برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۹/۲۱ - ۱۸:۴۲

برشت و برلینر آنسامبل

مشهدتئاتر- نگاهی به گروه تئاتر برلینر آنسامبل با ترجمه علیرضا اسدی گروه تئاتر «برلینر آنسامبل» توسط برتولت برشت و همسرش هلن ویگل در سال ۱۹۴۹ بنیان گذارده شد و با اجرای نمایش «ننه دلاور« تحسین همگان را بر انگیخت. پس از بازگشت «برشت» از تبعید ، این گروه نخست در ساختمان تئاتر « ولفگانگ لنگهوف» […]

برشت و برلینر آنسامبل

مشهدتئاتر- نگاهی به گروه تئاتر برلینر آنسامبل با ترجمه علیرضا اسدی

گروه تئاتر «برلینر آنسامبل» توسط برتولت برشت و همسرش هلن ویگل در سال ۱۹۴۹ بنیان گذارده شد و با اجرای نمایش «ننه دلاور« تحسین همگان را بر انگیخت. پس از بازگشت «برشت» از تبعید ، این گروه نخست در ساختمان تئاتر « ولفگانگ لنگهوف» آلمان فعالیت می کرد. در سال ۱۹۵۴ گروه « برلینر آنسامبل » به مکان اصلی اش در تئاتر «امشیف بائوردام» منتقل شد . یک سالن تئاتر پر خرج که با وجود خسارت اندکی از جنگ ، نیاز به تغییراتی در ترکیب داخلی اش محسوس بود . در واقع این همان سالنی بود که برشت در سال ۱۹۲۸ «اپرای سه پولی» را در آن به اجرا درآورده بود . برشت «دایره گچی قفقازی» و سپس نمایش «زندگی گالیله» را به طور مشترک با «اریک انگل» در این مکان روی صحنه برد . از جمله همکاران نزدیک برشت       می توان به «کاسپار نهر» و «کارل ون اپن« (طراحان صحنه) ،«پائول دیسائو» و «هانس آیسلر» (آهنگسازان) و الیزابت هاپتمن (دراماتورژ) اشاره نمود . پس از درگذشت برشت در سال ۱۹۵۶، هلن ویگل مدیریت هنری این گروه را عهده دار شد و کارگردانان جوانی از جمله«مانفرد کارگ» و « ماتیاس لنگهوف» فرصتی یافتند که دوره ی جدیدی را با گروه تئاتر «برلیتر آنسامبل» آغاز کنند.

علیرضا اسدی

علیرضا اسدی

این گروه با اجرای نمایشهایی چون : «صعود مقاومت ناپذیر آرتورو اویی» با بازی درخشان اکهارد شل در نقش «اویی» و نیز اجراهای به یاد ماندنی نمایشهای «کوریولان» و «مادر» به کارگردانی هلن ویگل کسب شهرت نمود. در سال ۱۹۷۰ زمانی که «رز برگهاوس» مدیر هنری این گروه شد ، فرصتی برای تجدید سازمان هنری و سیاسی آن به وجود آمد.

اکثر نمایشهای «برگهاوس» سانسور و یا توقیف می شدند و علاوه بر آن کارگردانهای جوانی از جمله « بی.کی.تراگلهن» و «آینار شلف» به همراه آندریاس رینهارت (طراح صحنه) ، سنت به جا مانده از برشت در اجرای نمایشها را مورد تردید قرار دادند . ناسازگاری و اعتراض اعضا گروه به روش های تجربی «برگهاوس» باعث شد در سال ۱۹۷۷ «مانفرد وک ورث» جایگزین «برگهاوس» در سمت مدیریت هنری شود . «والکر براون» و «گئورگ سیدله» (نویسندگان) و هورست ساجرت که صحنه هایی از نمایش  «اورفاوست» را روی صحنه برد ، حیات تازه ای به فعالیت های نمایشی گروه بخشیدند. اما به سبب محدودیتهای سیاسی ، گروه در وضعیت نامساعدی قرار گرفت . در سال ۱۹۹۲ درست دو سال پس از اتحاد دو آلمان ، «برلینر آنسامبل» که تحت مدیریت گروهی از کارگردانهای جوان از جمله ماتیاس لنگهوف ، فریتز ماکاردت ، هاینر مولر ، پیتر پالیتزیچ ، و پیتر زادک  اداره می شد ، از حالت نیمه دولتی به غیر دولتی تغییر شکل داد اما در عین حال از کمک های مالی مسئولان دولتی بهره           می گرفت . طولی نکشید که این گروه مدیریتی تجزیه شد و « هاینر مولر» که شاید از مهمترین منتقدان برشت به حساب می آمد اما همواره نسبت به برشت و آثارش صادقانه برخورد می کرد ، مدیر و کارگردان هنری گروه شد. نمایش « صعود مقاومت ناپذیر آرتورو اویی» برشت که هاینر مولر آن را به بازی « مارتین واتک» در نقش اصلی به روی صحنه برد، به یکی از موفق ترین نمایشهای تاریخ «برلینر آنسامبل» بدل شد . برنامه های بعدی مولر متشکل از مثلث «برشت ، مولر ، شکسپیر» به عنوان یک میراث ، هدایت گر «برلینر آنسامبل» شد. پس از در گذشت مولر در سال ۱۹۹۵ ، تعیین جانشین برای اداره تئاتر ، این موسسه فرهنگی شاخص را که به نمادی از فرهنگ تبدیل شده بود ، به چالش کشاند.

از سویی این گروه همزمان نیز با بحران دیگری هم مواجه شده بود. به دلیل مشکلات مالی ، ساختمان تئاتر توسط یک موسسه غیر انتفاعی  که رالف هوخ هوت (درام نویس) ، آن را اداره می کرد ، در حال خریداری بود.کسی که به نظر می رسید برای بازگشایی تئاتر طرحهایی داشت. مساعدت مسئولان شهر برلین این مشکل را حل نمود و جست و جویی دوباره برای یافتن یک کارگردان / مدیر جدید آغاز شد . در نهایت « کلاوس پیمان» مدیر موفق و با انگیزه « بورگ تئاتر» وین ، به این مقام منصوب شد. گروه تئاتر « برلینر آنسامبل » در ژانویه۲۰۰۰ بازگشایی شد و طی چند ماه نوسازی وسیعی در آن صورت گرفت. «پیمان» متعهدانه وظیفه خود دانست که مانند «برشت» به اجرای نمایشهای سیاسی بپردازد، اما به طور یقین نقطه حرکت ، تعریف و تشخیص اش از آنچه لازمه تئاتر سیاسی است ، با برشت متفاوت می باشد. گروه تئاتر «برلینر آنسامبل» هم اکنون نیز در فهرست معتبر ترین گروه های نمایشی جهان به فعالیت مشغول است.

این گروه در سال۱۳۸۰ نمایش « ریچارد سوم» شکسپیر را به کارگردانی کلاوس پیمان در چهارچوب جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تالار وحدت با استقبال پرشور اهالی هنر به روی صحنه برد .


برچسب ها : ,
دسته بندی : تازه ترین ها , مقاله
ارسال دیدگاه