با فارس در مشهد، در خصوص اجرای تئاترهای کمیک در مشهد اظهار داشت: عموم نمایش‌های کمدی مورد استقبال مخاطبان قرار می‌گیرد، اما این مسئله به جنس اثر بستگی دارد، چراکه کمدی انواع مختلفی دارد.

وی ادامه داد: آثارکمدی که پایه سطحی‌تری داشته باشد و به مسائل سطحی روز بپردازد، مورد استقبال قرار می‌گیرد و اگر اجرای طنز آن  در موقعیت خاص‌تری باشد، آنچنان که باید، مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

کارگردان نمایش «ماموران اعدام» با اشاره به اینکه باید در زمان اجرای نمایش و هر اثر هنری باید نبض مخاطب را در دست داشت، تاکید کرد: در مواقع خاصی شرایط اجتماعی در بهره‌گیری مخاطب از اثر هنری بسیار تاثیرگذار است.

یزدان‌پناه در خصوص شرایط تولید آثار کمدی یادآور شد: روزبه‌روز شرایط تولید اثر کمدی سخت‌تر می‌شود و ارتباط بیشتر در فضای مجازی سبب آشنایی مخاطب با کمدی و طنز می‌شود و برای استقبال مردم از اثر هنری و نمایش، باید نوآوری بیشتری در اثر وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه امروزه طنز در جامعه فراگیر شده است، بیان کرد: شکل‌های متنوعی از انواع طنز همچون جُنگ، دابسمش، استندآپ کمدی در فضای مجازی و آیتم‌های طنز در رادیو وتلویزیون سبب ایجاد طیف وسیعی از انواع طنز شده و طبیعتا حفظ ذات طنز و جلوگیری از اینکه این موارد به سمت هجو وهزل نرود، کار بسیار دشواری است.

این کارگردان تئاتر در خصوص نمایش «مامورهای اعدام» گفت: این نمایش طنز نیست، بلکه «کمدی سیاه» است و این واژه  از زبان انگلیسی گرته‌برداری شده و به طنزی اطلاق می‌شود که مرگ و وحشت نیز در آن وجود داشته باشد.

یزدان‌پناه با اشاره به اینکه در کمدی سیاه و کمدی موقعیت، موقعیت‌های مختلف سبب ایجاد خنده در مخاطب می‌شود، اضافه کرد: در کمدی‌های معمول و کلامی یک حرف و دیالوگ‌های بازیگران سبب خنده می‌شود، اما در کمدی سیاه وجود یک موقعیت همچون مراسم خاکسپاری و ایجاد یک موقعیت و حرکت غیرمعمول در آن سبب خنده می‌شود و مخاطب بین خندیدن یا بی‌تفاوتی باقی می‌ماند.

کارگردان تئاتر ماموران اعدام عنوان کرد: ارتباط مخاطب با اثری که در ژانر کمدی سیاه تولید شده است، نسبت به دیگر آثار طنز، کم‌تر بوده و مخاطب ما طنز سهل‌الوصول را راحت‌تر قبول می‌کند.

یزدان‌پناه با بیان اینکه شناسایی انواع طنز به مخاطب سبب انتخاب راحت اثر می‌شود، ادامه داد: باید مخاطب انواع طنز را بشناسد تا از طریق نشاط بیشتر، به سراغ انتخاب خود برود و از انتخاب خود بهره کافی را ببرد.

وی گفت: نمایش «ماموران اعدام» تا پایان فروردین ماه امسال در سالن اصلی تئاتر شهر به روی صحنه می‌رود.


برچسب ها :
دسته بندی : تازه ترین ها , خبر , گفتگو
ارسال دیدگاه