برگزیده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۱۹ - ۱۹:۱۲

آثار راه یافته به نخستین جشنواره بین‌المللی جیگی جیگی معرفی شدند

مشهدتئاتر- دبیر اولین جشنواره بین المللی هنرهای نمایشی جیگی جیگی گفت: از میان آثار ارسال شده به دبیرخانه این جشنواره، اعضای شورای انتخاب آثار نخستین جشنواره هنر های نمایشی جیگی جیگی ۸ اثر را برای اجرا در بخش ایران و ۸ اثر را برای بخش بین‌الملل انتخاب کردند . محمد برومند در گفت‌وگو با فارس […]

آثار راه یافته به نخستین جشنواره بین‌المللی جیگی جیگی معرفی شدند
مشهدتئاتر- دبیر اولین جشنواره بین المللی هنرهای نمایشی جیگی جیگی گفت: از میان آثار ارسال شده به دبیرخانه این جشنواره، اعضای شورای انتخاب آثار نخستین جشنواره هنر های نمایشی جیگی جیگی ۸ اثر را برای اجرا در بخش ایران و ۸ اثر را برای بخش بین‌الملل انتخاب کردند .

محمد برومند در گفت‌وگو با فارس در مشهد با بیان اینکه شورای انتخاب آثار٬ ۱۶ اثر را در بخش داخلی و بین‌الملل برای اجرا در این جشنواره برگزیدند، عنوان کرد: رضا صابری، حمید قلعه‌ای، حمیدرضا سهیلی، جلال مهرجویی و محمد برومند مسئولیت انتخاب آثار را بر عهده داشته‌اند.

وی ادامه داد:  جیگی جیگی سلام (به کارگردانی ناصر آویژه)، جیگی جیگی منم (شهرام لاسمی)، درخت بخشنده ( میترا کریم خانی)، تاریخ دوران (ابراهیم شاکری)، بیگ بنگ (فرامرز غلامیان و هیام احمدی)، سایه پایه خنده (محمد حسین امینی)، آدم بزرگ‌های کوچک (مریم شوقی) و عمو ماهیگیر (افشین قاسمی) هشت نمایش ایرانی هستند که در بخش اصلی جشنواره به روی صحنه می‌روند.

دبیر اولین جشنواره بین‌المللی هنرهای نمایشی جیگی جیگی ادامه داد: با وجود اینکه امسال اولین سالی است که این جشنواره برگزار می‌شود با استقابل خوب گروه‌های تئاتر خارجی  مواجه شدیم، اما با توجه محدودیت‌های مالی، ما تنها هشت گروه را برای اجرا به این جشنواره دعوت کردیم، همچنین، در بخش بین‌الملل آثاری از ترکیه، چک، آذربایجان، انگلستان، شیلی، اسپانیا، روسیه و آلمان انتخاب شدند.

برومند ادامه داد: نکته مهمی که در خصوص جشنواره جیگی جیگی وجود دارد، برگزاری آن به‌صورت غیررقابتی است، چراکه تنها دو بخش جشنواره رقابتی برگزار می‌شود، بخش مسابقه عکاسی تئاتر و بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی در سطح بین‌المللی،  برای اولین بار است که جوائز یک جشنواره بین‌المللی  به‌نام دو هنرمند بزرگ مشهدی، نام‌گذاری می‌شود، جایزه داوود کیانیان برای بهترین نمایشنامه‌نویس کودکان و جایزه حمید قلعه‌ای برای بهترین نمایشنامه‌نویس نوجوانان در این جشنواره اهدا می‌شود.

وی با بیان اینکه برای آشنایی بیشتر ۴ نمایشنامه از داوود کیانیان و ۴ نمایشنامه از حمید قلعه‌ای  از ۲۱ بهمن ماه در این جشنواره خوانش شد، گفت: صدای من کجاست؟، کچل مچل، آخرین پر، شاهزاده‌ای که نمی‌خندید، ۴ نمایشنامه بودند که از حمید قلعه‌ای خوانش شد و گنجشکک اشی مشی، زنده باد نمایش، سلام برحسین (ع) و نقابدار، ۴ نمایشنامه بودند که از داوود کیانیان خوانش شد که البته نقابدار شنبه هفته آینده خوانش می‌شود.

دبیر اولین جشنواره بین‌المللی هنرهای نمایشی جیگی جیگی گفت: این جشنواره از ۲ تا ۱۰ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و مشهد طی این روزها میزبان هنرمندان بزرگ عروسکی ایران و جهان است.

گفتنی است؛ جیگی جیگی نام فردی هنرمند بود که در دهه ۴۰ در مشهد زندگی می‌کرد، وی در خیابان‌ها و کوچه‌ها برای مردم نمایش عروسکی اجرا می‌کرد و عمدتا داستانی شاد را محور نمایش‌های خود قرار می‌داد، با اینکه جیگی جیگی فردی فقیر بود، اما دل مهربانی داشت و در نهایت هم جسد وی با فرد دیگری جابه‌جا شد و در حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.


برچسب ها :
دسته بندی : تازه ترین ها , خبر
ارسال دیدگاه