برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۲۷ - ۱۷:۰۲

استاد تواضع

خاطره گویی سروش طاهری، هنرمند مطرح مشهدی درباره زنده یاد عزت ا… انتظامی سروش طاهری- با اینکه ارتباط من با استاد عزت‌ا…انتظامی تنها در حد گرفتن جوایز از دست او بود، می‌توانم بگویم در همین برخوردهای کوتاه، خاطرات شیرینی برایم شکل گرفته است. یک‌بار در سال۸۸ در مراسم اختتامیه جشنواره سوره ماه، منتظر اعلام نتایج […]

استاد تواضع

خاطره گویی سروش طاهری، هنرمند مطرح مشهدی درباره زنده یاد عزت ا… انتظامی

سروش طاهری- با اینکه ارتباط من با استاد عزت‌ا…انتظامی تنها در حد گرفتن جوایز از دست او بود، می‌توانم بگویم در همین برخوردهای کوتاه، خاطرات شیرینی برایم شکل گرفته است. یک‌بار در سال۸۸ در مراسم اختتامیه جشنواره سوره ماه، منتظر اعلام نتایج بودم که استاد بالای سن رفت. چند ثانیه ایستاد و گفت: «امروز به شخصی جایزه دادم که مثل جوانی‌های خودم بازی می‌کند.» همه منتظر بودند ببینند چه کسی توانسته است نظر استاد را این‌گونه جلب کند تااینکه استاد، نام مرا صدا زد. وقتی رفتم جایزه را بگیرم، در سالن ولوله‌ای برپا شد. این حرف استاد برای من خیلی جذاب بود و افتخار می‌کردم که بازی مرا مثل بازی خودش دیده است.

استاد انتظامی در داوری جایگاه ویژه‌ای داشت. هرجا که او داور بود، خودش به‌تنهایی، به اندازه همه داوران دیگر رأی داشت. دقت او در داوری به‌گونه‌ای بود که ما می‌گفتیم اگر استاد در هنگام داوری خوابش ببرد، یعنی نمایش خوب نبوده است اما اگر استاد سر داوری نخوابد، یعنی نمایش پذیرفته‌شده بوده است؛ برای همین بود که وقتی استاد نمایشی را بادقت می‌دید، به همان اندازه از آن دفاع و نقاط جذاب آن را بیان می‌کرد.

درکنار همه این‌ها تواضع استاد مثال‌زدنی بود. این را می‌شد در همان برخوردهای کوتاه هم دید؛ به‌عنوان مثال همسر خودم یک عکس خوب با استاد دارد که نشان‌دهنده این تواضع و فروتنی است. وقتی همسرم برای گرفتن جایزه روی سن رفت، یک لحظه مقابل استاد ایستاد و دست‌هایش را جمع کرد. استاد هم عینا همین کار را کرد و عکاسان این صحنه را شکار کردند و یک عکس فوق‌العاده از استاد به ثبت رساندند.

خود من سه‌بار در سال‌های۸۶ ، ۸۹ و ۹۰ این افتخار را پیدا کردم که یک جایزه کارگردانی و دو جایزه بازیگری‌ام را از دست استاد انتظامی بگیرم و مطمئنا نام من در یاد استاد نبود و ارتباط دیگری هم بین ما شکل نگرفت، با این حال حس خوب من از برخوردهای استاد همچنان برایم باقی است.

حالا امیدوارم درباره سایر اسطوره‌های سینما، چون استاد مشایخی، پیش از اینکه خبر فوتشان منتشر شود، روزنامه‌ها دست‌به‌کار شوند و با آن‌ها حرف بزنند.

 


برچسب ها : ,
دسته بندی : برگزیده , تازه ترین ها , یادداشت
ارسال دیدگاه