برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۹ - ۲۰:۰۵

از خاطره‌گویی شهردار تا حضور خاطره‌انگیز قلقلی + تصاویر

اولین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های عروسکی «جیگی‌جیگی» طی مراسمی پایان یافت مشهدتئاتر- فهیمه جوان: اولین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های عروسکی «جیگی‌جیگی» بعد از گذشت یک هفته با معرفی برترین‌ها، به کار خود پایان داد. در این جشنواره که با حمایت شهرداری مشهد مقدس برای نخستین‌‌بار برگزار شد، چندین گروه داخلی و خارجی با اجرای نمایش‌عروسکی در مشهد […]

از خاطره‌گویی شهردار تا حضور خاطره‌انگیز قلقلی + تصاویر

اولین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های عروسکی «جیگی‌جیگی» طی مراسمی پایان یافت

مشهدتئاتر- فهیمه جوان: اولین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های عروسکی «جیگی‌جیگی» بعد از گذشت یک هفته با معرفی برترین‌ها، به کار خود پایان داد. در این جشنواره که با حمایت شهرداری مشهد مقدس برای نخستین‌‌بار برگزار شد، چندین گروه داخلی و خارجی با اجرای نمایش‌عروسکی در مشهد با هم به رقابت پرداختند. در این مراسم که دیشب در تالار شهر مشهد برگزار شد، علاوه بر شهروندان و هنرمندان، قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد مقدس، محمد کاظم دبیری، رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی مشهد مقدس، احسان اصولی و شهناز رمارم، اعضای شورای اسلامی شهر، هادی بختیاری، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار، مجید خرمی، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا، و  احمد بیگ، رئیس گردشگری شهر بورسای ترکیه حضور داشتند.

در خلال این برنامه با حضور قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد، از سه کتاب «دادوبیداد نویسنده»، «بررسی آثار و اندیشه‌های حمید قلعه‌ای» و کتابی ترکی درباره نمایشنامه‌های سایه‌ای اثر «چنگیز سامسون»، کارگردان تئاتر، و «تکین اوزر تم» نمایشنامه‌نویس، از کشور ترکیه رو‌نمایی شد. همچنین از «حداد» دوتار‌نواز پیشکسوت که هم دوره جیگی‌جیگی است، تقدیر شد.

بنا به گفته برگزار کنندگان جیگی‌جیگی برای اجرای بخش‌هایی از این جشنواره در آلمان، با یک مؤسسه‌ هنری ایرانی‌آلمانی رایزنی شده است.

با حمایت شهرداری پیروز میدان شدیم

محمد برومند، دبیر جشنواره جیگی‌جیگی، در سخنان خود در مراسم اختتامیه با اشاره به حمایت‌‌های شهردار مشهد مقدس از جیگی‌جیگی، گفت: در حالی که همه به ما پشت کرده بودند، این شهردار مشهد بود که با حمایت همه‌جانبه از ما باعث شد تا جشنواره پا بگیرد. از بابت اینکه شهردار مشهد فردی فرهنگ‌دوست است و به هنر اهمیت می‌دهد خدا را شاکر هستم. او ادامه داد: اگر حمایت‌های مجموعه شهرداری مشهد مقدس و شخص شهردار نبود، ما پیروز این میدان نبودیم، چراکه مشکلات باعث شد افتتاحیه را در تهران برگزار کنیم.

او همچنین با اشاره به اینکه جیگی‌جیگی به صورت خصوصی برگزار شده است، گفت: این اولین بار است که یک جشنواره به این‌شکل به‌صورت خصوصی در کشور برگزار می‌شود و افتخار آن برای ما مشهدی‌هاست. برومند ادامه داد: برگزاری جشنواره‌ای به‌صورت خصوصی نیاز به هزینه دارد که در بخش خصوصی این بودجه وجود ندارد و باید با همکاری سازمان‌هایی مانند شهرداری انجام شود.

او در ارائه گزارشی از جشنواره، گفت: هشت گروه خارجی ، هشت گروه ملی، هشت گروه خراسانی و هشت گروه مشهدی در این جشنواره حضور داشتند که علاوه بر اجرای این‌ها هشت نمایشنامه نیز خوانش شد.

-جیگی‌جیگی را به یاد دارم

شهردار مشهد مقدس در سخنان کوتاه خود در این مراسم با بیان اینکه خاطراتی از جیگی‌جیگی و اجرای او در خیابان‌های مشهد دارد، درباره این جشنواره گفت: کارهای هنری همواره مشکلات خودش را داشته است و خوشحالم که برگزار کنندگان این جشنواره تسلیم سختی‌ها نشدند و این مراسم را به انتها رساندند.

تقی‌زاده خامسی افزود: از مردم و هنر‌دوستان مشهدی نیز که با شرکت در جشنواره باعث دلگرمی برگزار کنندگان برای ارائه برنامه‌های بهتر شدند‌، تشکر می‌کنم‌.

– خوشحالم به مشهد کوچ کردم

در ادامه مراسم بزرگداشت، شهرام لاسمی به عنوان پیشکسوت تئاتر توسط مدیران تئاتر مشهد برگزار شد. شهرام لاسمی در سخنانی گفت: خوش‌حالم که تصمیم درستی گرفتم و برای زندگی به مشهد کوچ کردم. خوش‌حالم که بعد از ۳۰ سال فعالیت بالاخره شهرام لاسمی دیده شد. امیدوارم شرایطی پیش بیاید تا بتوانم مردم را بیشتر شاد کنم و مثل جیگی‌جیگی باشم. وی افزود: پیشنهاد می‌کنم از سال‌های بعد نام جشنواره را به نام «مطرب عشق» تغییر دهند.

-تئاتر مشهد زبانزد است

کاظم دبیری، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد مشهد، که یکی از مهمانان این اختتامیه بود در سخنان خود با اشاره به اینکه مشهد در حوزه تئاتر و هنرهای نمایشی زبانزد است، گفت: یکی از ظرفیت‌های مشهد فعالیت‌های نمایشی به خصوص تئاتر کودک و نوجوان و تئاتر عروسکی است.

وی افزود: این جشنواره برای بازنگری و شروع فصل جدیدی در تئاتر کودک در مشهد نقطه‌ی عطف است. تئاتر کودک باید در حوزه محتوایی با رویکرد توجه به فرهنگ و هنر ایرانی و اسلامی و تکیه بر فنون جدید، مورد بازنگری قرار بگیرد.

کاظم دبیری افزود: توجه و اهتمام به تئاتر کودک می‌تواند در رشد اقتصاد هنر نیز مؤثر باشد و گردش مالی خوبی را در شهر ایجاد کند. این مهم نیازمند تعامل هنرمندان، انجمن‌های هنری و مدیران شهری است. از کاظم دبیری، توسط دکتر علوی، عضو شورای برگزاری جشنواره، با اهدای لوحی تقدیر شد.

 


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : تازه ترین ها , خبر , گزارش
ارسال دیدگاه