برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۶ - ۲۰:۱۲

برگزیدگان اولین چله نمایش ما معرفی شدند

گزارشی از مراسم اختتامیه «چله نمایش ما» در مشهد مشهدتئاتر- در آخرین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی، مراسم اختتامیه «چله نمایش ما» در سالن همایش هلال اهمر برگزار شد. این رویداد تئاتری که از ۱۲ بهمن ماه کار خود را آغاز و به مدت ۴۰ روز تا ۲۲ اسفند ماه ادامه داشت روز گذشته […]

برگزیدگان اولین چله نمایش ما معرفی  شدند

گزارشی از مراسم اختتامیه «چله نمایش ما» در مشهد

مشهدتئاتر- در آخرین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی، مراسم اختتامیه «چله نمایش ما» در سالن همایش هلال اهمر برگزار شد. این رویداد تئاتری که از ۱۲ بهمن ماه کار خود را آغاز و به مدت ۴۰ روز تا ۲۲ اسفند ماه ادامه داشت روز گذشته با اعلام اسامی هنرمندان برگزیده و رونمایی از کتاب کار «چلّه نمایش ما» به کار خود پایان داد.

در ابتدا رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی ضمن تبریک روز عید مبعث، با اشاره به هفته هنر انقلاب اسلامی، گفت: مهم ترین وجه هنر انقلاب، مردمی بودن آن است. چیزی که متاسفانه در طول سال های اخیر فراموش شده و کمتر جدی گرفته شده است. زمانی در حکومت بورژواهای فرانسه هر کسی اجازه استفاده از قالب‌های هنری را نداشت و فقط طبقه اشراف تماشاگر آثار هنری بودند، در ایران قبل از انقلاب نیز مدیریت جریان هنر ایران نیز در دست دربار فاسد پهلوی بود.

میثم مرادی بیناباج افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هنر به میان مردم آمد و در اجتماعات عمومی همراه با مردم حرف آن‌ها را تکرار کرد و دغدغه‌های آن‌ها را بیان نمود؛ در آن زمان یکی از شاخص‌ترین رشته‌های هنری در جمع انقلابیون هنر نمایش بود. در همین سالن هلال احمر هنرمندان مسجدی نمایش اجرا می‌کردند و همزمان در مساجد نیز تئاتر کار می‌کردند، یعنی اگر همزمان با مخاطب سالن‌های تئاتر، از مخاطب انبوه محله و مسجد غفلت نمی‌کردند.

وی در ادامه ضمن ابراز تاسف از ورود فرهنگ اشرافی‌گری شبیه به همان جریان بورژوازی به ساحت هنر امروز گفت: متاسفانه در سالیان هنر نمایش مخصوص گروه محدودی از جامعه شده است که در آن دغدغه‌های مردم کمتر بیان می‌شود. تلاش در «چله نمایش ما» این بود که بر خلاف جریان هنری که از مردم دور است، محورها و موضوعاتی را مطرح کنیم که مردم به آن توجه و علاقه دارند.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: «چله نمایش ما» شاید به ظاهر قالب نویی را طرح نمی‌کند و تکرار همان شیوه اجراهای دهه ۶۰ است، اما عزم و اراده‌ای در هنرمندان پیشکسوت و جوانی که در این مسیر همراه بودند هست، که می‌خواهند دوباره هنر را به میان مردم بیاورند.

همچنین محمد ملتجی، دبیر هنری «چله نمایش ما»، نیز در این مراسم گفت: با برگزاری این مجموعه نمایش، پنجره‌های هنر مردمی به سوی توده‌های مردمی گشوده شد تا در کنار یکدیگر بنشینیم و ببینیم و بخندیم و فکر کنیم. وی افزود: چله نمایش پای مردمی بودن هنر نمایش ایستاد، مردمی که با انقلاب، هویت خود را به دنیا نشان دادند.

در ادامه این مراسم از محمد ملتجی، سید جواد رحیم زاده و حسن ثانی، سه داور «چله نمایش ما» تقدیر و بیانیه هیات داوران توسط رحیم‌زاده قرائت شد.

ویژه برنامه‌ مراسم اختتامیه تقدیر از مادر شهید مسعود سهیلی بود؛ این مادر شهید ضمن دعا برای جوانان کشور گفت: «مسعود من ۱۴ساله بود که انقلاب شد؛ پدرش نابینا بود و بچه‌های من همه کوچک بودند؛ نمی‌دانم در دل این چه بود و با خدا چه رابطه‌ای داشت که خدا او را در کارهای هنری اینقدر بزرگ کرد؛ نمی‌دانم او با اهل البیت(ع) چه معامله‌ای کرد که امروز اینقدر بزرگ شده و به ستاره‌ها و آسمان‌ها رسیده است.»

یکی از بخش‌های ویژه مراسم اختتامیه تقدیر از چهار هنرمند پیشکسوت تئاتری بود که در «چله نمایش ما» حضور پر ثمری داشتند. در این مراسم استاد تقی نژاد و استاد جوانمرد از رضا بیابانی، جواد محمدزاده، حسن قادری و جواد غفوری‌منش تقدیر کردند.

در این مراسم برگزیدگان در بخش‌های «طرح و ایده»، «بهترین بازیگر زن و مرد» ، «نمایش خیابانی»، « بازیگر کودک» و «کارگردانی» در رتبه‌های اول تا سوم با اهدای لوح تقدیر، تندیس و جایزه نقدی معرفی شدند. جایزه بهترین بازیگران زن برای نمایش «تولد» به منیره صدیقی و سحر حسن‌زاده تعلق گرفت و پریا عباسی برای نمایش «۲ساعت در روز» این جایزه را از آن خود کرد.

جوایز بهترین بازیگران مرد به مجید ایزدپناه و امید هاشمیان برای نمایش «کارخانه» اختصاص یافت و محمود فلاحی، علیرضا ترابی، امین طوسی، پوریا علی دادی، احسان دبیر، جلال شعبان نژاد، حسین شیبانی و مهری عباسی دیگر کسانی بودند که از این جشنواره تندیس ولوح تقدیر دریافت کردند.

مریم فلاحی و محمد جلالی نیز مجاز به دریافت جایزه شدند، سروش زاغیان، حمیدرضا جندقی برای نمایش «پرسه»، سعید صادقی به عنوان بازیگر، مهری شریفی‌فر و محمود فلاحی نیز در بخش دیگر این جشنواره جوایزی را از آن خود کردند. شایان توجه است که در این مراسم محمد خاک نژاد نقال نوجوان و گروه سرود «رویش» نیز به هنرنمایی پرداخت.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : تازه ترین ها , خبر , گزارش
دیدگاه کاربران کل نظرات :1
  • دریا شریفی

    تاریخ : ۲۷ - فروردین - ۱۳۹۷

    سلام دریا شریفی مهر رو به اشتباه مهری شریفی فر تایپ کردید


    پاسخ

ارسال دیدگاه