برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۸ - ۱۶:۰۳

از سکوت دهه ۶۰ تا فریاد دهه ۹۰

گفت‌وگو با شهرام‌لاسمی درباره جشنواره بین‌المللی جیگی‌جیگی قلقلی نوستالژی ماندگار دهه شصتی‌هاست. چهره‌ای که برای کودکان و نوجوانان آن دوره کمتراز بازیگران فیلم‌های سینمای معروف آن دوره نیست. او یک جورهایی نماینده سینمای صامت ما هم بود. حتی یک‌بار لباس چارلین چاپلین را پوشید و برنامه اجرا کرد تا چهره قلقلی شهرام‌لاسمی برای سه‌دهه ماندگار […]

از سکوت دهه ۶۰ تا فریاد دهه ۹۰

گفت‌وگو با شهرام‌لاسمی درباره جشنواره بین‌المللی جیگی‌جیگی

قلقلی نوستالژی ماندگار دهه شصتی‌هاست. چهره‌ای که برای کودکان و نوجوانان آن دوره کمتراز بازیگران فیلم‌های سینمای معروف آن دوره نیست. او یک جورهایی نماینده سینمای صامت ما هم بود. حتی یک‌بار لباس چارلین چاپلین را پوشید و برنامه اجرا کرد تا چهره قلقلی شهرام‌لاسمی برای سه‌دهه ماندگار بماند.

شهرام‌لاسمی برنامه‌های کودک، فعالیت هنری‌اش را از تئاتر شروع کرد و سپس در‌نمایش‌های تلویزیونی نیز به ایفای نقش پرداخت. او که اکنون دو فرزند دارد در‌آن زمان بعد از آشنایی با زنده‌یاد فریماه فرهی، تهیه‌کننده برنامه «بازی، شادی، تماشا» در سن ۲۱ سالگی به این برنامه راه یافت و نقش قلقلی را برعهده گرفت. او این نقش موفق و اثرگذار را در دیگر برنامه‌ها مانند «دوقلو‌ها»، «موتور امداد»، «پیک بچه‌ها» و «قلقلی در سرزمین قلک‌ها» ادامه داد.

لاسمی قبل از شروع کارش در‌تلویزیون، در شهر‌بازی تهران کار می‌کرد. گروه آن‌ها در سالن نمایش آنجا نمایش‌های طنز کودکان و نوجوانان را روی صحنه می‌بردند. اتفاقاً شخصیتی که در نمایش‌های آنجا روی صحنه می‌برد شباهت‌های زیادی به «قلقلی» داشت که بعدها به شکل تکامل‌یافته‌تر در تلویزیون اجرا شد.

لاسمی در یکی از مصاحبه‌هایش گفته بود: «به دلیل علاقه‌ای که نسبت به شخصیت «قلقلی» داشتم این شرایط را پذیرفتم.» و در جایی دیگر گفته بود: «‌خیلی‌ها به من گفتند که کلیشه می‌شوم، تیپ‌های جدید بگیرم و از بازیگران دیگر شخصیت‌های مختلف را بردارم اما گفتم که می‌خواهم با «قلقلی» و بی‌کلام بودنش ماندگار شوم.» همین‌طور هم شد. نقش و حتی سکوت قلقلی در اذهان بسیاری حک شد.

امروز همه اعضای خانواده قلقلی به هنر و سینما علاقه دارند. دخترش در خانه تدوین می‌‌کند، دامادش در‌خبرگزاری کارهای گرافیکی و تدوین انجام می‌دهد، پسرش مانی هنرجوی آموزشگاه بازیگری کودکان و نوجوانان و مشغول تمرین کار تئاتر است و همسرش نیز کارشناس گریم و چهره‌آرایی است.

چند ماه پیش قلقلی برای همیشه از تهران مهاجرت کرد و ساکن مشهد شد. حالا قرار است نمایش جذاب او‌ در جشنواره هنرهای نمایشی جیگی‌جیگی به نمایش درآید. نمایش درباره شخصیتی است که لاسمی پس از آشنایی با آن به‌شدت درگیرش شده و سعی کرده است آن را به بهترین شکل کارگردانی کند.

در زیر گفت‌و‌گوی کوتاهی با شهرام‌لاسمی در زمینه این جشنواره بین‌المللی ترتیب داده‌ایم.

قلقلی به عشق امام‌رضا (ع) از تهران به مشهد کوچ کرد

شهرام‌لاسمی که در جشنواره بین‌المللی جیگی‌جیگی با نمایش 《جیگی جیگی منم》 به نویسندگی محمد برومند حضور دارد درباره موضوع این نمایش می‌گوید: قلقلی به عشق امام‌رضا (ع) از تهران به مشهد کوچ کرده است ‌و می‌خواهد دل بچه‌ها را شاد کند، برای همین سعی می‌کند مثل جیگی‌جیگی ننه‌خانم یک شخصیت ماندگاری شود تا بتواند به بچه‌های مملکت خدمت کند.

بازیگر نقش قلقلی در رابطه با شخصیت جیگی‌جیگی ننه‌خانم می‌گوید: من تا قبل از این جشنواره با شخصیت جیگی‌جیگی آشنا نبودم اما زمانی که با شخصیت این هنرمند مردمی مشهد آشنا شدم و خاطراتی که رضا‌کیانیان از جیگی‌جیگی ننه‌خانم داشت را شنیدم بسیار به نظرم جالب آمد که چنین شخصیتی در مشهد با شاد کردن مردم زندگی خود را می‌گذرانده و امروز او برای یک‌ نسل از مردم مشهد به یک نوستالژی تبدیل شده است.

لاسمی می‌گوید همین موضوع باعث شده تا او به دعوت دبیر جشنواره پاسخ مثبت داده و در این جشنواره حضور پیدا کرده و یک نمایش داشته باشد.

او می‌گوید:  ضمن اینکه دبیر‌جشنواره آقای برومند هم به من لطف کردند و برای اولین‌بار در تاریخ هنری من، شخصیت قلقلی را می‌بیند و از این شخصیت قدردانی می‌کند و یک شب از شب‌های جیگی‌جیگی برای قلقلی بزرگ‌داشت گرفته می‌شود که این موضوع برای من ارزش بسیار بالایی داشت.

این بازیگر تلویزیون با بیان اینکه این نوع جشنواره‌ها باید در‌کشور بیشتر شود بیان می‌کند: برگزاری این نوع جشنواره اهمیت دادن به بچه‌های این مرز و بوم است بچه‌هایی که در آینده قرار است مرد‌ها وزن‌هایی باشندکه این جامعه را بچرخانند.

 

بچه‌های آن دوره با قلقلی و آقای قناد بزرگ شدند

بازیگر نقش قلقلی با اشاره به بازی‌اش در دهه۶۰ هم می‌گوید: یک‌سری از بچه‌های آن دوران با من و آقای قناد بزرگ شدند هر‌چند که بعد از من هم دوستان دیگری آمدند و رفتند ولی هیچ‌کدامشان به اندازه برنامه قلقلی ماندگار نشد که بتواند با بچه‌ها ارتباط برقرار کند به‌طوری که حتی بچه‌های نسل امروز هم وقتی کارهای مرا می‌بینند به‌شدت باآن ارتباط برقرار می‌کنند و این خیلی برای من ارزشمند است.

لاسمی با بیان اینکه برگزاری چنین جشنواره‌ای با محوریت کودک چه در زمینه تئاتر و چه در زمینه فیلم در طول سال باید بسیار شود به نیاز بچه‌های این دوره به فرهنگ‌سازی اشاره کرده و  بیان می‌کند: بچه‌های ما نیاز دارند برایشان فرهنگ‌سازی شود و کارهای متفاوتی را ببینند، مخصوصا این جشنواره جیگی‌جیگی که قرار است در اردیبهشت ماه برگزار شود و کارهای خارجی در این جشنواره حضور یابند به نظرم خیلی می‌تواند ارزشمند باشد .

ایده خوبی برای بچه‌های ایران است

بازیگر نقش ماندگار قلقلی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش می‌گوید: جشنواره جیگی‌جیگی خیلی برای بچه‌ها و حتی کسانی که در زمینه هنر تئاتر کودک فعالیت می‌کنند مثمر ثمره است و می‌تواند ایده خوبی به برای آن‌ها باشد تا برای بچه‌های ایران کارهای بهتری تولید کنند.

لاسمی می‌افزاید: بچه‌ها وقتی که کار و اثری را می‌بینند قطعا با شخصیت اصلی کار ارتباط می‌گیرند و اگر آن‌کار ، کار قوی باشد آن شخصیت برای بچه‌ها تبدیل به یک قهرمان می‌شود و این در ذهن کودک می‌ماند و مدام کودک باآن شخصیت همراه خواهد بود این اتفاق‌ها می‌تواند تاثیرگذار باشد.

او می‌گوید: من با کسی مواجه شدم که عنوان می‌کرد وقتی ۵ ساله بودم قلقلی قهرمان من بود به‌طوری که هر چیزی که می‌خواستم بخورم نصفش را برای قلقلی کنار می‌گذاشتم. این ارتباط هم نوعی قهرمان‌پروری است و من امیدوارم که بچه‌ها سمت قهرمان‌پروری مثبت بروند وشخصیت‌‌‌های داخلی برای بچه‌ها تبدیل به قهرمان شوند نه شخصیت‌‌‌های خشنی مثل بن‌تن، اسپایدرمن، بتمن و غیره که خشونت را به بچه‌ها آموزش می‌دهند.

به واسطه این جشنواره مردم با دو نویسنده بزرگ آشنا می‌شوند.

لاسمی درباره اختصاص جوایز به‌نام دو نویسنده بزرگ کودک و نوجوان ایران که مشهدی هستند، عنوان می‌کند: شاید خیلی‌ها این دو نویسنده بزرگ کودک را نشناسند اما به واسطه این جشنواره علاوه بر اینکه مردم ایران با این دو استاد بزرگ نمایش‌نامه‌نویس کودک و نوجوان آشنا می‌شوند کشورهای خارجی نیز با این دو نویسند آشنا می‌شوند.

وی می‌افزاید: من حدود دو سال‌و‌نیم پیش که در تئاتر «آخرین برگ» محمد برومند در تهران کار می‌کردم برای اولین‌بار داوود‌کیانیان را دیدم و  با وی حضوری آشنا شدم، ‌اما قبلا اسمشان را شنیده بودم‌ و می‌دانستم‌ در زمینه کودک کار می‌کنند.

جیگی‌جیگی را نمی‌شناختم

این بازیگر تلویزیون در رابطه با آشنایی خودش با جیگی‌جیگی اظهار می‌کند: شخصیت جیگی‌جیگی را تا قبل از برگزاری این جشنواره زیاد نمی‌شناختم و اکنون هم معتقدم به این‌دلیل که جیگی‌جیگی ننه‌خانم در حرم امام‌رضا (ع‌) دفن است یک‌بار معنوی همراهش است.

او می‌گوید: این شخصیت باید یک‌طوری به مردم شناسانده می‌شد و به‌نظر‌من با برگزاری چنین جشنواره‌ای می‌توان این شخصیت را معرفی کرد به‌خصوص اینکه این جشنواره بین‌‌‌‌المللی است و خیلی‌ها از خارج کشور برای این جشنواره می‌آیند.

بازیگر نقش قلقلی همچنین اظهار می‌کند: من واقعا از مسئولان مشهدی که می‌دانم به هنر و هنرمند خیلی بها می‌دهند ‌خواهش می‌کنم تا آنجا‌ که می‌شود این جشنواره را حمایت کنند چون این جشنواره به‌‌‌‌صورت بین‌المللی برگزار شده و آبروی کشور ما است.

او ادامه می‌دهد: آن‌ها وقتی در کشور خودشان و یا کشورهای دیگر می‌روند در جشنواره به خوبی از آن‌ها پذیرایی می‌شود وبا امکانات رفاهی بالایی روبه‌رو می‌شوند. این جشنواره یک جورایی آبرو و حیثیت ایران است. لطف کنند مسئولیت درحمایت‌مالی را قبول وآبروی ایرانی را حفظ کنند.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : تازه ترین ها , گفتگو
ارسال دیدگاه